اجبار دولت آمریکا به دارندگان هواپیماهای بدون سر نشین برای ثبت دستگاه‌هایشان

قوانین کلی حاکم بر چگونگی استفاده از هواپیما های بدون سرنشین یا Drone های تجاری و غیر تجاری ، هنوز هم در جریان است ، اما یکی از این قوانین مثل این که زودتر به مرحله اجرایی درآمده است : قانون مربوط به ثبت نام قانونی هواپیما های بدون سرنشین.

دقیقا به همان صورتی که شما اتومبیل خودتان را به صورت قانونی به ثبت می رسانید ، وزارت حمل و نقل دولت ایالات متحده آمریکا ( DoT ) قرار است قوانینی را به زودی به مرحله اجرایی درآورد که بنا بر آن تمامی دارندگان هواپیما های بدون سرنشین موظف می شوند که دستگاه هایشان را نزد دولت به صورت قانونی به ثبت برسانند.

2015-10-20_084738

این آژانس هنوز هیچ اعلامیه رسمی مربوط به چنین برنامه ای را منتشر نکرده است ، اما گزارشی پخش شده از طرف شبکه خبری NBC news در روز جمعه این واقعیت را بیان می کند که چنین برنامه ای وجود داشته و قرار است در آینده ای نه چندان دور به مرحله ی اجرایی در بیاید.

بنا بر این گزارش ، دارندگان هواپیما های بدون سرنشین مجبور خواهند شد که دستگاه های خودشان را در برنامه جدید وزارت حمل و نقل دولت ایالات متحده آمریکا ، که قرار است در تعطیلات کریسمس امسال عرضه شود ، به ثبت برسانند، درست در موقعی که ممکن است تعداد زیادی از هواپیما های بودن سرنشین هدیه داده شده در شب کریسمس ، راه خودشان را به آسمان های شهر باز کنند.

هرچند ، اگر چنین برنامه ثبت و نام نویسی برای این دستگاه ها وجود داشته و اعمال شود ، مشکل دیگری نیز وجود دارد که می تواند در این باره مسئله ساز شود ، و آن هم این است که چگونه میلیون ها هواپیمای بدون سر نشینی که تا قبل از به مرحله اجرایی در آمدن این برنامه خریداری شده اند قرار است تحت این پروژه نام نویسی ثبت نام کنند.

آقای یورگ لمپرت ( Jörg Lamprecht ) موسس مرکز Dedrone ، که یک کمپانی با اصلیت آلمانی است که تمرکزش را بر روی تشخیص و هشدار دادن در باره تمامی هواپیما های بدون سرنشین حرفه ای و شخصی قرار داده است ، از طریق ایمیل به سایت Mashable بیان کرد : ” خلق شدن این پروژه و برنامه ثبت نام و ورود به سیستم شدن هواپیما های بدون سرنشین که به صورت ملی به مرحله اجرایی در خواهد آمد نشان دهنده این امر است که این دستگاه ها چه مقدار می توانند برای هواپیما ها و امنیت و حریم خصوصی خطر آفرین باشند . مسئله و چالش مهمی که بر سر راه این پروژه وجود دارد ، این است که ، مگر این که به گونه ای هواپیما های بدون سرنشین قبلا خریداری شده به این برنامه اضافه شود ، میلیون ها هواپیمای بدون سرنشین ثبت نشده را مردم هنوز هم می توانند از طریق اینترنت و یا بازار سیاه خریداری کنند”.

تا به الان ، گزارش دیگری که از سایت Wall Street Journal ادعا کرده است نیروی ویژه ای هفته بعد جلسه ای تشکیل خواهند داد تا تصمیم بگیرند که با هواپیما های بدون سرنشین قبلا خریداری شده ثبت نشده چگونه برخورد کنند و همچنین نتیجه گیری کنند که این قانون جدید بر روی کدام دسته از هواپیما های بدون سرنشین می بایست اعمال شود.

هرچند برخی افراد ممکن است پروژه ثبت قانونی هواپیما های بدون سرنشین آماتوری را اعمال بیش از حد قانون از طرف دولت بدانند ، ولی حقیقت این است که حوادث ناگوار و خطرناکی که اخیرا در فرودگاه ها رخ داده که درون شان هواپیما های بدون سرنشین دخیل بوده اند ، باعث شده تا زنگ خطر دولت در این باره به صدا در آمده و در پی آن مجبور شان کرده که برای برخورد با پرواز آن ها بر فراز آسمان ایالات متحده برنامه ای ترتیب ببینند. ثبت قانونی هواپیما های بدون سرنشین همچنین می تواند از استفاده نادرست از این وسایل مانند جاسوسی جلوگیری به عمل آورده و به سرعت به صاحب آن وسیله ردیابی شود.

جزئیات مرتبط با این قانون جدید هنوز تا به این لحظه کاملا مشخص نیستند ، اما مسئولین وزارت حمل و نقل دولت ایالات متحده آمریکا بیان کرده اند که در روز چند روز آینده جزئیات دقیقی در رابطه با این موضوع را منتشر خواهند کرد.

Mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا