5 راه برای یادگیری یک زبان جدید در حین رفتن به محل کار

هیچ احساس رضایت‎بخش‎تری از این وجود ندارد که تعطیلات را به یک کشور دیگر سفر کرده باشید و به زبان بومی آن کشور (بدون توجه به بد بودن لهجه‎ی شما) غذایی سفارش دهید.

و گوشی هوشمند شما به ابزار کاملی برای انجام این کار تبدیل شده است و با حداقل تلاش در مقایسه با سپری کردن کلاس‎های زبان یا گوش دادن به نوارهای زبان، می‎توان این کار را انجام داد.

 

گروهی از اپلیکیشن‎های جدید، کانال‎های یوتیوب‎ و پرتال‎های آنلاین در زمان کوتاهی از زمان، به سادگی و مهم‎تر از همه واقعاً به شکل لذت‎بخشی یک زبان جدید را آموزش می‎دهند.

تعدادی از اپلیکیشن‎های محبوب، یادگیری زبان را به تجربه‎ای تبدیل می‎کنند که تقریباً اعتیادآور است چون نظیر بزرگترین‎ بازی‎های گوشی‎های هوشمند، دارای نشان‎ها، جوایز و سطوح مختلف هستند.

ولی چیزی که باعث می‎شود این اپلیکیشن‎ها از بازی‎های متوسط جدا شود کسب یک جایزه‎ی ملموس است یعنی بتوانید جدا از زبان مادری خود نوشیدنی‌ای به زبان دیگر سفارش دهید.

ما برای شما ساده‎ترین و ارزان‎ترین راه را برای یادگیری یک زبان جدید آماده کرده‎ایم، تا زمانی که در اقامت‎گاه خود در کشور تایلند یا هتل خود در مالزی هستید بتوانید از عهده‎ی نیازهای خود برآیید، و باید گفت یادگیری این زبان جدید به هنگامی صورت می‎گیرد که به سمت محل کار خود می‎روید و همه چیز از مکالمات ساده تا پیشرفته آموزش داده می‎شود.

1. Duolingo

قیمت: رایگان – اندروید / iOS

Duolingo هم یک اپلیکیشن و هم یک پرتال آنلاین است و در سراسر جهان بیش از 110 میلیون کاربر دارد. در حقیقت، اگر از هر فردی بهترین راه برای یادگیری زبان را بپرسید به احتمال زیاد آن‎ها نام “Duolingo” را با شوق تمام فریاد می‎زنند.

چیزی که باعث بسیار موثر بودن Duolingo می‎شود (و نیازی نیست بگوییم اعتیادآور) تقسیم فرآیند یادگیری زبان به تکه‎های کوچک و شبیه به بازی نظیر موارد ساده، غذا و حیوانات است.

در هر درس شما اصطلاحات را تایپ می‎کنید، کلمات جدید را می‎خوانید، به تصاویر نگاه می‎کنید و داخل میکروفون اصطلاحات را می‎گویید (اگر نمی‎خواهید در قطار با گوشی خود صحبت کنید و عجیب به نظر برسید، می‎توانید تظاهر کنید دارید با تلفن صحبت می‎کنید).

بنابراین این فرآیند اندکی شبیه به یک آزمون مدرسه است که تمرکز بر مکالمه، خواندن و نوشتن یک زبان دارد که به نظر خیلی از افراد بهترین روش یادگیری است. شما می‎توانید پیشرفت خود را به دنبال عبور از سطوح مختلف بررسی کنید و چندین تست ساده به منظور بررسی موفقیت خود انجام دهید.

2. Easy Languages

کانال یوتیوب Easy Languages راهی متفاوت در مقایسه با راه کلیشه‎ای یادگیری یک زبان جدید در اختیار  کاربران قرار می‎دهد، در این روش کسی به شما در رابطه با یک زبان جدید صحبت نمی‎کند و انتظار هم ندارد که به همان سرعت آن را جذب کنید.

به جای آن دست‎اندرکاران این کانال شما را به خیابان‎های کشور مورد نظر می‎برند تا به شما کمک شود زبان را از دهان خود افرادی که به آن مکالمه می‎کنند به شکل طبیعی‎اش بشنوید، این تکنیک به شما اجازه می‎دهد که ببینید این زبان به شکل طبیعی چطور استفاده می‎شود و هم‎چنین با فرهنگ آن کشور آشنا شوید.

گرچه هر اپیزود به زبان محلی تولید می‎شود، شما می‎توانید همراه آن زیرنویس زبانی که دارید یاد‎ می‎گیرید را دنبال کنید که به شما اجازه می‎دهد نحوه‎ی نوشتن و تلفظ کلمات را مشاهده کنید، یا این‎که می‎توانید زیرنویس را به انگلیسی مشاهده کنید تا به شما در نحوه‎ی ترجمه نیز کمک شود.

هر هفته، این کانال یوتیوب دارای یک ویدئو برای یادگیری فرانسه، آلمانی و انگلیسی است، ولی یادگیری بین آن‎ها به صورت پخش شده است: از یادگیری فرهنگ لغت، کلاس‎های مربوط به افعال و توضیحات گرامر تا کمک به آموزش شما و ارائه‎ی چالش‎های زبان‎شناسی جدید.

گرچه شما می‎توانید مشترک این کانال در یوتیوب شوید و به سادگی ویدئوهای آموزشی را مشاهده کنید، اگر زمان سفر شما بسیار نزدیک است و وقتی برای یادگیری ندارید بعضی از کلاس‎ها برای یادگیری سریع دیده می‎شوند نظیر “10 اصطلاح برای پرسیدن مسیر به ایتالیایی” یا “10 اصطلاح برای استفاده در عربی”.

3. Babbel

قیمت: رایگان iOS / اندروید (هزینه آبونمان £7.99 / $9.99 / AU$14.99 به ازای هر ماه)

اپلیکیشن Babbel که هم برای اندروید و هم iOS موجود است یک زبان جدید را از زبان افراد بومی با گفتن چیزهایی که واقعا می‎خواهید بدانید یاد می‎دهد، به جای این‎که لیست طویلی از فعل‎ها را برای صرف کردن بخواهید حفظ کنید.

لیست زبان‎های آموزشی این اپلیکیشن واقعا جامع است و در حال حاضر می‎توانید با استفاده از آن 14 زبان جدید بیاموزید از جمله اسپانیایی، آلمانی، روسی و اندونزیایی.

کلاس‎ها در جلسات 15 دقیقه‎ای است که به شما اجازه می‎دهد در هنگام سفر با اتوبوس یا قطار وارد کلاس شوید و قبل از تعطیلات که زمان کافی برای یادگیری ندارید، مجموعه‎ای از کلاس‎های کوتاه را گذرانده باشید.

تجربه کاربری نسبتاً ساده است ولی از طریق صدا، تصویر و تست نوشتن کلمات، تکرار کردن درس‎ها را هیجان‎انگیز می‎کند، علاوه بر این‎که سطوح یادیگری مختلفی دیده می‎شود به همراه فرصتی برای مرور چیزهایی که تا به‎حال یاد ‎گرفته‎اید تا بتوانید حسی از درک زبان به دست آورید.

بسیاری از دروس Babbel رایگان است، ولی به منظور استفاده از کلاس یقیناً باید هزینه آبونمان را بپردازید که با قیمت زیر به ازای هر ماه شروع می‎شود، £7.99 / $13 / AU$18.

4. Memrise

قیمت: رایگان iOS / اندروید (هزینه آبونمان £6.99 / $8.99 / AU$13.99 به ازای هر ماه)

Memrise یک اپلیکیشن ساده و رنگارنگ است که در حال حاضر تنوعی از زبان‎های مختلف را آموزش می‎دهد، ولی این امکان چیز جدیدی نیست. چیزی که باعث متمایز شدن این اپلیکیشن می‎شود این است که به شما تنوعی از زبان‎ها را برای کشورهای مختلف یاد می‎دهد، بنابراین شما می‎توانید صحبت کردن اسپانیایی در مکزیک یا اسپانیا یا بعضی از اختلاف‎های جزئی فرهنگی را یاد بگیرید.

جالب است که این اپلیکیشن حول یک راوی ساخته شده است که شما یک کارآگاه فضایی با ماموریت سفر به جهان‎های دیگر هستید و برای جا دادن خود در آن جهان‎ها باید زبان جدیدی را یاد بگیرید، و بنابراین این اپلیکیشن پر از تصاویر فضا است. این قضیه باعث می‎شود فرآیند یادگیری شیرین‎تر و ساده‎تر باشد ولی ضرورتا در یادگیری به شما کمک نمی‎کند.

اپلیکیشن Memrise هم‎چنین دارای یک حالت آفلاین است که واقعا برای یادگیری در طول سفر مفید است، به خصوص اگر به جایی سفر می‎کنید که ممکن است اینترنت آنتن ندهد.

توسعه‎دهندگان این اپلیکیشن هم‎چنین از قدرت فناوری یادگیری سازشی این اپلیکیشن می‎گویند، یعنی براساس شیوه‎ی یادگیری شما و نحوه‎ی عملکردی که دارید این اپلیکیشن تغییراتی در نحوه‎ی آموزش به شما ایجاد می‎کند، شما با سرعت صحیحی تحت آموزش قرار می‎گیرید به جای این‎که فرآیند یادگیری براساس سرعتی تصادفی باشد که انتخاب خالق اپلیکیشن است.

5. Rosetta Stone

iOS / اندروید (قیمت: نیاز به آبونمان است، شروع قیمت از £240 / $89)

با هر فردی که از دهه‎ی 60 میلادی زنده است در مورد Rosetta Stone صحبت کنید تا به شما از روزهایی بگوید که برای یادگیری آلمانی بایستی جعبه‎های بزرگی از صفحات ضبط شده می‎خریدند، به عبارت دیگر این پلت‎فرم یادگیری سابقه‎ای طولانی دارد و بنابراین در آموزش بسیاری از حقه‎های یک زبان جدید دارای میراث عظیمی است.

خوشبختانه برای افراد تنبلی که عاشق اپلیکیشن‎ها هستند این شرکت برای یادگیری در حین حرکت، اپلیکیشنی برای گوشی‎های هوشمند ساخته است که دارای درس‎های زبان است تا سال‎ها آموزش به داخل یک بسته‎ی کاربرپسند مخصوص نمایشگرهای کوچک به صورت هوشمندانه جا داده شوند.

نظیر بسیاری از اپلیکیشن‎های دیگری که در این لیست قرار دارند، این اپلیکیشن از شیوه‎های یادگیری زبان به شکل سنتی دوری می‎کند (نظیر فلش کارت‎ها یا حفظ موارد متعدد) و به جای آن تمرکز بر موارد ساده‎ای می‎کند که شما واقعاً نیاز دارید نظیر مکالمه و احوال‎پرسی، اصطلاحات خرید و اصطلاحات مفید.

هر درس به شیوه‎ای مینیمال، ولی با این‎وجود آکنده از رنگ ارائه می‎شود تا شما در زمان ورود به دریای آموزش سرگرم شوید. شما کم کم کلاس‎های مختلف را طی می‎کنید و در هر کلاس شما قادر به صحبت، خواندن و نوشتن و گوش دادن خواهید بود تا به شکل موثری موارد آموزشی را فرا بگیرید.

توسعه‎دهندگان اپلیکیشن Rosetta Stone از فناوری شناختی صحبت این اپلیکیشن می‎گویند، فناوری که به این منظور طراحی شده است تا باعث شود صحبت کردن داخل اپلیکیشن بسیار دقیق‎تر باشد و بهترین لهجه‎ها در کلاس‎های آموزشی نیز استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا