تولید اولین قرص با پرینترهای سه بعدی در بازار دارو

پرینتر های سه بعدی قصد دارند وارد بازار صنایع دارویی شوند

در دهه گذشته ، پرینتر های سه بعدی به خاطر تغییراتی عظیمی که در تمام زمینه ها ،از مد گرفته تا تولید سلاح های گرم ، ایجاد کرده اند ، مورد تقدیر عموم قرار گرفته اند. حالا این طور که به نظر می رسد این پدیده های خارق العاده قصد دارند وارد بازار صنایع دارویی شوند.

2015-08-21_071049

در طی ماه گذشته ، اداره دارو و مواد دارویی آمریکا تولید اولین قرص با استفاده ار فناوری پرینت سه بعدی را تایید کرد . داروی Spritamlevetiracetam دارویی است میزان حملات و تشنج را در اقراد مبتلا به صرع کاهش می دهد. این قرص که توسط کمپانی تولید مواد دارویی Apprecia تولید شده است ،به روش معمول که تولید با استفاده از پرس قرص است تولید نشده ، بلکه با استفاده استفاده از روش تولید شده است که در آن مواد اولیه فعال و غیر فعال دارو به صورت لایه لایه روی هم قرار داده مس شوند.

این تکنیک تولید غیر عادی به مصرف کنند گان این دارو خیلی کمک می کند. با ساخت هر دوز به صورت جداگانه ، Aprecia بیا میکند که این روش می تواند هر قرص را منفذ دار تر و قوی تر از قرص هایی که به روش عادی تولید شده اند بکند. قرص ها به روش مخصوص ” تجزیه در کمتر از 10 ثانیه ” پرینت و تولید می شود که به گفته این کمپانی برای یک قرص با دوز بالا خیلی سریع است. متخصصان بیان می کنند که پزشکان در طول تاریخ ، همیشه در تقلا بوده اند که بتوانند به بیماران مبتلا به سرع دوز مناسبی از قرص ها را بدهند.

شرکت Aprecia در حال حاضر مبدل به بزرگترین شرکت دارویی در زمینه پرینت دارو شده است. این بدان معنی است که این شرکت اکنون حق امتیاز روشی که برای این کار ابداع کرده است را دارد. سایت Spritamبیان می کند که این شرکت در حال حاضر دارای بیش از 50 حق ثبت اختراع است که از تکنیک های پرینت سه بعدی و در کل پرینت مواد دارویی اش مراقبت می کند. این سایت بیان می کند که این حقوق ثبت اختراع به این شرکت کمک میکند که تا سال 2033 در رقابت گوی برنده را در دست داشته باشد.

احتمال این که داروهای دیگری نیز مانند Spritam باشند که بتوانند به وسیله این پروسه به صورت کارامدتر تولید شوند ، زیاد است. با چینش درست مواد اولی بر روی این دستگاه از بالا به پایین، یک تولید کننده می تواند کاری را از لحاظ دارویی انجام دهد که تا قبل از این ممکن نبود.

هر چند، هنوز مشخص نیست که تکنولوژی پرینت سه بعدی ،قادر باشد تاثیری را که پیش بینی می شود بتواند در تغییر ساختار تکنولوژیکی بقیه ضمینه های صنعتی ایفا کند ، در بازار دارو نیز ایجاد کند. قضیه از این قرار است که پرینت سه بعدی با تکیه با این که قادر است پلاستیک و فلز را در ابعاد کوچک قالب سازی کند ، اجازه داشتن یک تولید محلی و شخصی سازی شده را به افراد می دهد. البته ، این تولید ممکن است انبوه باشد اما توزیع انبوه نیز هست ، گونه ای از تولید انبوه که به هر فرد وسایل و جواهرات خاص و مخصوص به خودشان را می دهد.

همین قضیه در مورد قرص Spritam و دیگر داروهایی که ممکن است با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی داروها تولید شوند هم صدق می کند. یک سخن ران دارویی به روزنامه The Guardian این گونه بیان کرد که ” در پنجاه سال گذشته، ما دستگاه های پرس قرص هایی را در کارخانه جات تولید و به بیمارستان های مخالف ارسال کرده ایم. برای اولین بار در این سال ها ما به محله ای رسیده ایم که میتوانیم این دستگاه ها را بسیار نزدیک تر به بیماران تولید کنیم “.

ولی ما مطئن نیستیم که این گونه دموکراسی سازی هدف شرکت Aprecia باشد. این شرکت هنوز بیان نکرده که قصد دارد دستگاه هایش را در مطب دکترها یا بیمارستان ها قرار دهد یا نه. شرکت Aprecia می تواند تمام دستگاه هایش را در چند کارخانه قرار دهد و قرص های با دوز های مختلف را خودش بر اساس تقاضا تولید و عرضه کند. این شرکت هنوز به درخواست های مکرر جهت جواب دادن به این سوالات پاسخی نداده است.

اما اگر Aprecia بتواند روند تولید دارو را به محل بیماران نزدیک تر کند ، مخالف های زیادی را بر علیه این عملش از سوی تولیدکنندگان متمرکز و انبوه دریافت خواهد کرد. تولید کنندگان دارو ، بنا به گفته Gregory Higby– پروفسور دانشگاه ویسکانسین و مدیر اجرایی موسسه تاریخ دارو و مواد دارویی آمریکا – نه تنها در صد سال گدشته بلکه مخصوصا در دهه گذشته بسیار سعی کرده اند که حکومتشان بر قلمروی دارو سازی را حفظ کنند.

او اظهار داشت که نمی داند که اهداف شرکت Aprecia چیست ولی تکنیک های این شرکت او را یاد الگویی در گذشته می اندازد.

وی گفت که این داستان بسیار شبیه زمانی است که دارو سازی ترکیبی مد شده بود. با این تفاوت که حالا ماشین ها به جای داروساز ها دارو ها را تولید می کنند. به بیان دیگر ، صد سال پیش ، هر داروسازی می توانست با ترکیب کردن اجزای فعال و غیر فعال یک دارو نسخه ای خاص با قوتی مشخص را برای یک بیمار تهیه کند. در حال حاضر این پرینتر ها این کار را انجام می دهند.

او اضافه کرد که هنوز هم واحدی باید وجود داشته باشد که بخش های فعال و غیر فعال لازم دارو برای قرار دادن در پرینتر را تولید کند و این پروسه همچنان در دست تولید کنندگان بزرگ قرار خواهد داشت. زیرا فقط آن ها هستند که می توانند از پس هزینه های گرفتن تاییدیه یک داروی جدید از سازمان FDA بر بیایند.

او همچنین بیان کرد که دلیلی نمی بیند که بیمارستان ها نیازی داشته باشند تا بطری های کوچک قرص به اندازه یک ظرف کوچک کره بادام زمینی را که از کارخانه ها دریافت می کنند با یک سری پرینتر داروهای بزرگ تعویض کنند.

و همچنین این مطلب را اضافه کرد که تکنولوژی دیگری خواهد آمد و این یکی را کنار خواهد زد . او گفت که ما کتاب فروشی هایی داریم که دستگاه هایی دارند که کتاب را بنا به درخواست شما و در مقابلتان پرینت کرده و به شما تحویل میدهند ولی با این حال مردم از سایت آمازون و Kindles استفاده می کنند.

او گفت که خیلی بعید است که این تکنولوژی آینده بازار دارو را عوض کند و کسانی که احتمالش زیاداست در این بازار نقشی داشته باشند، مدیریت کنندگان کارخانه های داروسازی هستند، شرکت های بزرگی که بین شرکت های دارو سازی و شرکت های بیمه سلامت فردی مذاکره می کنند. او بیان کرد که این افراد آینده هر نوآوری داروسازی توسط این افراد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

mashable.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا