10 تغییر در تنظیمات آیپد برای تجربه بهتر

زمانی که دوست داران محصولات اپل یکی از آیپد‌های شگفت‌انگیز ایر و مینی را خریداری می‌کنند و به خانه می‌برند، می‌توانند به وسیله چند تغییرات در تنظیمات آیپد تجربه بهتری از کار با دستگاه برای خود به وجود آورند. ما می‌خواهیم این چند تنظیمات که افراد معمولا در نظر نمی‌گیرند را به شما معرفی کنیم و توضیحات کاملی را برای هر بخش ذکر کنیم.

قبل از ادامه بحث تنظیمات ، آیپد را به وسیله کابل همراه (در زمان خریداری) به سیستم خود متصل کنید. iTunes را باز کنید و بر روی آیپد خود کلیک کنید (همانطور که در تصویر زیر می‌بینید در قسمت بالایی و گوشه راست صفحه قرار دارد) یا در سمت چپ اگر نوار کنار قابل مشاهده است ( در منو بخش View رابزنید و سپس Show Sidebar ). اکنون گزینه Back Up Now را از صفحه آیپد انتخاب کنید.

ipad-in-itunes

هنگامی که به پایان رسید، می‌توانید شروع به تغییر تنظیمات در آیپد ایر و یا آیپد مینی خود کنید. در هر کدام از اعمال این تنظیمات نیاز است که برنامه Setting را باز نگه دارید.

این تنظیمات بهینه عبارتند از

1. متوقف کردن Ask to Join Networks

ممکن است به مکان و یا محلی بروید که شبکه‌های وایرلس اینترنت زیادی در آن‌جا موجود است و زمانی که شروع به استفاده از تبلت خود می‌کنید،‌آیپد مدام از شما درخواست کند که به یکی از شبکه‌های موجود وایرلس متصل شوید و این مسئله مقداری آزاردهنده است.

IMG_0018-464x620

برای خاموش کردن، از سمت چپ تنظیمات قسمت Wi-Fi را لمس کنید. گزینه  Ask to Join Networks را پیدا کنید و به وسیله لمس دکمه لغزنده این ویژگی را خاموش کنید. آیپد بعد از این تغییر دیگر از سوال کردن دست برمی‌دارد.

2. تغییر نام و رمز هات اسپات

زمانی که از اینترنت وای فای و سیم کارت استفاده می‌کنید، می‌توانید همزمان اینترنت خود را با دستگاه‌های اطراف به وسیله قابلیت هات اسپات به اشتراک بگذارید. این ایده خوبی است که برای هات اسپات آیپد خود اسم قابل شناسایی و مشخصی بگذارید.

IMG_0020-464x620

اول، برای تغییر نام باید به بخش General موجود در قسمت Settings مراجعه کنید. About را لمس کنید و در بخش Name اسم هات اسپات را تغییر دهید.

و بعد در قسمت Personal Hotspot رمز هات اسپات را می‌توان تغییر داد. Personal Hotspot را انتخاب کنید و بعد در بخش Wi-Fi Password یک رمز جدید بنویسید. البته رمزی را انتخاب کنید که بعدا آسان بتوانید به یاد آورید اما این رمز خیلی آسان نباشد که بتوان حدس زد.

3. نحوه کار نوتیفیکیشن‌ها را تغییر دهید

در یک نگاه کوتاه بخش مرکز اطلاع رسانی‌های آیپد شامل گزینه‌های مفید است. و این بخش به صورت کشویی از بالای صفحه آیپد قابل دسترسی است. بعضی از کاربران دوست ندارند این موارد به صورت پیش فرض وجود داشته باشد. با خواندن ادامه راهنمای ما می‌توانید این نوتیفیکشن‌ها را از بخش Settings تغییر دهید.

IMG_0022-464x620

به یاد داشته باشید که تنظیمات اپلیکیشن‌هایی که نیاز به نمایش در بخش نوتیفیکشن ندارند خاموش شود.

notification-center-465x620

4. محدود کردن دسترسی به Control Center از لاک اسکرین

Control Center شبیه به Notification Center به کاربر اجازه کنترل آسان سیستم را می‌دهد، که با کشیدن دست خود به سمت بالا به این بخش می‌توان دسترسی پیدا کرد. کاربرانی که به امنیت دستگاه خود اهمیت می‌دهند اغلب اوقات این دسترسی را محدود می‌کنند تا افراد مختلف نتوانند بدون رمز عبور صاحب تبلت، وارد این بخش شوند.

IMG_0023-464x620

به تنظیمات برود و در قسمت سمت چپ، Control Center را انتخاب کنید و غلطک سبز رنگ را حرکت دهید و این گزینه را خاموش کنید. و اکنون دیگر از قسمت لاک اسکرین کار نخواهد کرد.

البته راه دیگری نیز وجود دارد و این راه به کاربر اجازه می‌دهد این گزینه را خاموش کند در حالی که از طریق برنامه مخصوص دسترسی داشته باشد. این مورد به کمک شما می‌آید در زمان‌هایی همچون انجام بازی که وسایل کنترل این بازی در پایین صفحه قرار دارد، یا در حالی که بر حسب تصادف ممکن است دفعات زیادی دست خود را از پایین به سمت بالا بکشید.

5. به وسیله Do Not Disturb می‌توانید مقداری بخوابید یا به کارتان برسید!

در میانه شب اطلاع رسانی‌ها و یا زنگ خوردن آیپد و یا یک اپلیکیشن با صدای اطلاع رسانی (notification) ممکن است شما را از خواب بیدار کند. این موارد در هنگام حضور در یک جلسه بسیار آزار دهنده هستند و این صدای نوتیفیکشن می‌تواند باعث پرتی حواس‌ها و یا از دست رفتن رشته کلام یا حتی باعث اخراج شدن از کار شود. برای برطرف کردن این مسئله وارد Settings شوید و بر روی قسمت Do Not Disturb تپ کنید. اگر در بالای صفحه گزینه Manual را روشن کنید تمام صداهای دستگاه قطع می‌شود. اما به وسیله گزینه schedule می‌توانید برای قطع شدن صدای دستگاه‌تان زمان مشخصی را تعیین کنید که از یک زمان تا زمان دیگری که انتخاب کرده‌اید این حالت فعال می‌ماند.

IMG_0024-464x620

بخش‌های دیگر این قسمت از تنظیمات:

  • Allow Calls From: این گزینه به آیپد می‌گوید به تماس‌های مشخصی اجازه داشتن صدا بدهد و گزینه‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید از قبیل: Everyone (همه)، No One (هیچکس)، Favorites (مورد خاص)،  All Contacts (همه مخاطبین).
  • Repeated Calls: به دومین تماس از یک فرد معین، اجازه می‌دهد تا سه دقیقه همراه با صدا زنگ بخورد.
  • Silence: می‌توانید مشخص کنید که آیپد همیشه در حالت سکوت باشد یا فقط هنگامی که صفحه قفل است.

ممکن است بعضی تعجب کنند که چگونه کسی می‌تواند با آیپد تماس برقرار کند و یا آیپد چگونه زنگ می‌خورد. در آیفون این گزینه موجود در تنظیمات برای تماس‌های معمولی است، اما در آیپد منظور تماس‌های FaceTime است.

6. از سیری استفاده کنید

سیری بسیار عالی است اما ممکن است به شیوه دوست داشتنی بعضی افراد کار نکند. برای تغییر تنظیمات، وارد General شوید بر روی Siri تپ کنید و در بخش بالایی صفحه نمایش همچون تصویر بالا می‌توانید تنظیمات سیری را بیابید. به وسیله غلطک سبز شما می‌توانید سیری را خاموش و یا روشن کنید.

IMG_0025-464x620

گزینه‌های مروبط به تنظیمات سیری شامل:

  • Language: انتخاب زبان دلخواه
  • Voice Gender: تغییر بین صدای زن و مرد
  • Voice Feedback: جواب دادن سیری به کاربر
  • My Info: اطلاعات مروبوط صاحب آیپد را می‌توان به سیری داد

7. تغییر از تصاویر متحرک به ثابت

در آی او اس 7 می‌توانید دو نوع تصویر زمینه را برای صفحه آیپد خود تنظیم کنید: 1. ثابت 2. پویا. بسیاری از کاربران حالت تصویر داینامیک را خاموش می‌کنند تا از کاهش مصرف باتری خود جلوگیری کنند.

remove-motion-backgrounds-620x545

از تنظیمات و نوار کناری، قسمت Accessibility را انتخاب کنید بعد Reduce Motion را از بخش میانی راست صفحه پیدا کنید. به وسیله دکمه مشخص شده این گزینه را روشن کنید. با روشن کردن این گزینه حرکت‌ها کاهش می‌یابد، بنابراین Parallax view را خاموش کنید.

اگر هنوز هم تصویر حرکت می‌کند، به بخش Wallpapers & Settings موجود در Settings بروید و طبق تصویر بالا گزینه مشخص شده را انتخاب کنید. همانطور که می‌دانید گزینه Dynamic باعث حرکت تصویر می‌شود و گزینه Stills باعث ثابت شدن تصویر می‌شود.

این تغییر نه تنها باعث طول عمر بیشتر باتری دستگاه شما می شود بلکه از سرگیجه گرفتن شما نیز جلوگیری می‌کند.

8 . صدای‌های آیپد را آنطور که دوست دارید تنظیم کنید

درست شبیه به آیفون، آیپد از صداهایی برای آگاه سازی اطلاعات خاص مانند قرار ملاقات‌ها، تماس‌های FaceTime و … استفاده می‌کند. همچنین در حالت عمودی می‌توان به وسیله دکمه و یا غلطک مقدار صدا را تنظیم کرد. برای دسترسی به بخش صدا‌ها، Settings را باز کنید و بخش Sounds را انتخاب کنید.

IMG_0028-464x620

این بخش به سه قسمت مجزا تقسیم شده است. در بالا می‌توان صدا‌های زنگ خوردن و هشدار‌‌ها را تنظیم کرد. همانطور که گفتیم می‌توانید از دو راه دکمه و یا غلطک میزان صدا‌ها را کنترل کنید. دکمه‌های فیزیکی دستگاه معمولا صدای آهنگ‌، ویدیو‌ها و اپلیکیشن ها را کنترل می‌کنند. در این بخش می‌توان صدا‌های سیستم شبیه صدای نوتیفیکیشن‌ها را کم یا زیاد کرد. ما توصیه می‌کنیم این بخش را به همین شکل دست نخورده رها کنید و تنها مقدار صدای دلخواه را از قسمت بالا انتخاب کنید. با استفاده از دکمه‌های فیزیکی دستگاه به تنظیم و کنترل کردن صدای آهنگ و ویدیو‌ها بپردازید.

در بخش دوم، انتخاب صدا‌های مختلف اطلاع رسانی یا نوتیفیکیشن، بر روی یکی از مواردی که می‌خواهید صدایش را تغییر دهید تپ کنید، بین انتخاب‌های متعدد یکی را انتخاب کنید و سپس صدای مخصوص پخش خواهد شد. و توصیه می‌شود در مکانی این کار را انجام دهید که افراد نزدیک شما از پخش این‌ صداها آزرده نشوند.

در بخش آخر می‌شود صدای قفل شدن صفحه‌نمایش و تایپ کردن صفحه کلید را خاموش یا روشن کرد. در آیپد وقتی شما به وسیله دکمه فیزیکی دستگاه را قفل می‌کنید صدایی همچون کلیک کردن به گوش می‌رسد. همچنین، صدای تایپ کردن با صفحه کلید نیز ممکن است باعث اذیت شدن افراد نزدیک شما شود.

9. برای امنیت بیشتر دستگاه رمز عبور قوی انتخاب کنید

اگر کسی بخواهد بدون اجازه وارد آیپد شما بشود، رمز عبور تنظیم شده بر روی دستگاه از این کار جلوگیری به عمل می‌آورد. در آی او اس 7 به صورت پیش فرض این بخش روشن و فعال است و سیستم عامل از همان ابتدا و زمانی که برای اولین بار دستگاه را روشن می‌کنید یا بروزرسانی سیستم عامل را انجام می‌دهید، خواهد پرسد. این ویزگی بسیار خوب است.

IMG_0029-464x620

رمز عبور چهار رقمی در مقایسه با ترکیبی از حروف، کاراکتر‌ها و اعداد ضعیف است. برای تغییر این روش در آی او اس 7.1 بر روی بخش Passcode یا به صورت کلی در آی او اس 7 بر روی Passcode Lock تپ کنید. برای گذاشتن رمز عبور قوی‌تر گزینه Simple Passcode را خاموش کنید.

10. بر روی iCloud یا کامپیوتر خود بکاپ بگیرد

بسیاری از مردم فکر می‌کنند برای بکاپ گرفتن و یا سینک کردن حتما لازم است آیپد را به کامپیوتر متصل کنند. اما بعد از اولین بار دیگر لازم نیست.

گزینه iCloud backup را روشن کنید تا آیپد همه اطلاعات مهم کاربر را در زمان مناسب به فضای ابری بفرستد. همچنین می‌توانید اطلاعات را در زمانی که اولین بار آیپد را برای سینک کردن به کامپیوتر متصل می‌کنید بکاپ بگیرید.

  1. من زبان آیپد ام رو تغییر دادم، ولی در این زمان که می خواهم به حالت قبل برگردانم، نمی شود.

    امکان دارد، راهنمایی لازم را به من بکنید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا