استفاده از برنامه ای در هواپیما برای شناسایی مجرمین

به گزارش مجله خبری وال استریت ، دادگاه ایالات متحده آمریکا متهم شده است که برای دستگیری مجرمان در هواپیماهای مسافربری دستگاهی نصب کرده است که اطلاعات گوشی های تلفن همراه را به دست آورد.

گفته شده است که این تکنولوژی از سال 2007 در هواپیماهای سسنا که حداقل از 75 فرودگاه بزرگ و معروف ایالات متحده مسافرگیری میکنند به کار گرفته شده است.

fakecellphonetowersplane

همچنین گفته میشود برنامه ای که در این هواپیما ها به کار گرفته شده نوعی برنامه شبیه ساز برج مراقبت می باشد که گوشی های تلفن همراه را طوری کنترل میکند که اطلاعات مربوط به مجرمان را به دست آورند. نام این برتامه dirtbox است که توسط بویینگ طراحی شده است.

 اطلاعات گوشی مسافران

به گزارش سایت خبری WSJ. به گفته محققان این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که اطلاعات گوشی و مکان مسافران را در طول یک پرواز شناسایی میکند . توانایی قفل اطلاعات در گوشی های اپل که در میان تمام شرکت ها حرف اول را می زند نیز نتوانسته از این فناوری در امان باشد. و به عبارتی دیگر شرکت اپل نیز هیچ مخالفتی با این برنامه نداشته و تایید کرده که این برنامه فقط به منظور افزایش امنیت مسافران در طول پرواز طراحی شده است.

معمولا گوشی های همراه به گونه ای هستند که به طور خودکار به قوی ترین سیگنال آنتن دهی متصل شوند. این دستگاه طبق پیشنهاد مارشال ایالات متحده به گونه ای طراحی شده که ابتدا قوی ترین و نزدیک ترین شبکه را شناسایی کند و سپس حتی اگر شبکه ای یافت نشود در حین جست و جو تلفن همراه اطلاعات و مکان فرد را نشان می دهد و به دستگاه ردیاب اطلاع میدهد. با وجود پیشرفتی که در حریم های خصوصی آیفون 6 به وجود آمده است این گوشی از این تکنولوژی حمایت میکند.

این ردیاب  اطلاعاتی هم اکنون توسط دولت تحت بررسی است که آیا در زمینه دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر  مفید می باشد یا فقط نوعی تهدید حریم خصوصی افراد است. زیرت این فناوری حتی اطلاعات افراد عادی را که مجرم نیستند به دست می آورد.

 شناسایی تماس ها

این دستگاه قادر است  تماس هایی را که شناسایی کرد به صورت انتخابی قطع کند اما تماس های اضطراری تحت این شرایط نیز قطع نخواهند شد.

این برنامه توسط سرویس مارشال ایالات متحده اجرا می شود، و دخالت نهاد های خصوصی باعث شده است نگرانی پیرامون حفظ امنیت اطلاعات بیشتر شود. منتقدان گفته اند درست است که با افزایش قاچاقچیان مواد مخدری که با هواپیما جابه جا میشوند این برنامه مفید است اما می تواند اطلاعات هزاران فرد غیرمجرم را نیز به دست آورد که احتمال تجاوز به حریم شخصی وجود دارد.

هنوز تاثیری که این دستگاه در پرواز داشته است شناسایی نشده است اما مسلما موجب نظم دادن بیشتری شده است.مقامات جنایی ایابات متحده هنوز راجع به این برنامه چیزی نگفته اند و گفته می شود در حال بررسی میزان تاثیر این برنامه در کاهش و یا حذف قاچاقچیان و مجرمان در طول پرواز می باشند.

سخنگوی شرکت واریزون بر خلاف شرکت همتای خود AT&T گفته است که هنوز از این سیاست حمایت نخواهد کرد و تازمانی که میزان امنیت افراد غیرمجرم تایید نشود این تکنولورژی را قبول ندارد.

Macrumors

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا