ماشین جدید فورد عامل پایان تولید وانت بارها

با ماشین فورد F-150 تولید محدود روز های وانت بار های تجملاتی و باکلاس بالاخره فرا رسیده است

شاید شما به یک وانت بار گران قیمت 60000 دلاری نیازی نداشته باشید ولی این دلیل نمی شود که دلتان یکی از آن ها را نخواهد. وقتی ما در حال رانندگی در ماشین جدید شرکت فورد یعنی Ford F-150 Limited سال 2016 شدیم، دقیقا همین حس به ما دست داده بود. این اتومبیل تجملاتی ترین و پر زرق­و برق­ترین وانت باری است که شرکت فورد می تواند به شما بفروشد. درست است که به نظر این ماشین و قیمتش کاملا بی منطق و پوچ به نظر می رسند، ولی باز هم که به خودتان می آیید می بینید که در حال راضی کردن و دلیل آوردن برای خودتان هستید که چرا در زندگی تان حتما نیاز به سوار شدن و راندن این سمبل متحرک افراط گرایی و زیاده خواهی آمریکایی دارید.

2015-08-29_153350

این ماشین تمام مشخصه هایی را که شما از یک اتومبیل SUV تجملاتی و با کلاس انتظار دارید در خود جای داده است ، ولی هنوز هم می توانید از آن به عنوان اتومبیلی برای بار زدن و جا­به ­جا کردن اقلامی که می خواهید، استفاده کنید.

این اتومبیل می تواند به شما کمک کند که قایقتان را یدک کشی کنید، قابلیت پارک دوبل درونش تعبیه شده است و حتی شما را ماساژ هم می دهد، بله درست شنیدید، این وانت بار دارای صندلی های ماساژور نیز هست.

اگر بگوییم که این وانت بار با وانت بار پدرتان اصلا قابل مقایشه نیست و چند مرحله از آن بالاتر است ، اغراق نکرده ایم. اگر شما بازار خرید و فروش وانت بارها را در 15 سال گذشته دنبال نمی کرده اید، حتما با دیدن تحولاتی که در آن شده است شکه خواهید شد.

شرکت فورد لطف کردند و خودشان یک دستگاه Ford F-150 Limited 2016 را به دفتر اصلی سایت Mashable در منهتن آوردند تا ما ار آن یک تست آزمایشی به عمل بیاوریم. من هم فرمان این هیولا را در دستانم گرفتم و در ساعت شلوغی ترافیک وارد خیابان های شهر شدم.

قبل از این که با این ماشین شروع به رانندگی کنم ، کمی از هیبت F-150 وحشت داشتم ، چون من قبلا هم پشت وانت بارها نشسته بودم و دفعات بسیار زیادی هم در داخل شهر منهتن رانندگی کرده بودم وباید قبول کنیم که این ماشین آنچنان هم کوچک نیست. اگر شما هم از بخت بدتان هر روز باید در خیابان های شلوغ شهر رانندگی کنید، به یک ماشین کوچک و فرز نیاز دارید، در حالی که اتومبیل F-150 از شیشه جلو تا عقبش چیزی حدود 8 فوت است.

البته تا یادم نرفته بگویم که اتومبیل F-150 کوچکترین وانت باری است که شرکت فورد در آمریکا به فروش می رساند.

با این حال اصلا لازم نبود که بترسم ، چون که رانندگی با این ماشین در شهر مثل آب خوردن است. با توجه به صندلی های ماساژور، دوربین های دید 360 درجه ، پارک خودکار و تشخیص و مونیتور کردن نقاط کور ، راندن این وانت بار در طول ساعات اوج ترافیک بسیار آرامش بخش بود. این ماشین حتی خیلی نرم و راحت حرکت می کرد که با توجه به بدنه سنگین آن که بر روی چرخ های 22 اینچی قرار گرفته است ، واقعا قابل تحسین است.

ماشین F-150 شما را در پیله ای از تجمل گرایی و راحتی قرار می دهد و ذهنتان را از مشکلات جهان مدرن امروزی دور نگه می دارد.

میتوان گفت که ماشین Ford F-150 Limited همان قدر که با وانت بار ها ی لوکس اروپایی در رقابت است ، با دیگر اتومبیل های باری نیز می تواند وارد رقابت شود. طراحی داخلی این اتومبیل از مواد سازنده بسیار عالی و جزئیات مناسبی برخوردار است ، ولی میزان جا و همچنین کیفیت پوشش داخلی اش به اندازه کیفیت مرسدس بنزی که می توانید با قیمت این وانت بار بخرید بالا نیست.

البته این به هیچ وجه مشخصه بدی نیست – و این را هم به خاطر داشته باشید که من ورژن قبل از تولید اصلی این ماشین را سوار شده بودم-ولی کیفیت آن به اندازه کیفیتی که می توانید با پولتان در جاهای دیگر بدست بیاورید نیست. مگر آن که شما به رانندگی در ماشین های رولز-رویس عادت کرده باشی که در این صورت این ماشین از این نظر هم شما را ناامید نمی کند. گذشته از این ها ، اگر پوند به پوند پولتان را برای خرید این ماشین Ford F-150 Limitedپرداخت کنید، بهتراست تا آن که آن را برای یک شرکت آلمانی تولید کننده ماشین های پر زرق ­و برق خرج کنید.

Sync 3، سیستم اطلاعاتی و سرگرمی این وانت بار

این وانت بار همچنین به ما این فرصت را داد تا نگاه کوتاهی به سیستم اطلاعاتی و سرگرمی ساخته شده توسط شرکت QNX برای این ماشین ، یعنی Sync 3 ، بیاندازیم. این سیستم جایگزین سیستم MyFord Touch ساخته شده توسط مایکروسافت ، سیستمی که به خاطر رابط کاربری خیلی شلوغ و جایگزین کردن اکثر دکمه ها با کنترل های لمسی بدنام شده بود ، جایگزین شود. این کار به این علت است که برای بازه زمانی ای حتی کاربران به خاطر خسته شدن از این سیستم از خرید ماشین های فورد خودداری می کردند.

من وقت زیادی نداشتم که وارد جزئیات سیستم Sync 3 بشوم ، ولی با توجه به همان مقداری که تجربه کردم ، این سیستم خوشامدگویی گرمتری را نسبت به مدل قبلی اش به مشتریان خواهد داشت. فورد در این سیستم یک سری دکمه اضافه ای را برای کنترل سیستم HVAC و صوتی ماشین قرار داده است، همچنین برای کارکردهای ضروری و اصلی که در نوار پایین صفحه هستند هم آیکون های بسیار بزرگی قرار داده است. هنگامی که در حال رانندگی بودم توانستم به راحتی یک سری تغییرات کاربری در این سیستم ایجاد کنم که به نظر می‌رسد هدف اصلی Sync 3 هم همین راحتی در کار باشد.

رابط کاربری این سیستم زیاد زیبا نیست ولی کاربردی است و به نظر می رسد که پاسخ دهی و زمان واکنش اش هم مناسب باشد. ما خواهیم دید که وقتی این سیستم به صورت جهانی عرضه شود واکنش خریداران چه خواهد بود ، ولی چیزی که قطعی است این است که این سیستم ، یک سیستم یک پارچه و کارآمد است.

ورژن جدید این ماشین همچنین یک سری تغییرات ساختاری مشخص هم داشته است که از آن ها می توان به بدنه آلومینیمی مترکز آن اشاره کرد. همچنین فورد همه جا اعلام کرده که 700 پوند از وزن این اتومبیل کم شده است که تغییر بزرگی است ، ولی با مقایسه ورژن 2014 8 سیلندر و ورژن 2015 6 سیلندر این اطلاعات بدست آمده است. پس باید صبر کنیم و ببینیم که مشخصات نهایی این وانت چه خواهد بود. ولی در کل این کاهش وزن واقعا تغییر بزرگ و خوبی است.

چرا کم شدن وزن در یک وانت بار اهمیت بالایی دارد ؟ بازدهی و کارآمدی را افزایش می دهد. هر چه موتور مجبور به کشیدن وزن کمتری باشد ، شوخت کمتری هم مصرف خواهد کرد. همچنین وزن کمتر کنترل اتومبیل در هنگام رانندگی را بهبود می بخشد.

البته این وانت یک اتومبیل باری نیست ، ولی برای حرکت در میان ترافیک منهتن هیچ مشکلی ندارد. این اتومبیل بزرگ به نظر می رسد ولی سنگین، اذیت کننده وجاگیر نیست. از لحاظ مصرف سوخت هم ، ما نتوانستیم محاسبه دقیقی انجام دهیم چون تمام مدت در ترافیک گیر کرده و مدام توقف و شروع به حرکت می کردیم و یا این که ساکن بودیم. خود شرکت فورد ادعا می کند که مصرف این اتومبیل در شهر 17 mpg و در بزرگ راه ها 23 mpg می باشد.

همچنین اتومبیلی که برای تست نزد ما بود به موتور سرد مدار جدید شرکت فورد – یک موتور 6 سیلندری 3.5 لیتری با قابلیتTwin-Turbo echo boost – مجهز بود. این موتور در جایگاه بالاتری نسبت به مدل بزرگتر و ناکارآمد تر 8 سیلندری ( که هنوز هم از آن در کارهای دیگر استفاده می شود ) قرار دارد و هیچ کس هم نگران آن دو سیلندر کم شده در ورژن جدید نیست.

استفاده از توربو به این معنی است که فورد می تواند قدرت بیشتری را از یک موتور کوچکتر ولی بهینه تر دریافت کند. نتیجه این کار 365 اسب بخار و گشتاور مفید 420 فوت بر پوند در 2500 rpm است. چون در شهر منهتن بودیم من نمی توانستم قابلیت Echo boost را تست کنم ولی وقتی برای شروع حرکت از پشت چراغ قرمز امتحان کوچکی کردم مشخص شد که قابلیت توربو با نیروی از جا کندنی مناسب ، به خوبی بر روی این اتومبیل گتجانده شده است.

پس اگر می خواهید F-150 را بخرید ، سراغ نسخه 8 سیلندری آن نروید ، مطمئن باشید که هیچ چیز را از دست نخواهید داد.

آقای اریک پیترسون، مدیر برند F-150 شرکت فورد ، به ما گفت که خود شرکت فورد هم می داند که تعداد زیادی از این اتومبیل را نخواهد فروخت. این محصول ، یک محصول خاص برای تعدادی مشتری خاص است. شخصی که این اتومبیل را می خرد دوست دارد که وانت بارش تمام قابلیت های خودش را حفظ کند ولی از جنبه لوکس بودن آن هم کاسته نشود.

ماشین F-150 هم جایگزینی برای ماشین لوکستان است که در آن خانواده تان را جا به جا می کنیدو هم جایگزین وانت باری است که از آن برای انجام کار های روزمره تان استفاده می کنید. این محصول جالب نشان می دهد که صنعت وانت بارها تا کجا پیشرفت کرده است.

قبلا وانت بارها فقط برای انجام کارهای روزمره بودند ولی امروزه این اتومبیل ها باید قابلیت دادن یک سواری راحت را هم داشته باشند. آقای پیترسون خاطر نشان کرد که مدل بدنه چهار در این ماشین که در سال 2001 معرفی شد ، حالا به محبوب ترین گزینه انتخابی برای ماشین های F-150 تبدیل شده است.

فورد نیاز ندارد که تعداد زیادی از این اتومبیل را به فروش برساند تا سود مناسبی بکند. شما می توانید مدل محدود شده ولی از نظر ساختاری کاملا مشابه F-150 سال 2015 را با قیمتی 34.235 دلاری بخرید و در این جا است که سود اصلی این شرکت بدست می آید.

سایت خرید و فروش TrueCar تخمین می زند که شرکت فورد مبلغی بالغ بر 10.8 میلیارد دلار را از فروش وانت های سریF اش ( شامل ماشین های F-150 ، F-250 و… ) که هر کدام مبلغی بیشتر از 50.000 دلار دارند ، کسب کند.

پس حتی اگر این شرکت نتواند تعداد زیادی از این اتومبیل ها را به فروش برساند، باز هم حرکت اقتصادی و هوشمندانه ای انجام داده است.

شخصا این طور فکر میکنم که خود شرکت فورد هم به میزان فروش احتمالی این محصولش کمی بدبینانه نگاه می کند. درخواست های زیادی برای ماشین هایی وجود دارد که کارهای زیادی را بتوانیم با آن ها انجام دهیم . درست است که این ماشین ها خیلی گران هستند ، ولی خریدشان موجب ضرر کردن خریداران نمی شود.

و سوال باقی مانده این است که آیا من این ماشین را می خرم؟ احتمالا نه. با این که این اتومبیل بسیار عالی است ولی با خلقیات و خواسته های من هماهنگی ندارد.

این ماشین با تمام علائمی که بر روی خودش دارد و همچنین ظاهر بدنه اش ، بسیار در چشم است و توجه افراد را به خودش جلب می کند. برای برخی افراد ممکن است این یک قابلیت عالی باشد ولی من ترجیح می دهم ماشینی را سوار شوم که توجه عموم را زیاد به خودش جلب نکند.

هرچند، اگر یکی از اتومبیل های شبیه F-150 با مشخصات پایین تر را ببینم ممکن است آن را بخرم. بعد از کمی کلنجار رفتن با ابزار آنلاین فورد ، قیمت یک مدل معقولانه تر با تودوزی کمندی ماشین F-150 را پیدا کردم که تقریبا تمامی ویژگی های نسخه تولید محدود این ماشین را دارا است و با قیمتی کمتر از 50000 دلار عرضه می شود.

حتی اگر مدل تولید محدود ماشین F-150 مدل ماشینی نباشد که به سبک من بخورد ، ولی نمی توانم علاقه ام به این ماشین عالی را پنهان کنم. ممکن است که این اتومبیل بی پروا و بلند پروازانه باشد ، ولی این کار را با افتخار انجام می دهد و سعی میکند خودش را واقعا همان چیزی که هست نشان بدهد.

وانت بار F-150 تولید محدود نشانه تکریمی متحرک به فرهنگ و سبک زندگی لوکس و بلند پروازانه آمریکایی است و دوست داشتن آن دست خود انسان نیست.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا