مقایسه‎ی دوربین: دوربین 12 مگاپیکسلی آیفون 6 اس در برابر 16 مگاپیکسلی گلکسی اس6

چرا مگاپیکسل‎ها تمام چیزی نیستند که در یک دوربین اهمیت دارند؟

ویژگی‎ها و مشخصات فنی زیادی هستند که می‎توان در ارتباط با یک دوربین دیجیتال با آن‎ها مواجه شد نظیر زاویه‎ی بازشدگی دیافراگم، فاصله‎ی کانونی، اندازه‎ی سنسور و پیکسل، فن آوری فوکوس خودکار، عدم حضور پایدارسازی تصویر، و این لیست همینطور ادامه دارد. با در نظر گیری این موارد یک عکاس با تجربه می‎تواند قادر به بررسی این باشد که یک گوشی، نیازهای او را برآورده می‎سازد یا نه. ولی برای یک مصرف کننده‎ی عادی، مقدار مگاپیکسل یک دوربین تنها ویژگی‎ای است که از همه در رابطه با کیفیت تصویر مهم‌تر است. هرچه تعداد مگاپیکسل‎های یک دوربین بیشتر باشد، تصویری که تولید می‎کند بهتر خواهد بود یا حداقل این چیزی است که مصرف کننده‎ی عمومی همچنان پایبند به این عقیده است. ولی در حقیقت، اوضاع کمی پیچیده‌تر است.

ما نمی‎گوییم که مگاپیکسل‎ها و اعداد آن‎ها مهم نیستند. البته که اهمیت دارند. ولی قضاوت پتانسیل یک دوربین تنها براساس آن ممکن است گمراه کننده باشد. یک نمونه‎ی ایده‎ال در این زمینه مقایسه‎ی بین آیفون 6 اس و سامسونگ گلکسی اس 6 خواهد بود. دوربین اولی 12 مگاپیکسل و دومی 16 مگاپیکسل است. یعنی سنسور گلکسی اس 6 حدود 33% بیشتر پیکسل در خود دارد و تصاویر باید به نسبت تصویر گرفته شده توسط آیفون به شکل بارزی با کیفیت‌تر باشد درست است؟ خوب، ضرورتا اینچنین نیست.

گرفتن تصویر کلی

یک متغیری که خیلی کم در مشخصات دوربین یک گوشی هوشمند همراه به آن اشاره می‎شود نسبت تصویر پایه‎ی سنسور است. این عدد نسبت بین عرض و ارتفاع نظم پیکیل سنسور تصویر می‎باشد- دوربین آیفون تصاویری با کیفیت 12 مگاپیکسل در ابعاد 4032 در 3024 پیکسل با ابعاد تصویر 4:3 می‎گیرد، در حالیکه گلکسی اس 6 تصاویری با کیفیت 16 مگاپیکسل در ابعاد 5312 در 2988 پیکسل با ابعاد تصویر 16:9 می‎گیرد. این ارقام و نسبت‎ها به شکل تصاویر به صورت زیر هستند:

1

همانطور که از تصویر بالا مشخص است، دوربین آیفون 6 اس و گلکسی اس 6 نباید زمانی که بحث رزولوشن و جزییات تصویر می‎آید اصلا آنقدر فرق داشته باشند. درست است، گلکسی اس 6 دارای یک مزیت 4 مگاپیکسلی به نسبت آیفون 6 اس است، ولی چنین چیزی بواسطه‎ی عرض بیشتر قاب تصویر بوده است. ارتفاع تصاویر تولید شده توسط دو گوشی تقریبا مشابه است، در حدود 3 هزار پیکسل. به عبارت دیگر، پیکسل‎های بیشتری که گلکسی اس 6 در اختیارش دارد یک تصویر عریض‌تر تولید می‎کند ولی ضرورتا جزییات آن بیشتر نیست و اگر کراپ‎های مشابهی از دو تصویر ایجاد شده توسط دوربین این دو گوشی را در اختیار داشتیم، باید در زوم 100 درصد، بسیار، بسیار مشابه با هم دیگر باشند.

ولی اوضاع پیچیده‌تر می‎شود

فرآیند بصری سازی بالا کامل نیست، چون ما فاصله‎ی کانونی دو گوشی را مد نظر قرار ندادیم. فاصله‎ی کانونی که به صورت میلی‌متر بیان می‎شود، دست در دست در کنار زوایای مشاهده‎ی عمودی و افقی دوربین قرار می‎گیرد، یعنی یک فاصله‎ی کانونی کوچکتر به معنی زاویه‎ی دید بازتر و برعکس است. ولی برای اینکه ساده سخن گفته باشیم، ما این متغیر را نادیده گرفتیم چون یک تغییر بسیار کوچک در رابطه با مورد ما ایجاد می‎کند. دوربین‎های آیفون 6 اس و گلکسی اس 6 به ترتیب دارای فاصله‎ی کانونی 29 میلی‌متر و 28 میلی‌متر هستند.

فاکتور دیگری که ما بی‌خیال آن شدیم این است که دو سنسور نواحی متفاوتی از تمامی نوری که وارد سنسور را می‎شود انتخاب می‎کند. برای درک بهتر این گفته، نگاهی به تصویر زیر داشته باشید. دایره‎ی مشکی نشان دهنده‎ی ناحیه‎ی روشن شده توسط نور ورودی به دروبین است. به یاد داشته باشید که این ناحیه دارای یک شکل دایره‎ای شکل است چون لنز‎های دوربین به این شکل یعنی دایره‎ای هستند. ولی سنسور دوربین مستطیلی شکل است. تصاویر مستطیلی تولید می‎کند که ما روی صفحه‎ی نمایش مستطیلی می‎بینیم. چنین چیزی ما را به مبحث نسبت تصویر می‎کشد و اینکه چطور بر روی تصاویر اثر می‎گذارد. در رابطه با مورد خاص ما، گلکسی اس 6 تصاویری عریض‌تر تولید می‎کند در حالیکه آیفون 6 اس دارای یک میدان دید عمودی بازتر است، تمامی این‎ها به علت تفاوت نسبت تصویر بین دو سنسور است.

2

یک نگاه به نمونه‎های تصویر در دنیای واقعی

حالا به نظر وقت خوبی است تا تئوری را کنار بگذاریم و نگاهی به یک سری نمونه‎های تصویری در دنیای واقعی داشته باشید. در اسلاید شوی زیر شما سه جفت تصویر گرفته شده با آیفون 6 اس و گلکسی اس 6 تحت شرایط مشابه را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر اینکه تصاویر در رزولوشن کامل خود هستند، ما همچنین کراپ‎هایی در زوم 100 درصد فراهم کرده‎ایم تا مشخص شود به ندرت تفاوتی بین مقدار جزییات ضبط شده توسط این دو گوشی به چشم می‎خورد. و چنین چیزی بواسطه‎ی الگوریتم‎های پردازش تصویر و شارپ سازی دوربین آن‎ها است نه بواسطه‎ی تفاوت در شمارش مگاپیکسل. در یک زمان، تصاویر در رزولوشن کامل تفاوت در زوایای مشاهده‎ی عمودی و افقی دو دوربین نشان دادند که علت آن تفاوت در نسبت تصویر دو گوشی است، پدیده‎ای که در بالا به آن اشاره کردیم. می‎توانید خودتان روی تصاویر زوم کنید تا جزییات ثبت شده توسط دو دوربین را بررسی کنید.

نمونه‎های گرفته شده توسط آیفون 6 اس و گلکسی اس 6

3 4

نتیجه گیری

مگاپیکسل‎ها تنها چیزی نیستند که در یک دوربین اهمیت دارند، چیزی که ما امیدواریم بعد از خواندن این مقاله بی‌خیال آن شوید. مشخص است که در رابطه با مورد آیفون 6 اس و گلکسی 6 اس، با آنکه دومی دارای 33% مگاپیکسل بیشتر است، تفاوتی در کیفیت تصویر نهایی به آن صورت وجود ندارد. اصلا سخت می‎توان تفاوتی پیدا کرد، به طوری که تصویر بالا این امر را ثابت می‎کند، چون فاکتورهای دیگری نیز دخیل هستند نه تنها به این خاطر که یک دوربین به نسبت دیگری مگاپیکسل بیشتری دارد. چنین چیزی به ما یادآور می‎شود که دوربین‎ها سیستم‎های پیچیده‎ای هستند. ارزیابی کیفیت‎های دو دوربین با مقایسه‎ی تنها یک ویژگی می‎تواند گمراه کننده و کاملا اشتباه باشد، بدون توجه به اینکه دپارتمان بازاریابی یک کمپانی یا نماینده‎ی فروش آن دوست دارند شما به چه چیزی باور داشته باشید. در انتها تنها راهی که می‎شود گفت دوربین یک گوشی از دیگری بهتر است مقایسه‎ی تصاویر گرفته شده توسط آن دو است. و اعتماد به چشمانتان مهمتر از همه است تا اینکه بخواهید ارقام را در کنار هم قرار داده و سبک سنگین کنید.

 

phonearena

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا