اپل قلمی را ثبت کرده که اشیاء را به صورت سه بعدی اسکن می‌کند

آقای Ming-Chi Kuo، تحلیل‌گر اقتصادی شرکت KGI اعلام کرد که مطمئن است اپل در حال کار بر روی نوعی قلم برای تبلت 12 اینچی جدید خود به نام iPad Pro می‌باشد، ایده‌ای که بر اساس اختراعات ثبت شده قدیمی اپل در چندین سال گذشته، شکل گرفته است.

1.Apple-stylus-concept-Martin-Hajek-006

یکی از آخرین شواهدی که حاکی از تحقیقات اپل برای ساخت قلم می‌باشد، خبر ثبت شدن اختراعی جدید از سوی اپل در دفتر اختراعات ایالات متحده آمریکا (USPTO) است که در روز پنج شنبه منتشر شد. در این طرح قلمی دارای دوربین داخلی معرفی شده است که قابلیت حس کردن نوع ساختار سطوح را هم دارد.

این اختراع با نام ” ابزار لمسی به همراه بازخورد لرزشی برای بازسازی ساختار سطوح” ثبت شده است که نوعی قلم دارای یک سری قطعات الکترونیکی به همراهی یک دوربین را شرح می‌دهد.

این اختراع علاوه بر حس کردن برخورد با صفحه لمسی می‌تواند نوع ساختاری را که در حال عبور از آن است را تشخیص داده و حالت فیزیکی آن را از طریق نوعی بازخورد لرزشی شبیه به تکنولوژی Taptic Engine به کار رفته در ساعت‌های Apple Watch بازسازی کند.

2.Apple-texture-sensing-stylus-patent-drawing-001

مجموعه‌ای از سنسور‌ها از جمله سنسورهای تماسی، سنسورهای خازنی، سنسورهای فشار، سنسورهای نوری و دوربین داخلی استفاده می‌شوند تا نوع ساختار سطوحی مانند کاغذ، چوب و شیشه را تشخیص دهند.

اطلاعات دریافتی از طریق وایرلس یا بلوتوث به صورت بیسیم به دستگاه میزبان ارسال می‌شوند تا نرم‌افزار مخصوص موجود در دستگاه میزبان آن را بررسی کرده و اطلاعات دریافتی را درک کند، سپس نوع لرزش متناظر را به قلم مخابره کند.

بسته به نوع ساختار سطوحی که شناخته می‌شود انواع مختلفی از بازخورد لرزشی ایجاد می‌شود. همچنین سیستم می‌تواند بر اساس پارمترهای مختلفی مانند میزان فشار هنگام نوشتن، زاویه و جهت گیری قلم انواع مختلفی از بازخوردها را ارائه کند ویا حتی صداهای هر سطح را هم بازسازی کند.

چنین قلمی که توانایی حس کردن ساختارها را دارد می‌تواند در بسیاری از برنامه‌ها مانند بازی‌ها، نرم‌افزارهای طرحی و نقاشی، CAD ، مدل‌های سه بعدی و بسیاری از برنامه‌های دیگر کارآمد باشد. همچنین می‌تواند برای بالا بردن کیفیت بخش Accessibility سیستم iOS استفاده شود.

به عنوان مثال در یک طرح اپل توضیح می‌دهد که چگونه افرادی که دارای اختلال بینایی می‌باشند می‌توانند قلم را روی صفحه حرکت دهند و عکس‌ها را از طریق بازخوردهای لرزشی قلم حس کنند.

3.Apple-texture-sensing-stylus-patent-drawing-002

یک ایده مرتبط دیگر به نام “قلم ثبت کننده ساختاری و روش آن” قلمی را معرفی می‌کند که در نوک آن یک دوربین تعبیه شده اطلاعات ساختار فیزیکی هر سطحی را ثبت کند و تنها به عکس‌های کامپیوتر محدود نیست. به عنوان مثال قلم هوشمند Livescribe 3 هم از دوربین داخلی استفاده می‌کند اما فقط روی Livescribe Dot Paper قابل استفاده است.

در طرح اپل یک سنسور عکس تعبیه شده که نور‌های بازتابی از جسم را دریافت می‌کند که به دستگاه اجازه می‌دهد مدل سه بعدی جسم را به همراه ساختار تصویر، اندازه و رنگ به صورت همزمان دریافت کند.

4.Apple-texture-sensing-stylus-patent-drawing-003

بر طبق پرونده این طرح “این قلم دارای یک دستگاه حس کننده و دریافت کننده تصویر می‌باشد که به قلم امکان اسکن کردن سطح را می‌دهد. این تصویر می‌تواند در دستگاه‌های الکترونیکی ثبت شود تا ساختار سطح اسکن شده را نمایش دهند.”

طرح مشابه دیگری نیز در ماه دسامبر سال 2014 نوشته شده بود که قلمی را معرفی می‌کرد که کاربر با آن می‌توانست روی هر سطحی بنویسد و آن را در آیفون یا آیپد برگردان کند.

نظر شما درباره اختراعات بالا چیست؟ آیا بازخورد لرزشی در یک قلم اصلا کاربرد دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا