حقيقت يا خرافه: آزمايش 9 روش ذخيره باطری آیفون و آیپد

آیپد و آیفون همراه هاي خوبي براي سفر كردن هستند. از اين دستگاه ها مي توان براي پيدا كردن مسير درست استفاده كرد، اطلاعات وسايل نقليه را به دست آورد، به ايميل ها دسترسي داشت يا به كمك آنها يك رستوران پرطرفدار پيدا كرد. به همين دليل بيشتر اوقات به جاي اينكه در جيب يا كيف ما باشند در دست ما هستند و ما از انها استفاده مي كنيم. اما چه اتفاقي خواهد افتاد اگر اين همراه هاي ما وسط گردش شروع به تمام كردن باطری كنند و شارژري هم در دسترس نباشد؟ خب، گفته مي شود دانش، قدرت است. پس بياييد حقيقت را از خرافه جدا كنيم و ببينيم كدام كار در پايين آوردن مصرف باطری اين دستگاه ها علمي است و كدام يك من در آوردي.

براي تشخيص درست يا غلط بودن 9 باور عمومي در مورد ذخيره مصرف باطری، سايت Macworld آزمايشاتي را روي يك iPad نسل چهارمي و iPhone 5 انجام داده است. به اين صورت كه چندين و چند بار اين دستگاه ها شارژ شده اند، دوباره شارژشان خالي شده و كارهاي مختلفي در انها انجام شده است. نتيجه اي كه به دست آمده مي تواند به دستگاه iOS دار شما كمك كند تا در سفر بعدي تا پايان به طور كامل در كنار شما باشد و خيلي سريع باطری خالي نكند. پس با ما باشید تا ببینیم کدام یک از باور های عمومی برای حفظ شارژ باطری حقیقت دارد و کدام یک خرافه است.

باطری آیفون 5
باطری آیفون

1. روشنايي صفحه نمايش رو عمر باطری آیفون تاثير دارد: حقيقت

البته كه تاثير دارد. روشنايي صفحه نمايش بيش از بقيه قسمت ها در خالي شدن باطری آیفون نقش دارد. در حالت روشنايي كامل و Airplane mode، آيفون 5 مورد آزمايش اين سايت در حالي كه فيلمي با كيفيت 720p را پخش مي كرد توانست 6 ساعت و 21 دقيقه دوام بياورد. وقتي روشنايي به نصف برده شد اين زمان به 9 ساعت و 48 دقيقه رسيد يعني در اين حالت باطری آیفون 3 ساعت و 27 دقيقه بيشتر دوام آورد. در آزمايش مشابهي كه با آيپد صورت گرفت، حالت روشنايي نصفه دو برابر حالت روشنايي كامل طول كشيد تا باطری اش خاموش شود. براي كاهش دادن روشنايي صفحه نمايشتان مي توانيد به قسمت Settings و سپس Brightness & Wallpaper برويد و روشنايي را تنظيم كنيد.

2. استريم كردن از دستگاه به تلويزيون باعث مي شود سريعا باطری تمام شود: خرافه

احتمالا فكر مي كرديد دسترسي به يك فيلم از حافظه دستگاه iOS دارتان و سپس استريم كردن به يك دستگاه داراي AirPlay ميزان زيادي از باطری را مصرف مي كند، ولي در آزمايشاتي كه صورت گرفت اين اتفاق نيوفتاد. آيپد مورد آزمايش يك فيلم با كيفيت بالا را به يك تلويزيون سوني براويا كه به AppleTV وصل بود استريم كرد و توانست 13 ساعت و 45 دقيقه اين كار را انجام دهد. حتي بعد از اين همه مدت نزديك تمام شدن باطری هم نبود. در حقيقت بعد از 13 ساعت هنوز 82 درصد باطری آیپد دست نخورده باقي مانده بود.

3. استفاده از iTunes Home Sharing براي استريم كردن يك ويديو از مك به آیپد بيش از حالتي كه آن ويديو مستقيما از خود آيپد اجرا شود، باطری مصرف مي كند: حقيقت

با برعكس كردن جريان سيگنال، يعني پخش كردن يك فيلم از كامپيوتر روي آيپد باعث مصرف زياد انرژي مي شود كه بيشتر به خاطر نياز صفحه نمايش آيپد است. در حالت روشنايي كامل، آيپد مورد آزمايش توانست 5 ساعت و 34 دقيقه پخش كند كه 50 دقيقه كمتر از حالتي بود كه فيلم به طور مستقيم از روي حافظه خود آيپد پخش مي شد. پس این مورد برای باطری آیپد و آیفون حقیقت دارد.

4. برنامه هاي كمكي مي توانند عمر باطری iPhone و iPad را افزايش دهند: تقريبا درست

App Store پر است از برنامه هاي كاربردي كه ادعا مي كنند مي توانند عمر باطری آیفون شما را افزايش دهند. چندين برنامه در اين زمينه تست شدند كه برنامه هاي رايگان Battery Doctor ساخته‌ي Beijing Kingsoft Internet Security Software  و BatterySense ساخته‌ي Philips به همراه Sys Activity Manager Lite ساخته Appsware از اين دسته اند. بيشتر اين برنامه ها اطلاعات مشابهي در مورد باطری دستگاه شما در اختيار مي گذارند. براي مثال ميزان باطری باقي مانده در شرايط فعلي، ميران باطری باقي مانده اگر Wi-Fi خاموش شود يا در صورتي كه در اينترنت گشت و گذار نكرد، از جمله اطلاعاتي هستند كه اين برنامه ها نمايش مي دهند. اين برنامه ها همچنين پيشنهاد هايي براي مصرف كمتر باطری بعد از هر بار شارژ كردن را نيز ارائه مي دهند كه به نظر مي رسد از وبسايت خود اپل گرفته شده اند. در كل هرچند اين برنامه ها خودشان كاري در كم كردن مصرف باتري انجام نمي دهند اما مي توانند اطلاعات با ارزشي در اختيار شما بگذارند كه خودتان هوشمندانه تر از گوشي استفاده كنيد تا باطری آیفون یا آیپد كمتر مصرف شود.

باطری آیفون پست دستگاه
جداسازی باتری

5. كاليبره كردن باطری باعث ديرتر خالي شدن باطری مي شود: تقريبا درست

وقتي از خانه بيرون مي رويد، نگاهي به باطری تلفن هوشمندتان مي اندازيد و مي بينيد كه 4 ساعت از باطری آیفون باقي مانده است. بعد از 3 ساعت مي بينيد كه باطری خالي شده. اگر اين اتفاق براي شما هم اتفاق افتاده باشد بايد بگوييم كه باطری iPhone  يا iPad شما نياز به تنظيم و كاليبره شدن دارد. اپل پيشنهاد مي كند كه در اين موارد باطری iPhone  يا iPad خود را به طور كامل مصرف كنيد و سپس آن را به شارژ بزنيد تا صد در صد پر شود. اين پروسه كاليبره كردن نام دارد و به دستگاه شما كمك مي كند باطری باقي مانده را دقيق تر محاسبه كند. كاليبره كردن باطری باعث مي شود شما دقيقا بدانيد كه چه موقع باطری تان خالي خواهد شد اما نمي تواند كاري كند كه باطری تان بيش از پيش دوام بياورد.

6. غير فعال كردن Equalization هنگام پخش موسيقي عمر باطری را افزايش مي دهد: خرافه

اين پيشنهاد در سايت خود اپل هم گفته شده و چندين برنامه كاربردي ديگر در اين زمينه هم اين حرف را زده اند. براي امتحان كردن صحت اين گفته يك آيپد كاملا شارژ شده را با Equalization روشن و خاموش در حال پخش يك موسيقي تكرار شونده، تست كرديم (براي فعال و غيرفعال كردن آن مي توانيد از قسمت Settings و سپس Music و EQ استفاده كنيد). بعد از 26 ساعت و 41 دقيقه باطری آيپد بدون Equalization به 84 درصد رسيده بود. وقتي اين تست به طور مشابه و با Equalization روشن صورت گرفتباطری آيپد به 85 درصد رسيد. بنابراين در اين آزمايشات صورت گرفته روشن بودن يا نبودن Equalization تاثير چنداني روي عمر باطری نداشت.

شارژ اپل
باطری اپل

7. باطری اضافه باعث بيشتر دوام آوردن شارژ مي شود: حقيقت

اپل و ديگر شركت هاي سازنده دستگاه هاي قابل حمل مجبور هستند بين وزن، اندازه، زيبايي و عمر باطری دستگاه هايشان تناسب برقرار كنند. اپل مي تواند محصولي با نام “iPhone MAXI” بسازد كه 2 اينچ كلفتي اش باشد، 2 پوند هم وزنش و بتواند 20 ساعت فيلم پخش كند؛ ولي سنگيني و بزرگي آن باعث خواهد شد كه اصلا طرفدار نداشته باشد.

راه ديگر اين است كه در صورت نياز به كمي ظرفيت باطری بيشتر شما مي توانيد به شركت هاي شخص ثالث روي بياوريد كه با وجود ايجاد سنگيني و تغييرات در ظاهر و اندازه آن، ظرفيت باطری آن را نيز افزايش مي دهند يا صفحه نمايش آن را محافظت مي كنند كه در صورت افتاد شكسته نشود. در اين مورد  Mophie Juice Pack Plus كه داراي باطری داخلي 2100-mAh است به آيفون 5 ما كمك كرد تقريبا دو برابر فيلمي كه در حالت عادي و با روشنايي كامل خود آيفون پخش ميشد، پخش كند.

8. استفاده از نقشه ها و برنامه ها خيلي سريع باطری را خالي مي كند: حقيقت

در آزمايش صورت گرفته از نقشه iOS براي مسيريابي بين منطقه اي در كاليفرنيا تا سان فرانسيسكو كه حدود 25 مايل از همديگر فاصله دارند، استفاده شده است. اين آزمايش به چندين دليل برنامه مسيريابي (جی پی اس) را به دردسر انداخته است. اولين دليل اينكه مسير مورد نظر با مترو طي شده است؛ به همين دليل اين نقشه مجبور بوده به طور مداوم مسير را بر اساس خيابان كنار اين مترو تنظيم كند. دليل ديگر اين بود كه مترو از چندين تونل عبور كرد كه به همين دليل آيفون مجبور بود دنبال GPS بگردد و از يك برج راديويي به برج راديويي ديگر بپرد. اين سفر شامل 2.4 مايل رانندگي، 1.5 مايل پياده روي و 44 دقيقه هم مترو سواري شد. همه اينها گفته شد تا به اين برسيم كه بعد از اين اتفاقات كه دقيقا 2 ساعت طول كشيد، 51 درصد ظرفيت باطری آيپد مصرف شد. در آزمايش ديگري كه دقيقا از همين مسير صورت گرفت و خدمات راه يابي هم روشن بود ولي از آن استفاده نشد، تنها 1 درصد باطری مصرف شد.

ذخیره باطری
بهتر شدن شارژ

9. Airplane mode باعث كاهش مصرف باطری مي شود: حقيقت

Airplane mode علاوه بر اينكه خدمه پرواز را خوشحال نگه مي دارد و باعث مي شود كه دستگاه شما با دستگاه هاي هواپيما مداخله نكند، مي تواند باعث شود عمر باطری آيفون يا آيپد شما هم ذخيره شود. خاموش كردن اين انتخاب كوچك مي تواند چندين قابليت بي سيم را غير فعال كند كه شامل Wi-Fi، آنتن سلولي، GPS، بلوتوث و خدمات راه يابي مي شوند. وقتي Airplane mode غير فعال باشد 30 دقيقه بيشتر مي توان از آيفون 5 كار كشيد. ميزان روشن ماندن دستگاه با Airplane mode خاموش 6 ساعت و 21 دقيقه است كه اين رقم با Airplane mode روشن به 5 ساعت و 54 دقيقه مي رسد. به نظر بنده روش شارژ کردن باتری نیز بر روی طول عمر آن تاثیر دارد.

نویسنده: Hosseincode

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا