تیم روابط عمومی اپل؛ از کنترل رسانه ای تا تغییرنگرش ها

نویسنده سایت معروف 9to5Mac آقای  Mark Gurman در 9 بخش مجزا عملکرد تیم روابط عمومی اپل را بررسی کرده است ، در حالیکه تمامی موارد نوشته شده در پست Gurman تقریبا برای همه افراد شناخته شده است ، این پست می تواند نگاه گسترده تری به عملکرد سازمانی مدیر روابط عمومی اپل در راستای کنترل رسانه ها و تغییر نگرش ها به سمت اهداف تیم کوک داشته باشد.

با وجود وسعت شرکت اپل وموقعیت آن به عنوان یکی از سودآورترین کمپانی های جهان تعداد تیم روابط عمومی آن خیلی کم است و فقط 30 کارمند در شرکت کوپرتینو و چند ده کارمند به صورت پراکنده در سراسر جهان این تعداد را تشکیل می دهند. در شرکت کوپرتینو اعضای روابط عمومی به 7 زیرمجموعه تقسیم می شوند : آیتونز ، مک بوک ، آیفون ، اخبار اپل ، تغییرات و به روزرسانی ها، آیپد و مشارکت های عمومی!

وظایف تیم روابط عمومی اپل سازماندهی رویدادها و کنترل عرضه محصولات می باشد ، همچنین این تیم با نظارت مستقیم بر روی نگرش ها در رسانه های اجتماعی به حفظ ظاهر و بدون اینکه تعصب خود را نشان دهد سعی میکند با دلیل و منطق نگرش های منفی را تغییر دهد.

انتظار می رود اپل باید حتی یک لحظه نظارت خود را از رسانه های اجتماعی کم نکند و مانند دختری که با ظرافت انگشت خود را روی نبضش می گذارد تا آن را اندازه بگیرد مدام بر وقایع تسلط داشته باشد. خیلی از کاربران از اعضای روابط عمومی توقع دارند که درباره تصاویر جدیدی که از تاپ ترین اخبار اپل منتشر شده است توضیح دهند ولی وظایف مهم ترین هم برعهده این گروه هست چون خیلی از اعضای کمپانی های رقیب برای بدبین کردن کاربران به محصولات اپل در رسانه های اجتماعی به صورت مخفیانه نظرهای مخالف می گذارند.

نظارت های رسانه ای به گونه ای است که تقریبا هفته ای یک بار مدیران ارشد خلاصه ای از نظارت هایشان را ارسال می کنند و نتایج را به کاربران گزارش می دهند. وقتی شرکت اپل از پوشش های روابط عمومی خود راضی نباشد گاهی اوقات اعضای آن را تغییر می دهد ، و حتی گاهی سعی می کند جهت تکذیب اخبار سایت های خبری دیگر وقت بگذارد.

به طور مثال به گفته  Gurman  اپل به تازگی سعی می کند با تکذیب خبرهایی که رویترز از این شرکت منتشر می کند اخبار آتی آن را در بین کاربران بی اعتبار کند ، زیرا از نحوه دسترسی این سایت به اخبار اپل اصلا راضی نیست. همچنین Gurman  اشاره کرده که اپل خیلی تمایل دارد رقبا را تخریب کند مثلا تیم روابط عمومی این کمپانی مدتی قبل ایمیلی را به سایت  9to5Mac ارسال کرد که در آن مطالبی برای مخالفت با اندروید نوشته شده بود:

applepremail

 

یکی از ادعاهای مثبت  Gurman  در مورد اپل این است که تیم روابط عمومی آن در کنار ارائه یک سری اخبار و اطلاعات دقیق و معتبر از محصولات اپل و رویدادهای این شرکت ، به بررسی پیشنهادات کاربران و پاسخگویی به آن ها می پردازند.

تیم روابط عمومی همچنین به ارائه اخبار و تصاویر مورد اعتمادی از محصولاتی که قرار است بزودی منتشر شود می پردازند تا ذهن مردم را آماده عرضه این محصول کنند و این تصاویر گاهی موجب می شود نویسندگان سایت های شایعاتی را بر مبنای برداشت های خود بنویسند. به گفته برایان لام اپل سعی می کند که قبل از اینکه شایعات اشتباهی در مورد محصولاتش منتشر شود خود در رسانه های اجتماعی اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهد. به عبارتی دیگر اپل خوراک خبری نویسندگان را خودش تامین می کند و اجازه نمی دهد آن ها با برداشت هایشان لطمه ای به این شرکت وارد کنند.

Gurman اشاره کرده است که تیم روابط عمومی علاوه بر کنترل رسانه های اجتماعی سعی می کنند نگرش ها را از سمت عقاید استیو جابز به عقاید مدیرعامل کنونی اپل یعنی تیم کوک تغییر دهند . یکی از کارهایی که این شرکت در این راستا انجام داد کنارگذاشتن کتی کاتن بود که تقریبا عقایدی مانند مدیر قبلی این شرکت یعنی استیو جابز داشت ، و تمایلی برای حمایت از نگرش های تیم کوک نشان نمی داد.

پس از مدتی اپل اعلام کرد که به دنبال جایگزینی برای کتی کاتن می باشد ، و در عین حال همزمان تیم روابط عمومی نیز دو نفر را کنار گذاشته و دو نفر جدید را که مطابق با اهداف تیم کوک بودند جذب کرد. پس از روی کار آمدن تیم کوک سیاست های شرکت اپل تغییراتی داشته است . مثلا پس از استیو جابز شرکت اپل بلافاصله از اینکه در برنامه اپل مپ امپراطوری مخالف اپل یعنی  Haunted بی ارزش تلقی شده بود به صورت مستقیم از نویسنده سایت این بخش یعنی Yukari Iwatani Kane عذر خواهی کرد.

روابط عمومی اپل

به طور کلی Gurman پس از بررسی های کامل موضوعاتی که تیم روابط عمومی اپل به آن می پردازد در 9 دسته تقسیم بندی کرد:

  • اخبار شرکت اپل و بررسی سوابق آن
  • معرفی تیم روابط عمومی: چگونه این تیم در سه بخش سازمان یافته است.
  • استراتژی: “هنر کنترل مطبوعات”
  • تخریب و سرکوب نظرات مغرضانه
  • حفظ وحدت گروه در عین دوگانگی ها
  • حل اختلافات: مثل موضوع اپل مپ و امپراطوری مخالف اپل یعنی  Haunted
  • مرور محصولات ، بیان خلاصه ای از ویژگی های آن ها و ارائه راهنمایی هایی درباره آن
  • از بین بردن نگرش هایی که بر اساس عقاید استیو جابز در مورد اپل در مطبوعات ماندگار شده است.
  • بیان دیدگاه های دوستانه به کاربران و دادن وعده های امیدبخش نسبت به آینده

macrumors

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا