چرا اپل باید ورودی هدفون آیفون را حذف کند

طمع! طمع! طمع! اپل، جک هدفون را به‌خاطر طمع حذف خواهد کرد. آن‎ها فقط می‎خواهند به شما رابط‎های 30 دلاری را بفروشند. این ادعای مسخره، نتیجه‌ی کوتاه‌اندیشی است. هرچی نباشد، داد زدن و گفتن کلمه‌ی “طمع” خیلی آسان‌تر از این است که به دلایل منطقی فکر کنید که چرا اپل، جک هدفون 3.5 میلی‌متری را حذف خواهد کرد.

البته اپل با چنین موقعیتی غریبه نیست. این کمپانی در طول چند دهه‌ی گذشته با کنار گذاشتن چندین تکنولوژی، شهرتی برای خود دست و پا کرده است.

iPhone-6-headphone-jack

من در این پست چند دلیل منطقی را لیست خواهیم کرد که بیان می‌کند چرا اپل می‎تواند در نهایت، جک هدفون را پشت سر بگذارد و فراموش کند.

پول سازی؟

اجازه دهید همین اول، تکلیف این قضیه را روشن کنیم، باشد؟ نظیر هر شرکتی، هدف اپل، پول‌سازی است و این کمپانی در انجام آن به شکل عالی شهرت دارد. یکی از راه‎های پول‌سازی اپل از طریق برنامه‎ی مجوزدهی MFi اش است، برنامه‎ای که، به همراه چیزهای دیگر، در اختیار سازندگان لوازم جانبی شخص ثالث “قطعات و کانکتورهای سخت‌افزاری که برای ساخت لوازم جانبی صوتی آیپاد، آیفون، آیپد و AirPlay نیاز دارند” می‎گذارد. یقیناً عضوی از این برنامه بودن هزینه‎ای به همراه دارد، و چون همه چیز زیر نظر NDA (توافق‌نامه‎ی عدم افشا) است، ما واقعا از ارقام قراردادها هیچ نمی‎دانیم، ولی اپل یقینا قصد دارد با اجازه دادن به این سازندگان (به عنوان مثال برای ساخت رابط‎های لایتنینگ به جک 3.5 میلی‌متری، یا هدفون‎های دارای استاندارد لایتنینگ) پول‌سازی کند. گرچه این مقدار نامعلوم است. میزان سرمایه‌ی بازگشتی از برنامه‌ی MFi برای اپل، یقینا برابر با یک قطره‌ی آب در اقیانوس است. بنابراین گفتن اینکه اپل از چنین حرکتی پول‌سازی خواهد کرد به نوعی احمقانه است چون: 1) بدون شک اپل پول‌سازی را دوست دارد و 2) میزان برگشت سرمایه ناچیز خواهد بود. اگر من مجبور به حدس زدن می‎بودم، می‎گفتم چنین چیزی در انتهای لیست دلایل اپل برای حذف این پورت قرار دارد.

درست کردن دستگاه‎های نازک‌تر و سبک‌تر

اپل کاملا علاقه به ساخت دستگاه‎های نازک‌تر و سبک‌تر دارد. با نگاه کردن به هرگونه محصولی که این کمپانی در طول چند سال گذشته ساخته است این قضیه ثابت می‎شود. البته سال‎های عجیبی هم وجود داشتند (آیپد 3 بدون شک به نسبت نسل‎های قبلی خود سنگین‌تر است، همینطور آیفون 6اس)، ولی به طور کلی، اپل هدف ساخت محصولاتی سبک‌تر و با ضخامت کمتر را دارد. نحوه‎ی عمل تکنولوژی همینطور است. چنین چیزی پیشرفت است. چنین چیزی است که به شما اجازه می‎دهد در جیب خود آیفونی داشته باشید که به نسبت Pentium II 350 که 20 سال قبل در زیر میز خود داشتید، قوی‌تر باشد. قبول دارم، من اعتقاد ندارم که وزن و اندازه، نیروی اصلی پشت حذف بالقوه‎ی جک هدفون است. ولی چنین چیزی می‎تواند یک عارضه‎ی جانبی مثبت در راستای این هدف باشد.

باز کردن جای بیشتر برای باتری با ظرفیت بیشتر

حالا داریم به دلایل منطقی می‎رسیم. اگر اپل قصد رهایی از جک هدفون 3.5 میلی‌متری داشته باشد، چنین چیزی یک فضای خالی درون پوسته‎ی آیفون برجا خواهد گذاشت، و این کمپانی چه استفاده‎ی بهتری می‎تواند از این فضا جز اضافه کردن ظرفیت باتری ببرد؟ کاملا منطقی است. چنین چیزی کاملا منطقی است تا زمانی که ببینید واقعا چقدر این پورت بزرگ است..

به اندازه‌ی پورت جک هدفون نگاه کنید:

iPhone-6s-headphone-jack

آماده شدن برای یک کیفیت صدای فوق‌العاده بهتر

روز به روز صحبت‎های بیشتری در مورد این وجود دارد که اپل ممکن است شروع به ارائه‎ی یک فرمت صوتی با کیفیت بالا برای iTunes کند، و اگر شایعات موثق باشند، این می‎تواند یک دلیل برای حذف پورت 3.5 میلی‌متری در راستای عبور صدا از میان پورت لایتنینگ باشد. مزیت آن این است که صدا به طرف هدفون‎ها به صورت دیجیتالی هدایت می‎شود، چنین چیزی مانع ایجاد تداخل‎هایی می‎شود که ممکن است زمانی که سیگنال‎های آنالوگ در طول سیم سفر می‎کنند، به وجود آید. به ویژه درون آیفون که سیگنال‎های دیگری جدا از سیگنال‎های رادیویی وجود دارند. سپس در هدفون‎ها تبدیل دیجیتال به آنالوگ انجام می‎شود. گرچه، هیچ گواه مشخصی فعلا وجود ندارد که چنین چیزی می‎تواند اصلا باعث تغییر کیفیت صدا شود.

به این دلیل که آینده برای تکنولوژی بی‌سیم است

اجازه دهید به ایده‎ای برگردیم که بالا به آن اندکی اشاره داشتم یعنی: پیشرفت. پیشرفت دوست دارد دستگاه‎ها کوچک‌تر، سریع‌تر، و سبک‌تر باشند. پیشرفت همچنین می‎خواهد که یک دستگاه از نظر فیزیکی، مستقل از سایر دستگاه‎ها باشند. همین دلیل، پشت کلیت تفکر بی‌سیم قرار دارد. درست نظیر پنتیوم 2 قدیمی شما که به طور فیزیکی به یک مودم قدیمی متصل بود، آیفون شما می‎تواند با وب به صورت بی‌سیم در ارتباط باشد. به هرحال، به نظر شما راحت و به موقع نیست که شایعه شده است iPhone 7 دارای قابلیت شارژ بی‌سیم خواهد بود؟ چنین چیزی پیشرفت است، و همان پیشرفتی که است جلوی آن را جک هدفون گرفته است. اجازه دهید به شما یادآوری کنم، در قرن نوزدهم اختراع شده است (جدی می‎گویم!) اپل اصلا میانه‎ی خوبی با تکنولوژی‎های قدیمی نداشته است. ممکن است در ابتدا برای کاربران دردناک باشد، ولی اپل دوست دارد اولین نفری باشد که مسیر به سمت آینده را نشان می‎دهد (خداحافظ فلاپی درایو، سی‌دی درایو، کانکتور 30 پینی، USB-A). هیچ دلیلی وجود ندارد که اپل نخواهد این تکنولوژی قدیمی را به نفع پورت لایتنینگ و بلوتوث از بین نبرد.

همه چیز به بلوتوث بر می‎گردد

صحبت از حرکت به سمت دنیای بی‌سیم شد و فراتر از این ایده، بخشی از آینده قرار دارد، چنین حرکتی بدون تکیه به بلوتوث، حداقل برای آینده‎ی قابل پیش‌بینی بی‌فایده است. حدس بزنید که چه کسی عضو ارتقاء دهنده‎ی گروه اینترنتی خاص (SIG) بلوتوث شد؟ درست است، بدون شک اپل. همانطور که ما آن زمان اشاره کردیم، اپل حالا کرسی دائمی را در هیئت مدیران SIG به خود اختصاص داده است و می‎تواند حتی بیشتر از قبل بر روی توسعه‎ی آتی این استاندارد تاثیر گذار باشد. اگر پیش رفتن به سمت وایرلس، آینده باشد، قسمتی از آن توسط بلوتوث خواهد بود، و هرچه قدر این تکنولوژی ممکن است قدیمی باشد، اپل مطمئن است در جهتی که پیش خواهد رفت، حرفی برای گفتن دارد.

نابرده رنج، گنج میسر نمی‎شود

من متوجه هستم که مردم ممکن است نسبت به تفکر از دست دادن جک صوتی، هیجان زده نباشند، ولی این بهایی است که باید بابت پیشرفت پرداخت کرد. همیشه زمانی برای تحول است و ممکن است برای بعضی به معنای ضرر مالی باشد، ولی زمانی که این مدت تمام شود، ما به گذشته خواهیم نگریست و متوجه خواهیم شد چنین چیزی به نفع ما بوده است. دوباره فکر کنید: آیا واقعا دوست داشتید هنوز فلاپی دیسک‎‎ها وجود داشتند؟

جهان به سمت بی‌سیم شدن می‎رود، و عاشقان حقیقی موزیک، قادر به این خواهند بود که از صدای هدفون‎های متصل شده به پورت لایتنینگ آیفون‎های خود لذت ببرند، افراد معمولی نیز از بلوتوث استفاده خواهند کرد. چنین چیزی فقط پیشرفت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا