اندروید : از کاپ کیک تا لالی پاپ

سابقه طولانی مدت حضور اندروید از T-Mobile G1 ساخته شده توسط HTC تا به امروز بیش از 6 سال است. در این مدت گوگل 10 بروزرسانی کلی و مهم منتشر کرده است . هر یک از این آپدیت ها مجموعه ای از قابلیت های جدید مربوطه ، اصلاح باگ ها و بهبود های دیگر(نا ملموس ) بود . در حال حاضر روند آپدیت ها در بروز رسانی های جدید در مقایسه با گذشته کاهش یافته است . دلیل این کاهش تبدیل شدن اندروید به یک سیستم عامل تکامل یافته می باشد که به تولید کنندگان و UI (رابط های کاربری ) های سفارشی آنها اجازه می دهد که در این پیشرفت سهیم باشند .همچنین این چارچوب زمانی طولانی ، امکان تمرکز بیشتر گوگل را بر روی پیاده سازی  های دقیق تر فراهم می آورد . آخرین تغییر اصلاحی در طراحی اندروید 5 لالی پاپ دیده می شود.

با گذشت زمان ،به خاطرسپردن ویژگی های جدید هریک از بروزرسانی های اساسی (که متعاقبا باعث شناخته شدن آنها شد) ، بسیار مشکل است . آیا شما به یاد دارید که چه چیزی باعث محبوبیت اندروید 3 هانی کامب شد ؟ به نظر شما چرا ویژگی هایی که هر یک از این آپدیت ها با خود به ارمغان آوردند ، نباید فراموش شوند ؟ شاید شما به یاد داشته باشید . اما به راحتی می توان گفت که بخش عظیمی از جامعه اندرویدی ها این موضوعات را به خاطر ندارند. شاید به این دلیل که در آن زمان از اندروید استفاده نمی کردند و یا اینکه بسیاری از آن رویدادها را فراموش کرده اند. حالا زمان آن است که ما کاری بکنیم و امروز ما این کار را انجام داده ایم. در ادامه برای کشف دوباره هر کدام از نسخه های اصلی اندروید و نماد های آنها با ما همراه شوید.

نسخه 1.5 اندروید : کاپ کیک

1

کاملا اشتباه است که فکر کنیم نسخه 1.5 اندروید (و همینطور ارتقا درسایر پلت فرمهای این متن ) تجربه های اندرویدی را فقط در یک زمینه مشخص بهبود داده است. اما اگر بخواهیم یک نظر سنجی برگزار کنیم ، مهمترین ویژگی کاپ کیک اندروید ،معرفی نرم افزار کیبورد مجازی خواهد بود. درست است . هرچند تصور آن سخت است .اما در سال های 2008-2009 گوشی ها فقط یک صفحه کلید فیزیکی QWERTY داشتند. کاپ کیک با داشتن این ویژگی همه پسند باعث شد که محبوبیت آن از آیفون نیز بیشتر شود .

نسخه 1.6 اندروید : دونات

2

اندروید 1.6 دونات در طول سالها ، اغلب در نظر مصرف کنندگان کم اهمیت جلوه نموده است. دلیل این امر این است که مهمترین تغییراتی که دونات با خود به همراه آورده بود در پشت پرده اتفاق می افتاد. یکی از این ویژگی های جدید ، قابلیت پشتیبانی از انواع صفحات با وضوح متفاوت ( و بدون توجه به تراکم پیکسلی ) بود. هر چند امروزه تصور آن بسیار مشکل است اما دونات ، واقعا به حرکت رو به جلوی اندروید کمک کرد.

نسخه 2 اندروید : نان خامه ای

اشاره کردن به تنها یک ویژگی این نسخه بسیار دشوار است . نرم افزار دوربین مهمترین ویژگی ارائه شده در نسخه جدید بود. باور آن سخت است اما قبل از این نسخه، اندروید از یک فلش LED ( از نظر نرم افزاری ) پشتیبانی نمی کرد. بنابراین شما هیچ کنترلی بر آن نداشتید. حتی خبری از همه قابلیتهایی که امروز بدیهی می دانیم ( مانند انواع افکت ها ،حالت های صحنه، حالت فوکوس، و حتی توازن سفیدی) نیز نبود.

نسخه 2.2 اندروید : ماست بستنی

4

دو تا از ویژگی هایی که این نسخه با خود به ارمغان آورد سرعت آن و پشتیبانی از هات اسپات وای فای بود . این دو ویژگی از مهمترین ویژگی هایی است که به هنگام صحبت درباره این نسخه حتما باید به آنها اشاره شود. اما چون فقط می خواهیم یکی از این دو ویژگی را انتخاب کنیم ،سراغ سرعت می رویم. چون سرعت نسبت به هات اسپات عمومیت بیشتری دارد.(بیشتر اپراتورهای امریکا استفاده از این قابلیت را ممنوع کرده اند. ) بهرحال اندروید 2.2 فرویو مجهز به یک دالویک با کامپیلرJIT  بود . و در نهایت موجب بهبود عملکرد دستگاه در بسیاری از موارد شد.(این پیشرفت طبق اطلاعات گوگل 2 تا 5 برابر بود)

آن دسته از شما که تکالیف خود را با لالی پاپ اندروید 5 انجام می دهید، قطعا می دانید که Google از ران تایم جدید خود یعنی ART استفاده می کند.

نسخه 2.3 اندروید : نان زنجبیلی

5

نسخه 2.3 اندروید (جینجر برد ) به قدری مشهور بود که حتی در حال حاضر بیش از 11 % اندرویدی ها از آن نسخه استفاده می کنند. جینجر برد هیچ ویژگی فوق العاده ای نداشت اما ویژگی های جزیی بسیار زیادی در حد یک بروز رسانی کامل به آن اضافه شده بود. اگر ما مجبور به انتخاب فقط یکی از ویژگی های جینجر برد باشیم که باعث حرکت رو به جلوی اندروید شد قابلیت زیر را انتخاب می کنیم. بله ، قابلیت پشتیبانی از بیشتر سنسورها از جمله بارومترها و مهم تر از آن ژیروسکوپ ها مهمترین قابلیتی است که این نسخه با خود به ارمغان آورده است.

حقیقت دارد.پیش از اندروید 2.3 جینجر برد ، ژیروسکوپ در اندروید وجود نداشت. و شدیدا محدود  بود به آنچه که گوشی هوشمند شما می توانست (به خصوص در بازی) انجام دهد.

نسخه 3 اندروید : شانه عسل

6

بدون شک هانی کامب ،پدیده ای کم نظیر و عجیب در بین نسخه های اندروید است. اما این موضوع هیچ ربطی به ارزش الحاقات آن به پلت فرم ندارد. در هر صورت ، پیش از هانی کامب، استفاده از اندروید در تبلت ها یک تجربه بسیار بد بود . انتشار این نسخه اتفاقی بود که باعث شد Google پیش از همه آن را معرفی کند.

نسخه 4 اندروید : ساندویچ بستنی

7

بدون شک ، لانچر “Holo” اندروید 4 برجسته ترین تغییر کیفیتی اندروید بود. شبیه چیزی که با هانی کامب به دست آوردیم. هولو ، لانچری فوق العاده زیبا و جذاب برای اندروید است که ما را از تحمل interface قبلی آن ( که کار با اندروید را خسته کننده می کرد) نجات داد.

نسخه 4.1 اندروید : جیلی بین یا آبنبات پاستیلی

8

انتشار جیلی بین با در نظر گرفتن مجموعه ای از دلایل یک اتفاق بسیار مهم بود. اما چیزی بیشتر از Google Now که در نسخه اولیه اندروید بود ،ارائه نکرد.

Google Now سرویسی است که در هرلحظه از زمان، اطلاعات مناسب و ضروری مربوط به مکانی که در آن قرار دارید را در اختیار شما می گذارد . برای مثال شما محل کارتان را هر روز راس ساعت 5 عصر ترک می کنید و خانه و محل کار خود را در سیستم مشخص و نشانه گذاری کرده اید. در این صورت Google Now بطور خودکار مسیر حرکت به همراه پیش بینی ترافیک آن مسیر و زمان تخمینی برای رسیدن به مقصد ETA را به شما ارائه خواهد داد.

نسخه 4.4 اندروید : کیت کت

9

با ارائه کیت کت ،گوگل علاوه بر مدرن و به روز کردن رابط کاربری (UI ) ،نهایت نو آوری را در بخش سخت افزاری به همراه داشت. با توجه به بهبودهای عملکردی زیادی که در کیت کت انجام یافته بود ، گوگل با افتخار اعلام کرد که حتی دستگاه هایی با رم 512 نیز به خوبی قادر به اجرای کیت کت هستند. این یک شگفتی بزرگ بود. جایی که این نو آوری به درجه کمال خود می رسید. و گوگل می بایست به افزایش میزان فروش مجموعه دستگاه های دارای نسخه کیت کت تمرکز کند . (این نرخ افزایش تقاضا درکشورهای در حال توسعه جهان قابل پیش بینی بود.)

نسخه 5 اندروید : لالی پاپ یا آبنبات چوبی

10

بی تردید ،لالی پاپ چشم نواز ترین نسخه اندرویدی است که تا به حال وجود داشته است. و از جدیدترین فلسفه گوگل یعنی “طراحی مواد ” بهره مند شده است. در اب نبات چوبی، تصاویر مسطح تر و به مراتب رنگارنگ تر از قبل هستند .

phonearena

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا