پادشاهی اپل با داشتن امن‌ترین سیستم‌عامل

حملات به سیستم‎عامل iOS و سیستم‎های مک همچنان ادامه دارد، اما با این حال هنوز هم شرکت اپل از لحاظ امنیت در بالاترین رتبه‎ی جهانی قرار دارد. شرکت‎های امنیتی سایمنتک (Symantec) و فایر آی (FireEye) هر دو پیش‎بینی کرده‎اند که با آغاز سال 2016 میزان حملات امنیتی بر روی سیستم‎های شرکت اپل افزایش چشم‎گیری را شاهد خواهند بود – این بحث‎ها و حدسیات در پی افزایش تعداد تهدیداتی که به کامپیوتر‎های مک شده، و همچنین تقریبا دو برابر شدن میزان بدافزار‎های سیستم‎عامل iOS که در سال 2015 ایجاد شده، به وجود آمده است.

20140611_altconf-protip_0070-780x520

امنیت محصولات نرم‌افزاری اپل

آقای دیک ابرایان (Dick O’Brien) که یکی از محققان شرکت سایمنتک می‎باشد، اظهار داشته است که این تعداد بالای حملات مشاهده شده بر روی دستگاه‎های شرکت اپل به خاطر محبوبیت بسیار بالای این محصولات در بین خریداران می‎باشد. امسال، و تنها در نه ماهه‌ی اول سال 2015، تعداد کامپیوتر‎های مختص سیستم‎عامل OS Xای که به بدافزار‎ها آلوده شده بودند، نسبت به سال 2014 به میزان 7 برابر افزایش یافته بود. هرچند، اصلا لازم نیست که کاربران این محصولات نگران باشند. آقای ابرایان اینطور بیان کردند که: “ما نمی‎خواهیم که ترس در دل شما بیاندازیم و باید بگوییم که تعداد حملات انجام گرفته بر روی سیستم‎های اپل بسیار کمتر از آن چیزی که ما بر روی سیستم‎های ویندوزی مشاهده کرده‌ایم، بوده است. شرکت اپل هنوز هم یکی از شرکت‌های امن و پلتفرم‎های آن از امن‎ترین‎ها هستند، منتها کاربران محصولات اپل دیگر نمی‎توانند دستگاه‎هایشان را از لحاظ امنیتی بی‎عیب و نقص بدانند، چرا که میزان حملات متوجه‌ی این محصولات روز به روز در حال افزایش است”.

در سمت محصولات موبایلی، 96 درصد از بدافزارها متوجه‌ی دستگاه‎های مبتنی بر سیستم‎عامل اندروید است. هرچند آقای بریس بولاند (Bryce Boland)، مدیر ارشد تکنولوژی شرکت فایر آی، بر نگرانی‎های مسئولان شرکت سایمنتک تاکید کرده و افزوده که افراد سازنده‌ی این بدافزار‎ها روز به روز راه‎های بیشتر و خطرناک‎تری را برای نفوذ به سیستم‎های شرکت اپل پیدا می‎کنند، و در سال آینده از این راه‎ها استفاده کرده و حملات بسیار بیشتر و بدتری را بر روی این دستگاه‎ها پیاده خواهند کرد.

به گزارش اپل سنتر هر دوی این شرکت‎ها عنوان کرده‎اند که به احتمال زیاد سرویس جدیدا معرفی شده‎ی پرداخت اپل (Apple Pay) موضوع و یا اساس خیلی از این حملات خواهد بود، اگرچه آن‎ها اظهار داشته‎اند که هنوز در این زمینه اقدامی از سوی هکر‎ها صورت نگرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا