مدیریت پیشرفته باطری آیفون و آیپد با مدیریت مصرف اپلیکیشن های ios

در پست های گذشته بسیار از ios8 نوشتیم و توضیح دادیم که در این سیستم عامل چه ویژگی هایی اضافه شده و فعلا ! با چه مشکلاتی دست به گریبان است . اما یکی از ویژگی های برجسته  ios8 نمایشگر میزان مصرف باطری توسط هر اپلیکیشن است . در این قسمت جدید از ios8 می توانید هر نوع اپلیکیشن ( اعم از اپلیکیشن های کاربردی یا اپلیکیشن هایی که در زمینه خدمات می رسانند ) را مشاهده کرده و میزان مصرف باطری آن را مشاهده کنید . پس اگر آی دیوایس خود را به این نسخه از ios ارتقاع داده اید با ما باشید تا مدیریت پیشرفته ای در این زمینه روی آیفون و آی پد داشته باشیم .

مدیریت پیشرفته باطری آیفون و آیپد با مدیریت مصرف اپلیکیشن های ios

باطری آیفون

شما در انتهای این مقاله می توانید روش کار با این ویژگی جدید را بیاموزید و علاوه بر استپ کردن برنامه های بی فایده درک کنید کدام برنامه و به چه دلایلی بیشترین مصرف انرژی را دارند و در کاربرد آن ها کمی محتاطانه عمل کنید .

مشاهده مصرف باطری هر اپلیکیشن

اما برای ورود به صفحه بخش مورد بحث از مسیر زیر اقدام کنید :

Settings > General > Usage > Battery Usage

BNNOOR650x345xaccess-battery-usage-by-app-screen-on-ios-8.pagespeed.ic.sAHj6HhMHRBNNOOR.png

اما این بخش شامل دو ستون اطلاعاتی مجزا است . ستون اول میزان مصرف باطری هر اپلیکیشن را در 24 ساعت گذشته نمایش می دهد و ستون دوم میزان مصرف باطری در 7 روز گذشته . اما در این قسمت فعلا نمی توانید عملیات خاصی انجام دهید و فقط می توانید با انتخاب نام هر اپلیکیشن مقداری اطلاعات در مورد همان اپلیکیشن بدست آورید .

اما قبل از اینکه بیشتر وارد جزئیات شویم نکته ای را عنوان کنیم . اگر از کاربران گوشی های اندرویدی هم بوده اید سیستم جدید مصرف باطری ios کمی با اندروید متفاوت است . در اندروید شما میزان مصرف یک اپلیکیشن از باطری را بصورت آنی می بینید و این میزان در هر بار شارژ کردن باطری دوباره از ابتدا لیست بندی می شود . اما در ios میزان مصرف باطری بصورت دوره ای است مثلا مصرف باطری در 24 ساعت گذشته . اگر در این زمان حتی 3 بار هم گجت خود را شارژ کنید باز هم مقادیر ثابت است . بخاطر بسپارید ios پرمصرف ترین برنامه ها را در یک دوره بلند مدت لیست می کند و مثل اندروید مصرف لحظه ای را نشان نمی دهد .

چگونه اپلیکیشن را مجبور به مصرف کمتر باطری کنیم؟

در بسیاری از مواقع زمانی یک اپلیکیشن در ابتدای لیست قرار می گیرد و بیشترین مصرف را دارد که شما در طول دوره بیشترین فعالیت را با این اپلیکیشن داشته اید . بنابراین اگر می بینید مثلا مرورگر سافاری در ابتدای لیست است مطمئن باشید که وب گردی زیادی در طول روز انجام می دهید .

البته که همه اپلیکیشن ها بطور یکسان باطری مصرف نمی کنند . مصرف بازی های حجیم گرافیکی ممکن است در ده دقیقه به اندازه چندین ساعت وبگردی باطری مصرف کنند .

BNNOOR650x482xbackground-activity-app-on-ios-8.pagespeed.ic.ejvA3k4Q_kBNNOOR.png

البته بسیاری از نرم افزارهای کاربردی را نمی توان از لیست مصرف خط زد چون معمولا این نرم افزارها در عملیات و ارتباطات روزمره کاربرد دارند . اما اگر در ابتدای لیست شما چندین بازی گرافیکی است بهتر است در بازی کردن با گجت خود کمی چشم پوشی کنید !

محدود کردن فعالیت های اپلیکیشن ها در زمینه

فعالیت های زمینه یا مخفی یا ” Background Activity ” مجموعه عملیاتی هستند که توسط اپلیکیشن های مختلف و به منظور خدمات دهی بهتر بکار برده می شوند . به عنوان مثال اپلیکیشن ایمیل باکس شما بصورت تایمر دار هر ده ثانیه صندوق پیام شما را چک می کند تا در صورتی که پیغام جدیدی دریافت کردید به شما اطلاع دهد . همچنین بسیاری از پیامرسان ها و کلاینت شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر نیز فعالیت های زمینه زیادی دارند . هر کدام از فعالیت ها به میزانی از باطری مصرف دارند ، همینطور که در عکس زیر نیز مشاهده  می کنید اپلیکیشن Google Hangouts در یک عملیات زمینه ای حدود 6 درصد باطری را مصرف می کند .

BNNOOR650x482xbackground-activity-app-on-ios-8.pagespeed.ic.ejvA3k4Q_kBNNOOR.png

برای جلوگیری از فعالیت های زمینه ای هر نرم افزار باید مسیر زیر را طی کنید :

Settings > General > Background App Refresh

و سپس در لیست اپلیکیشن ها هرکدام را که احتیاج ندارید غیرفعال کنید . فراموش نکنید با این کار و خاموش کردن فعالیت زمینه ای یک نرم افزار رفرش زمانی آن غیرفعال شده و برای مشاهده پیام ها و اعلان های جدید باید حتما آن اپلیکیشن را اجرا کنید . پس فعالیت اپلیکیشن هایی را خاموش کنید که واقعا به آن ها احتیاجی نداشته باشید .

BNNOOR650x412xprevent-background-activity-app-from-using-battery-on-ios-84.pagespeed.ic.9eGtvdeei9BNNOOR.png

فراموش نکنید بسیاری موارد دیگر نیز در مصرف باطری تاثیر دارند مثل میزان نور نمایشگر ، موقعیت یاب ، بلوتوث و … که در این مقاله ” 15 نکته جهت بهینه سازی مصرف باطری ios8 “ بطور مفصل به آن پرداخته ایم .

howtogeek

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا