5 اپلیکیشن پیام دهی که کاربر پسند ترین هستند

 

از بین تعداد زیاد پلت فرم‎های پیام دهی رمزی که اکثریت الزامات را داشتند، یک مقدار حتی اندکی وجود دارند که می‎توانند کاربر پسند نامیده شوند، یعنی نیاز به یک مرحله‎ی نصب پیچیده ندارند و تا حد زیادی نظیر اپلیکیشن چت روزمره‎ی شما عمل می‎کنند. نیازی به گفتن نیست، اکثر اپلیکیشن‎های محبوب نظیر واتس آپ، مسنجر فیسبوک، وایبر یا اسکایپ از نظر امنیت حالا در انتهای لیست قرار دارند، ولی نسل جدیدی از اپلیکیشن‎های خصوصی پیام دهی وجود دارند که هم حفاظت را ارائه می‎دهند و هم برای کارهای روزانه مناسب هستند.

5 اپلیکیشن موجود در لیست زیر را بررسی کنید که EFF از نظر امنیت به آن‎ها امتیاز داده است و بر طبق کاربر پسند بودنشان توسط ما انتخاب شده‎اند:

Signal

Android | iOS

35

به سختی می‎توان به نسبت خود Edward Snowden امنیت یک اپلیکیشن ارتباطی را تایید کرد، و اپلیکیشن Signal یکی از آن اپلیکیشن‎هایی است که امتیاز بالایی کسب کرده است. توسعه دهندگان شرکت Open Whispers اخیرا در قالب یک اپلیکیشن Signal، پلت فرم‎های پیام دهی امن و برقراری تماس رمزنگاری شده‎ی خود را قرار داده‎اند.

31

آن‎ها همچنین دستی به سر و روی اینترفیس کشیده‎اند تا تمامی نیازهای برقراری ارتباط را می‎خواهد چت خصوصی، تبادل امن فایل یا تماس‎های رمزنگاری شده باشد فراهم کند. زیبایی این اپلیکیشن ظاهر و حس و حالی شبیه به اپلیکیشن چت روزمره‎ی شما دارد و با اینحال رمزنگاری مبدا به مقصد و عملکرد TOR را ارائه می‎دهد و چنین چیزی جواب هم داده است.

32

Telegram

Android | iOS

36

تلگرام اخیرا در صدر اخبار قرار گرفته است . به گزارش اپل سنتر از آنجاییکه بررسی ارتباط‎های روزمره‎ی زندگی ما توسط NSA تایید شده است، نسل جدیدی از اپلیکیشن‎ها ظاهر شده‎اند که تمرکز بر امنیت و رمزنگاری دارند. اپلیکیشن پیام دهی تلگرام یکی از آن‎ها است و توسعه دهندگانش ادعا می‎کنند که سریع ترین شبکه‎ی IM موجود از نظر زیر ساختار غیر مرکزی شده می‎باشد. دارای مراکز داده‎ای در تمامی بخش‎های مختلف جهان است تا روت کردن شما از طریق نزدیک ترین سرور ممکن صورت ‎گیرد. ما شک داریم که چنین چیزی بتواند مانع مقامات شود ولی ویژگی‎های امنیتی اینجا تمام نمی‎شود. طبیعت رمزنگاری مبداء به مقصد دیده می‎شود و روی سرورها نیز هیچ ردپایی بر جا نمی‎گذارند و شما همچنین می‎توانید امکان از بین رفتن خودکار آن‎ها بعد از مدت خاصی را تعیین کنید تا مطمئن شوید بعد از گفتگو دیگر هیچ ردپایی از ارتباط شما باقی نخواهد ماند.

33

 

چنین چیزی برای طرفداران امنیت عالی است ولی اگر شما نیاز به ذخیره‎ی پیام‎های خود برای استفاده در آینده نیز دارید آن‎ها به صورت امنی در فضای ذخیره سازی ابری رمز نگاری و ذخیره می‎شوند تا هر زمان از هر دستگاه آندرویدی یا iOS به آن دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، خبری از محدودیت‎های اندازه‎ی پیام و طول آن نیست و شما می‎توانید به همراه پیام‎های خود فایل‎هایی از جمله ویدیوهایی تا حجم 1 گیگابایت را ارسال کنید. چت‎های گروهی نیز تا یکصد نفر در آن واحد دیده می‎شود و بنابراین یک تیم بزرگ نیز می‎توانند از این اپلیکیشن استفاده کنند.

Threema

Android | iOS

37

اپلیکیشن Threema که توسط تیم توسعه دهند‎ه‎ی آلمانی به همین نام ساخته شده است نه تنها دارای یک اینترفیس زیبا و کاربرپسند است بلکه برای تمامی موارد ارتباطی نظیر پیام‎ها، چت‎های گروهی، تبادل فایل و وضعیت افراد از رمزنگاری مبدا به مقصد استفاده می‎کند و همچنین دارای قابلیت‎هایی نظیر یک مینی شبکه‎ی اجتماعی به نوعی می‎باشد.

چنین چیزی ارزش افزوده‎ی این اپلیکیشن است چون به شما اجازه می‎دهد گروه‎های رای گیری مخفی داشته باشید، پیام‎های صوتی و متنی مخفی ارسال کنید، لیست تماس‎ها را با اسکن کردن کد QR شخصی آن‎ها تایید کنید. در راس آن‎ها، شما می‎توانید هرگونه فایل، مدیا و لینکی را با پیش نمایشی از آن‎ها زمان ارسال تبادل کنید، انگار دارید از اپلیکیشن چت معمولی خود استفاده می‎کنید.

41

Wickr

Android | iOS

38

اپلیکیشن Wickr که به نوعی زاییده‎ی افکار هکر فعال Nico Sell است در جلسات کنفرانس Defcon (بزرگترین گردهمایی جهانی سالانه‎ی هکر‎ها) به دنبال میل به ارائه‎ی یک راه برقراری ارتباط امن برای افراد که دولت نتواند بر آن نظارت داشته باشد، به دنیا آمده است. خوب چنین چیزی تحقق یافته است ولی رمرنگاری با درجه‎ی ارتشی به معنی این است که پیام دهی بسیار سریع خواهد بود و چیزی روی سرورهای Wickr وجود ندارد که شناسایی کننده‎ی فرد صاحب حساب باشد. شما ممکن است متوجه باشید که این اپلیکیشن در ویدیوی “Black Widow” Iggy Azalea دیده می‎شد یا شنیده‎اید که سیاست مداران استرالیایی از آن برای مخفی کردن محتوای ارتباطات خود استفاده کرده‎اند که همین باعث می‎شود به اعتبار این اپلیکیشن اضافه شود.

شما می‎توانید چت کنید و تبادل فایل یا مدیا به شیوه‎ی خود نابودی از 6 روز تا چند ثانیه داشته باشید و این مدت زمان را می‎توان برای هر پیام جداگانه تنظیم کرد. با توجه به اینکه این اپلیکیشن توسط Nico Sell خلق شده است، او همچنین سعی داشته است تا جای ممکن آن را کاربر پسند کند و برای همین منظور یک اینترفیس سریع و پرداخته شده به همراه یک فرآیند نصب بی نهایت کوتاه، در مقایسه با اکثر اپلیکیشن‎های برقراری ارتباط امن با همین سطح رمزنگاری ارائه داده است، تا به راحتی جایگزینی برای تمامی اپلیکیشن‎های واتس آپ، وایبر، مسنجر فیسبوک یا اسکایپ باشد.

ChatSecure

Android | iOS

39

ما اپلیکیشن ChatSecure را اینجا قرار داده‎ایم ولی برخلاف داشتن بالاترین امتیاز کسب شده توسط EFF، زیباترین و کاربر پسند ترین اپلیکیشن نیست. استفاده از آن با اینحال راحت است و در همان حین تمامی پیش شرط‎های EFF را فراهم کرده است از جمله “آیا طراحی امنیتی به خوبی سندگذاری شده است؟” سوالی که تنها در رابطه با دوتا از چنین اپلیکیشن‎هایی صدق می‎کند.

این اپلیکیشن ذاتا یک اپلیکیشن چت مخفی متن باز است که از رمزنگاری OTR به جای XMPP استفاده می‎کند. زیبایی آن این است که شما می‎توانید اکانت‎های گوگل و فیسبوک خود را با امنیت خاطر چک کنید و اکانت‎های جدیدی در سرورهای مختلف XMPP، حتی از طریق TOR بسازید یا سرور خود را برای امنیت خاطر و دفاع بیشتر برپا کنید.

42

این اپلیکیشن رایگان و متن باز است و قادر به کار با هر پلت فرم دیگری که از OTR و XMPP پشتیبانی می‎کند می‎باشد نظیر Adium، Jitsi و سایرین. نکته‎ی منفی ولی خوب این است که اندکی در مقایسه با سایرین کار با آن سخت و نیاز به اطلاعات فنی دارد ولی بدون شک یکی از امن ترین اپلیکیشن‎ها در کل این لیست است.

 

Bonus: iMessage40

درست است، اپلیکیشن مسنجر پیش فرض آیفون شما حالا دارای رمز نگاری مبدا به مقصد است، برخلاف Hangoouts گوگل، بنابراین اخیرا NSA و FBU در حال شکایت بوده‎اند که اپل آرشیو چت‎های iMessage را در اختیار آن‎ها قرار نمی‎دهد. اگر اپل هم بخواهد چنین چیزی امکان پذیر نیست، چون حالا پیام‎ها برای اپراتور گوشی نیز رمزنگاری می‎شوند و چند باری که اپل مجبور به اطاعت دستورات بوده است زمانی بوده که نسخه‎های پشتیبان پیام به صورت رمزنگاری نشده در iCloud به عنوان مثال ذخیره شده بوده است. مقامات دایم به اپل فشار میآورند که دسترسی به درهای پشتی را به آن‎ها بدهد ولی به نظر می‎رسد فعلا بی فایده بوده است که همین خبر خوبی برای کاربران آیفون است که به این اپلیکیشن عادت کرده‎اند.

متاسفانه، ولی مشکل اینجاست که شما نمی‎توانید کلید‎های رمزنگاری که اپل به شما می‎فرستد به عنوان مثال نظیر اپلیکیشن Singal تایید کنید که به دلیل طبیعت دیوارکشی شده‎ی امنیتی اپل است. اینطوری نیست که همه به دنبال تایید کلید‎های رمزنگاری خود به صورت آفلاین باشند، ولی داشتن قابلیت انجام آن‎ها به معنی این است که دسترسی به درهای پشتی تقریبا غیر ممکن است.

43

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا