ثبت اختراع كنترل حركت سه بعدي برای صفحه نمایش توسط اپل

اداره ثبت حق اختراع و نام تجاري آمريكا (USPTO) اطلاعاتي در مورد اختراع جديد اپل كه چندي پيش از طرف اين اداره تاييد شده است، منتشر كرد. اين اختراع در مورد گسترش صفحه ورود اطلاعات كه در دستگاه هاي لمسي اپل موجود است، مي باشد. طبق اين اطلاعات اپل قصد دارد اين امكان را فراهم آورد تا بتوان در فضاي بالاي صفحه نمايش هم از طريق حركت هاي سه بعدي دست، تغييراتي در اشياي داخل سيستم عامل ايجاد كرد.

اين حق اختراع كه در ماه جولاي 2012 ثبت شده است و عنوان آن هم «كار كردن با اشياي سه بعدي و حركت سه بعدي » است، سيستمي را توصيف مي كند كه مي تواند اشياي دو بعدي در يك رابط كاربري و نيز ورودي حركتي سه بعدي نزديك صفحه نمايش را تشخيص دهد. اين سيستم در ادامه يك شي سه بعدي توليد مي كند كه در رابط كاربري دستگاه نمايش داده مي شود.

حسگر صفحه نمایش
حسگر صفحه نمایش

بر اساس اين اطلاعات، اين دستگاه با استفاده از تركيب حسگر هاي لمسي خازني و حسگرهاي مجاورتي كه در صفحه نمايش تعبيه شده است، محل انگشت هاي كاربر را تشخيص مي دهد. اين تكنولوژي جديد مي تواند در صفحه نمايش هاي فعلي دستگاه هاي اپل هم كار كند و به كاربران اجازه دهد با بالا كشيدن دست هاي خود از روي صفحه نمايش يك حجم سه بعدي را از دو بعدي آن بيرون بكشند (همانطوري كه در شكل بالا هم نشان داده شده است) كه اين كار در بسياري از برنامه هاي CAD فعلي هم قابل انجام است.

«تكنيك ها و سيستم هايي كه از توليد كردن، ويرايش كردن و دستكاري اشياي سه بعدي با استفاده از ورودي هاي حركت سه بعدي پشتيباني مي كنند، از اين به بعد شناخته شده هستند. براي مثال، اشياي سه بعدي را مي توان از روي اشياي دو بعدي توليد كرد. ورودي اول مي تواند شي دو بعدي موجود در رابط كاربري را تشخيص دهد، و ورودي حركت سه بعدي دوم كه داراي حركت در نزديكي سطح مورد نظر است نيز تشخيص داده مي شود. يك شي سه بعدي را مي توان بر اساس شي دو بعدي توليد كرد كه اين كار از روي ورودي هاي اول و دوم صورت مي گيرد. و شي سه بعدي را مي توان در رابط كاربري ارائه داد تا كاربران در صورت نياز اين شي سه بعدي را دستكاري كنند.»

حركت سه بعدي
حركت سه بعدي

ديگر كاربردهاي اين تكنولوژي شامل اين است كه مي توان از حركات سه بعدي براي حجم دادن به مواد خاك مانند مجازي استفاده كرد و يا پارامترهايي مثل سايه، روشنايي،‌ بافت ها و ديگر موارد را تغيير داد. اين ثبت اختراع ممكن است ممكن است اپل را در راه خلاقانه تر كردن آيپد به جلو ببرد زيرا حالا مي توان از آن در در صنايع زيادي از جمله طراحي به كمك كامپيوتر (CAD) استفاده كرد.

ايده كنترل كردن دستگاه ها با حركات دست چيز جديدي نيست، هرچند Galaxy S4 سامسونگ در حال حاظر هم ويژگي «حركت روي هوا» یا حركت سه بعدي را دارد كه به كاربران اجازه مي دهد گوشي شان را با برخي حركات ساده كنترل كنند ولي اختراع اپل نوع ديگري از اين تكنولوژي است. تكنولوژي سامسونگ تنها از يك حسگر نور براي تشخيص دادن حركات كاربر استفاده مي كند ولي تكنولوژي حركت سه بعدي اپل ممكن است در خود صفحه نمايش دستگاه هايش جاسازي شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا