اپل درهای ResearchKit را برای محققان پزشکی باز کرد

برای همه مشخص است که اپل به ورود خود به دنیای پیگیری وضعیت سلامت و تندرستی با آیفون و اپل واچ جدید خود باور دارد. با پرده برداری از فریم‌ورک ResearchKit در رویداد Spring Forward، این شرکت از امروز اقدام به انتشار ابزارهای باز متن خود برای همگان در این زمینه دارد.

کیت تحقیقاتی اپل مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه است که توسط این غول کوپرتینویی برای دادن مجوز به محققان پزشکی به منظور ساختن اپلیکیشن‌هایی که ذاتاً می‌توانند دستگاه‌ها را به یک ابزار تحقیقاتی – ارزیابی تبدیل کنند طراحی شده است. این شرکت تاکنون پنج اپلیکیشن از زمان عرضه‌ی ResearchKit معرفی کرده است که عبارت‌اند از: Asthma، Parkinson’s Disease، Diabetes، Breast Cancer و Cardiovascular Disease.

1

به نظر می‌رسد اپل معتقد است که این فریم‌ورک موفق خواهد بود و به محض فعالیت رسمی اولین اپلیکیشن‌های ResearchKit ۶۰ هزار کاربر آیفونی که ثبت نام کرده و برای شرکت در کارهای تحقیقاتی رضایت داده‌اند این پروژه را پیش خواهند برد. اگرچه به واقع نگرانی‌های خاصی در مورد بیشتر این همکاری‌ها وجود دارد چرا که باید بدانیم بخش اعظم صاحبان آیفون افراد زیر ۱۸ سال هستند که بر اساس قانون نمی‌توانند در تحقیقات پزشکی شرکت کنند. بر همین اساس بیشتر این پروسه‌ی تایید سن در اپ یاد شده در واقع فرمالیته بوده و می‌تواند معلق شود.

با فراهم کردن امکان کار با این ابزارها برای عموم شکی وجود ندارد کمک شایانی برای این شرکت در کسب و کارهای مربوط به زمینه‌ی سلامتی و تندرستی خواهد شد، ولی با افزایش تعداد اپلیکیشن‌ها عملکردها و رفتارها هم پیچیده‌تر می‌شود. با این وجود اگر این نگرانی‌ها را کنار بگذاریم، این پلتفرم مشکل همیشگی کمبود بیمار و متقاضی برای تحقیقات پزشکی را برطرف می‌کند، به خصوص با توجه به این که مخاطبان اپل بسیار زیاد هستند؛ البته در این صورت نگرانی‌های من دوباره متوجه آن دسته‌ی عظیم کاربران زیر ۱۸ سال می‌شود.

2

در حال حاضر این ابزارها شامل ماژول‌هایی همراه با گزینه‌هایی برای جلب رضایت، بررسی و وظایف فعال همکاری کنندگان است. وظایف فعال به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می‌دهد تا از سنسورهای آیفون به منظور جمع آوری اطلاعات از یک سری فعالیت‌های خاص استفاده کنند. بر اساس گفته‌ی جف ویلیامز، معاون مدیر عملیاتی سابق اپل «محققان پزشکی سراسر جهان در حال جستجو برای یافتن راهی به منظور کمک گیری ازResearchKit برای انجام تحقیقات بر روی بیماری‌های بیشتری هستند و ما معتقدیم فشار برای درک جهانی اهمیت سلامتی بسیار عمیق خواهد بود.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا