رابطه اپل و آمریکا : این موضوع عاطفی است

نمی‌توانیم بدون آن‌ها زندگی کنیم…

بر اساس تحقیق جدیدی که در سال 2017 توسط MBLM در مورد برندها انجام گرفته، ارتباط عاطفی میان اپل و مصرف‌کنندگان آمریکایی، بیشتر از سایر برندها می‌باشد.

محققین می‌گویند: «اپل به عنوان یکی از بالاترین برندهای ما محسوب می‌گردد».

بر اساس پرسش‌هایی که با حضور 6 هزار نفر به صورت آنلاین انجام گرفته، آن‌ها می‌گویند ارتباطی عاطفی میان مصرف‌کنندگان آمریکایی و اپل شکل گرفته که بسیار قوی می‌باشد، به گونه‌ای که آمریکایی‌ها نمی‌توانند بدون آن زندگی کنند.

اپل از منظر «ارتقا، تشریفات و هویت» گوگل را شکست داده و استفاده از آن در آمریکا از فیس‌بوک هم بیشتر است. دیزنی و آمازون به عنوان دومین و سومین برند در زمینه‌ی ارتباط عاطفی با مصرف‌کنندگان مطرح هستند.

ماریو ناتارلی، شریک مدیریت MBLM می‌گوید: «دریافتیم که برندهای خیال‌باف، عملکرد خیلی خوبی عمدتاً در رسانه‌ها و صنعت سرگرمی دارند، زیرا سال گذشته به عنوان سالی مالیخولیایی مطرح بوده و مردم نیاز به حواس‌پرتی، کنترل و سرگرمی داشتند».

این یافته‌ها توسط شاخص تعهد و وفاداری مشتریان در سال 2017 که توسط Brand Keys انجام گرفت نیز تایید شد. این تحقیق نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان از تجربه‌ی استفاده از اپل در تمامی محصولات راضی هستند: محصولاتی اعم از نوت‌بوک، دستگاه پخش موسیقی و حتی هدفون‌هایی که با همکاری بیتز روانه‌ی بازار کرده است.( اپل آیدی —> خرید Apple ID )

مکتب اپل

اپل به شکل موفقی پیشروبودن در دنیای کامپیوتر و مشارکت در تکنولوژی را با هویت ثانویه‌ی خود که همانا ارائه‌ی خدمات و موارد سرگرم‌کنننده می‌باشد، ترکیب کرده است.

شناخت عمق رابطه‌ی اپل با مشتریانش جدید نیست. در سال 2011، دانشمندان حوزه‎‌ی روانپزشکی کشف کردند که اپل و دین هر دو یک بخش خاص از مغز را به فعالیت وامی‌دارند. این امر بدین معناست که این کمپانی از اهمیت خاصی برای برخی از افراد برخوردار شده و همان احساسات و واکنش‌هایی را برمی‌انگیزد که دین در پیروانش به وجود می‌آورد.

این امر به چه معناست؟

وقتی این موضوع با پیشتازی اپل در کسب رضایت مشتری همراه می‌شود، باعث می‌گردد که این کمپانی علی‌رغم رقبای قوی، بتواند موقعیت فوق‌العاده‌ی خود را در این کسب‌وکار حفظ کند.

بررسی CIRP که دیروز انجام گرفت، نشان می‌دهد که 15 درصد از فروش آیفون‌های جدید به افرادی بوده که پیش‌تر گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید داشتند و اکنون به پلتفرم اپل کوچ کرده‌اند. این امر بدین معناست که اپل خوشحال است و توانسته پایگاهی ایجاد کند که مشتریان به تعویض پلتفرم رغبت پیدا کنند. گوگل هم در این میان، به تبلیغ نتایج تحقیقاتی خودش در صفحات موتور جستجویش می‌پردازد.

نیرویی برای خوبی

البته نمی‌توان گفت که این تعصب شبه‌مذهبی که پیرامون برند اپل شکل گرفته، فقط برای کوپرتینو (شهری در آمریکا) خوب است. رقبا نیز از آن سود می‌برند. به عنوان مثال، یکی از ریسمان‌هایی که سامسونگ (به عنوان یکی از رقبای بزرگ اپل در ساخت گوشی هوشمند) برای حمله‌ی تبلیغاتی به آن چنگ می‌زند، مسخره‌کردن کمپانی و هواداران متعصب و وفادارش است. این مثالی عالی در زمینه‌ی نحوه‌ی استفاده‌ی رقبا از محبوبیت اپل برای مقابله با آن می‌باشد.

قدرت برند نیز بدین معناست که منتقدین می‌توانند از آن برای جلب توجه به سمت خودشان استفاده کنند. چرا Trip Chowdhry به عنوان یک تحلیل‌‌گر، چنین انتقادات عمیقی را در گزارش AAPL این هفته‌ی خود منتشر کرد؟ در تمامی این نمونه‌ها، قدرت برند اپل نمایان می‌شود، به گونه‌ای که حتی دشمنانش نیز از آن سود می‌برند. شاید این‌که رئیس‌جمهور جدید آمریکا مجبور به تقدیم گوشی اندرویدی محبوب خود شده و قرار شده که از یک آیفون اصلاح‌شده و امنیتی برای کارهایش استفاده کند، معنی‌دار باشد.

رضایت از خود، می‌تواند کشنده باشد

قرارگرفتن در موضع یک برند قدرتمند می‌تواند خیلی مهم باشد، اما اپل نباید دچار خشنودی از خود شود. برخی از مشتریان وفادار اپل نشانه‌هایی از بی‌صبری را نشان می‌دهند، علی‌الخصوص زمانی که صحبت از برنامه‌های آتی برای مک می‌شود.

با لحاظ‌کردن تمامی موارد، گزارش MBLM از برندها می‌گوید که اپل هنوز تا تبدیل‌شدن به بخشی از ذهنیت مردم، مقداری راه در پیش دارد؛ در این راستا اپل می‌خواهد به برندی تبدیل شود که مردم نتوانند بدون آن زندگی کنند.

مقصد بعدی کجاست؟

2017 می‌تواند سالی چالش‌برانگیز باشد. رخدادها می‌توانند از تب‌وتاب بازار بکاهند. شاید همین موارد، معرفی محصول جدید اپل در امسال را محدود کنند، علی‌الخصوص اگر تمرکز عمده‌ی مردم بر چیزهای دیگری جلب شده باشد. اما همان‌طور که دنیای واقعی پیچیده‌تر می‌شود، کمپانی نیز می‌تواند امید به ساخت فرصت‌های تازه (و تجدید رابطه با مشتریانش) را با معرفی محصولات جدید داشته باشد.

کل مجموعه‌‎ی وب منتظر معرفی محصولی خطیر از آیفون 8 هستند و تمامی منتقدان حوزه‌ی تکنولوژی صحبت از برنامه‌های اپل برای AR می‌کنند. چه چیزی می‌تواند خیالبافانه‌تر از دنیاهای تکمیل‌شده و مجازی توسط محبوب‌ترین برند آمریکایی باشد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا