قطعات آمريكايي تشكيل دهنده آيفون

اخيرا گزارشي منتشر شده كه در آن زنجيره تامين قطعات آیفون و جزئيات ساخت آن در سراسر جهان به همراه اطلاعاتي در مورد كارگران و سرهم بندي هايي كه در ساخت دستگاه هاي اين شركت نقش دارند، بررسي شده است.

آقاي Alex Hillsberg از سايت Finances Online اينفوگرافيكي تهيه كرده است كه منابع اپل در تهيه مواد سازنده آيفون هايش را نشان مي دهد و حتي به كمياب ترين مواد معدني كه در توليد قطعات سطح بالاي آيفون وجود داشته اند اشاره كرده، از صفحه نمايش گرفته تا بلند گو ها و موتور ويبره اش.

بر اساس اين گزارش بيشتر مواد كمياب معدني مورد استفاده در اين دستگاه ها از چين مي آيند. اين رقم به طور دقيق برابر است با 90 درصد. در اين اينفوگرافيك نيروي كار جهاني اپل هم نشان داده شده و دلايلي هم آورده شده كه چرا اپل بسياري از دستگاه هايش را در چين سرهم بندي مي كند. مهمترين دليل آن نه ارزان بودن نيروي كار در چين، بلكه سرعت عمل اين كارگران ذكر شده است.

قطعات چینی و آمریکایی آیفون
قطعات آمریکایی آیفون

Hillsberg همچنين توجه ها را به سمت كمتر گفته شده ترين حقايق هم كشانده است. به گفته او Foxconn مسئول توليد 40 درصد كل محصولات الكترونيكي جهان است كه شامل محصولات آمازون، دل، HP Motorola، نينتندو، نوكيا، سامسونگ و سوني مي شود.

بسياري از گزارشگران از Foxconn به عنوان يك شركت اپلي ياد مي كنند مخصوصا وقتي كه درمورد حوادث صنعتي اتفاق افتاده در آنجا صحبت ميكند. اين اتفاق حتي براي مواردي كه به اپل ربطي هم ندارد به اشتباه صورت گرفته است.

تیم کوک و سیاست تولید قطعات

مديرعامل اجرايي اپل، آقاي تیم کوک در گذشته در مورد قطعات آمريكايي استفاده شده در آيفون هايش صحبت هايي به ميان آورده و در سال 2012 در مصاحبه اي در اين مورد گفته بود: «ما سال هاست داريم در آمريكا بيشتر و بيشتر كار مي كنيم. سال بعد قصد داريم خط توليد يكي از محصولات مرتبط با مك خودمان را در آمريكا بنا كنيم». بعدا مشخص شد كه منظور او همان Mac Pro است.

مصاحبه با تیم کوک
تیم کوک در تلویزیون

تيم كوك به طور مشخصي اعلام كرده بود Gorilla Glass آيفون در Kentucky ساخته مي شود و پردازنده SoC سري A هم در كارخانه تگزاس.

وقتي از كوك در مورد هزينه نيروي كار آمريكايي سوال شد او جواب داد: «زياد اين هزينه مهم نيست و مسئله اصلي مهارت و چيزهاي ديگر است. در طول زمان، مهارت ساخت اينگونه وسائل در آمريكا كمرنگ تر شده است.»

بازگشت تولید به آمریکا

كوك ادامه مي دهد: «دنياي وسايل الكترونيكي هيچ وقت اينجا نبوده است. مسئله اين نيست كه اين كار را به آمريكا برگردانيم، در حقيقت بايد آن را براي اولين بار اينجا شروع كنيم.»

این موضوع یعنی در آینده بیشتر قطعات آیفون در آمریکا تولید خواهد شد.

نویسنده: hosseincode

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا