ربات‌های آشپزی که می‌توانند برای شما پیتزا و پنکیک درست کنند!

تعدادی از آموزش های سایت WikiHow  در ربات های واقعی و شبیه سازی شده پیاده سازی شده است

احتمالاً شما هم گاهی اوقات برای بستن یک پاپیون یا مثلاً درست کردن آبمیوه توت فرنگی مخصوص، مجبور شده اید که دستورالعمل های قدم به قدم را در سایت WikiHow مطالعه کنید. خوشبختانه امروزه ربات هایی تولید شده اند که می توانند این کارها را برای شما انجام دهند

2015-08-25_045222

یک ربات آلمانی به اسم PR2 در حال یادگیری برنامه ای است که بتواند به دقت دستورالعمل های سایت WikiHow را مطالعه کرده و مثلاً از روی آنها پیتزا و پنکیک درست کند. این برنامه قسمتی از پروژه ی اروپایی RoboHow است که هدف آن آموزش خواندن و درک زبان انسان به ربات ها می باشد. با این برنامه می توانند شرایط را برای انجام کارهای جدید و سخت هموارتر کنند و به ربات ها بیاموزند که چگونه از پس انجام آنها بر بیایند. مقصود از این پروژه این است که به جای نوشتن برنامه مخصوص برای هر نوع حرکت ربات ها، شخص بتواند با زبان خود ربات را کنترل نماید.

فهماندن اینکه دستورات دریافت شده را به عمل های انجام شده تبدیل نمایند به ربات ها کار سخت و در عین حال حائز اهمیتی می باشد. ولی برای انسان ها که طی چندین سال زندگی مهارت ها را فرا گرفته اند، انجام کارهای معمولی کار راحتی است. لازم نیست برای انسان ها توضیح دهیم که چگونه باید سر یک قوطی سس را باز کنند، یا مثلا چگونه باید با یک کف گیر در آشپزخانه پنکیک را برگردانند.

برای همین محققان پروژه RoboHow قصد دارند که به ربات هایشان دانش خاصی را یادبدهند که بتوانند آموزش های دقیق را به کارهای انجام شده مبدل سازند. تا اینجای پروژه، دست اندر کاران این برنامه موفق شده اند که تعدادی از آموزش های سایت WikiHow را در ربات های واقعی و شبیه سازی شده پیاده سازی نمایند و در نهایت ربات ها را وادار به اجرای آن آموزش ها کنند.

در آینده نزدیک انتظار می رود که ربات های بیشتری را در اطراف خود داشته باشیم و فعالیت های بیشتری از آنها بخواهیم که برایمان انجام دهند. مایکل بیتز رئیس دانشکده هوش مصنوعی در دانشگاه Bremen شمال آلمان که پروژه RoboHow در آن دانشگاه در حال انجام است، می گوید: «فرض کنید که در یک کارخانه رباتی داشته باشید و به آن بگویید که یک پیچ بردارد، در جای خود بگذارد و آن را با پیچ گوشتی محکم کند؛ شما انتظار دارید که ربات دستورات دریافت شده را در ذهن خود کنار یکدیگر بچیند و متغیر ها را به صورت خودکار مرتب نماید تا عمل درخواستی شما را به انجام برساند»

در یکی از آزمایش های انجام شده، محققان این پروژه سعی داشتند به ربات PR2 آموزش دهند که کارهای ساده آزمایشگاهی مانند جا به جایی مواد شیمیایی را انجام دهد.

به محض اینکه ربات یاد بگیرد که توضیحات دریافت شده مربوط به انجام چه کاری است، آن بخش از دانش او به بانک اطلاعاتی اینترنتی به اسم Open Ease اضافه خواهد شد؛ به طوری که بقیه ربات ها نیز بتوانند آن آموزش را دریافت نمایند. این دستورات با یک زبان مخصوص رمز نگاری می شود؛ زبانی مشابه همان که در پروژه Semantic Web از آن استفاده شد.

محققان درحال بی کار گیری فنون دیگری برای یادگیری سریع تر انجام کارهای عادی توسط ربات ها می باشند. نشان دادن فیلم هایی از انسان ها در حین انجام فعالیت به ربات ها و یا یادگیری از طریق دستوراتی که دستکش های حسگر در دست انسان ها ضمن انجام عمل ضبط می کنند، از این قبیل فنون به شمار می آیند.

حتی انجام کارهای خیلی جزئی توسط ربات ها نیز احتیاج به تلاش و مطالعه بسیار زیاد دارد. بسیاری از شرکت ها از جمله غول فروشگاه های اینترنتی یعنی Amazon در حال تولید ربات هایی برای دریافت خودکار سفارشات می باشند. پردازش زبان عامیانه توسط ربات ها هم بسیار امر چالش بر انگیزی است؛ هر چند دانشمندان فعلی روی آن فعالیت می کنند.

پروفسور Siddhartha Srinivasa که در دانشکده رباتیک دانشگاه Carnegie Mellon در آلمان مشغول فعالیت است، می گوید: «ارتباط دادن زبان با عمل در علم رباتیک کار بسیار سخت و پر اهمیتی است. من چهار سال است روی یک ربات کار می کنم تا وقتی به او می گویم که یک اسباب بازی را درست کند، بتواند آن را انجام دهد؛ اغلب هم شکست می خورم. موفقیت در این زمینه نیاز به کار شدید روی زبان عامیانه، درک برنامه ها و دستورات و پی ریزی کارهای پیچیده توسط الگوریتم های مخصوص دارد.»

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا