در آینده تبلت‎های اپل و مایکروسافت کوچکتر می‌شوند

پیش‌بینی می‎شود که تبلت‎های سایز بزرگ مانند آیپد پرو (iPad Pro) شرکت اپل و سورفیس پرو (Surface Pro) شرکت مایکروسافت، در آینده به نسخه‎های فشرده‎تر و کوچکتر و همچنین ارزان‎تر تبدیل شوند. پیش‎بینی‎های اخیر حاکی از آن هستند که انتشار پیدا کردن تبلت آیپد پرو (iPad Pro) نشان‌دهنده‎ی تغییر بزرگی در بازار تبلت‎ها می‎باشد و همچنین تخمین زده شده که این مسئله فروشندگان خرده‎پایی که تبلت‎های کوچک‎تر به فروش می‎رسانند را تحت تاثیر قرار دهد، چرا که خریداران هر روزه خواستار تولید سخت‎افزار‎های جدیدتر، بزرگتر و قدرتمند‎تر هستند.

2015-12-03_180224

بنا بر گفته‎های سایت سازمان اطلاعات و داده‎ی جهانی یا آی دی سی (IDC)، انتظار می‎رود تبلت‎های “قابل جدا شدن” مثل آیپد پرو و سورفیس پرو‎ی (Surface Pro) شرکت مایکروسافت، که دارای کیبورد‎های جداشدنی و اختیاری هستند، در چند سال آینده تاثیر زیاد و عمده‎ای بر دنیای تولید تبلت‎ها بگذارند. این سازمان پیش‎بینی کرده است که امسال بازار فروش تبلت‎ها به تعداد 211.3 میلیون عدد خواهد رسید، که نسبت به سال 2014 برابر 8.1 درصد کاهش داشته است.

اما سازمان آی دی سی اعتقاد دارد که در طی سال آینده بخش تبلت‎های جدا شدنی، بازار این محصولات شاهد سهم دوبرابری خواهد شد، که تقریبا به اندازه‎ی 75 درصد فروش امسال این تبلت‎ها، افزایش فروش پیدا خواهد کرد. همچنین انتظار می‎رود که این پیشرفت عمده بیش‎تر مدیون فروش دستگاه آیپد پرو، که تبلت 12.9 اینچی جدید شرکت اپل دارای محل اتصال مغناطیسی برای وصل شدن کیبورد و متعلقات است، باشد.

در حالی که تخمین زده می‎شد، تبلت‎های کوچک‎تر که 7 تا 9 اینچ سایز دارند تقریبا 57.7 درصد از فروش سال 2015 را به خودشان اختصاص داده‎اند، سازمان آی دی سی پیش‎بینی کرده که تا سال 2019 این رقم به تا میزان 43 درصد کاهش پیدا کند. انتظار می‎رود که تبلت‎های کوچک‎تر جای خودشان را به تبلت‎های سایز متوسط‎تر با اندازه‎های 9 و 13 اینچی بدهند، که این بازه شامل تبلت‎هایی چون آیپد پرو و آیپد ایر (iPad Air) می‎باشد. سازمان آی دی سی اعتقاد دارد که تبلت‎های سایز متوسط در سال 2019 کنترل 55.1 درصد از بازار فروش را تصاحب خواهند کرد.

همین عقیده توسط سایت تحقیقات دیجی تایمز (DigiTimes Research) نیز بیان شده است، چرا که این در گفته‎های خود در این هفته هم پیش‎بینی کرده بود که محصولات بزرگتری چون آیپد پرو و سورفیس پرو در چند سال آینده رشد قابل توجهی را شاهد خواهند بود، در صورتی که تبلت‎های سایز کوچکتر همچنان به روند نزولی خودشان ادامه خواهند داد.

2015-12-03_180302

این پیشگویان اعتقاد دارند که شرکت سامسونگ به طور ویژه‎ از این روند پیش‌رو ضربه خواهد خورد. محققان اعتقاد دارند که این کمپانی بزرگ تولیدکننده‎ی محصولات الکترونیکی اهل کره‎‌ی جنوبی در سال 2016 ضرر‎هایی بسیار بزرگتر از میانگین بازار را شاهد خواهد بود، و به گفته‎ی آن‎ها بروز این مسئله به خاطر استراتژی کسب و کار محافظه کارانه‎ی این شرکت است.

همچنین تخمین زده شده است که تولیدکنندگان محصولات ارزان قیمت چینی نیز توسط این تبلت‎های خاص صدمه ببینند، چرا که سایت تحقیقات دیجی تایمز بر این باور است که آن‎ها، به دلیل کاش روز به روز سود بدست آورده‎یشان، رفته رفته از گردونه‎ی رقابت حذف خواهند شد.

بر طبق پیش‎بینی‎های آن‎ها انتظار می‎رود که میزان فروش محصول آیپد در سال 2016 شاهد رشد بوده و به میزان 46.6 میلیون عدد در این سال افزایش پیدا کند. آن‎ها تخمین زده‎اند که محصول آیپد پرو افزایش عمده‎ای در صادرات خواهد داشت و همچنین انتظار دارند که شرکت اپل مدل جدید و نسل سومی از دستگاه آیپد ایر را در طول سال بعد به بازار عرضه کند.

تا قبل از این که آیپد پرو در ماه نوامبر معرفی شود، فروش سری محصولات آیپد شرکت اپل سال به سال 20 درصد کمتر می‎شدند، تا جایی که این میزان در ماه سپتامبر به مقدار 9.8 میلیون عدد رسیده بود. تا به حال نیز فروش آیپد به طور مداوم رو به کاهش بوده است، ولی شرکت اپل بر این اعتقاد است که عرضه‎ی تبلت‎های صفحه لمسی نقش بزرگی را، مخصوصاً در روندی که بازار جهانی در حال حاضر در پیش گرفته است، در آوردن کاربران جدید به اکوسیستم این کمپانی ایفا خواهد کرد.

به عنوان مثال، مدیر اجرایی شرکت اپل، آقای تیم کوک (Tim Cook)، در ماه اکتبر اعلام کرده بود که در کشور چین، میزان بالای 40 درصد کسانی که محصول آیپد را خریده بودند تا قبل از آن هیچ یک از محصولات اپل را خریداری نکرده بودند. علاوه بر این، میزان 68 درصد از خریداران آیپد در کشور چین، این محصول اولین محصول تبلتی آن‎ها بوده است.

با تعداد بالای آیپد‎هایی که در حال حاضر در حال استفاده شدن هستند، یکی از دلایل کاهش فروش این محصول می‎تواند چرخه‎های طولانی‎تر ارتقاء آن‎ها باشد – چرا که بسیاری از مصرف‎کنندگان و کمپانی‎ها از آیپد‎ها بیشتر به عنوان یک کامپیوتر شخصی استفاده می‎کنند تا به عنوان یک تبلت، و همین مسئله باعث می‎شود که آن‎ها قبل از این که به فکر ارتقاء این محصول بیافتند، مدت طولانی‎تری را از آن‎ها استفاده کنند. همچنین ممکن است که رشد بالای فروش کامپیوتر‌‎های مک و همچنین محبوبیت آیفون‎های با صفحات نمایش بزرگتر، بر فروش محصول آیپد تاثیر منفی گذاشته باشد.

appleinsider

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا