ابطال جواز MFi کمپانی Monster توسط اپل

طبق گزارش وال استریت جورنال، در پی دادخواست Beats، اپل جواز Mfi کمپانی Monster را لغو کرد. Monster، شرکتی است که در اوایل شروع کار Beats، وظیفه‎ی تهیه و تولید هدفون‎ها را بر عهده داشت. ماه ژانویه بود که این کمپانی علیه Beats شکایتی تنظیم کرد مبنی بر اینکه Beats، سر مالکیت اپل و به دست آوردن عایدات احتمالی از آنها به نوعی کلاه برداری کرده است.

beats-colors-1
مشاور حقوقی شرکت Monster، دیوید توگنوتی گفته که لغو شدن جواز MFi از جانب اپل می‎تواند به صورت قابل ملاحظه‎ای روابط تجاری دو شرکت را دچار اختلال کند. چون همچنان ساخت هدفون‎های پریمیوم بر عهده این شرکت است. توگنوتی همچنین متذکر شده :”این اقدام اپل، رویی از این کمپانی را نشان می‎دهد که مشتریان تا به حال ندیده‎اند. اپل هم می‎تواند زورگویی کند”.
آقای توگنوتی می‎گوید که اپل و Monster مدت هاست که بدون هیچ مشکلی با یکدیگر همکاری داشته‎اند.

این کمپانی بیش از 12 میلیون دلار را طی هزینه‎های صدور جواز به اپل پرداخت می‎کرده است. نزدیک به یک هزار عدد محصول Monster از لیستی با بیش از چهار هزار محصول طی برنامه MFi ساخته شده‎اند. اپل به توگنوتی گفته که رابطه‎ی دو کمپانی دیگر “سود دوجانبه” ای ندارد.

MFi که مخفف “Made for iPhone/iPad/iPod ” است، به سازندگان ثالث این امکان را می‎دهد تا هم ازشان حمایت فنی شود و هم محصولاتشان برچسب تاییدیه بخورد. این برچسب نشان دهنده‎ی این است که محصولات این افراد با دستگاه های iOSدار کار خواهد کرد. این عمل باعث شده تا در سال‎های اخیر، مشتریان هنگام خرید محصولی غیراپلی، برای مطمئن شدن از کیفیت محصول، دنبال این لوگوهای تاییده بگردند.

از دست دادن جواز MFi برای کمپانی Monster اصلا خوشایند نبوده است؛ این شرکت ناچار شده تا بسته بندی محصولاتش را تغییر بدهد، بعضی از محصولاتش را دوباره از نو طراحی کند و حتی باید از ساخت محصولات فعلی‎اش خودداری کند تا مبادا در آنها از تکنولوژی‎های جواز دار استفاده شود.

شکایت کمپانی مانستر علیه Beats هم اکنون در دادگاه عالی بخش لوس آنجلس در کالیفرنیا در حال پیگیری است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا