اپل تفکر متفاوتی در مورد هوش مصنوعی دارد

گزارش‎ها ادعا می‌کنند که اپل به گروه تحقیقاتی Partnership on A.I در زمینه‌ی هوش مصنوعی پیوسته است و می‌خواهد در آینده با همکاری این گروه، استانداردهای هوش ماشین‌ها را ارتقا دهد.

تصمیم اپل مبنی بر پیوستن به رقبا و مشارکت در گروه تحقیقاتی هوش مصنوعی نشان می‌دهد که آن‌ها اهمیت این حوزه را درک کرده‌ و می‌دانند که فقط در صورت همکاری می‌توانند به موفقیت برسند.

اپل این اخبار را تایید کرده است. سرپرست دپارتمان توسعه‌ی پیشرفته‌ی Siri در این کمپانی، یعنی Tom Gruber، به‌عنوان شریک به گروه هوش مصنوعی پیوسته است.

شکستن دیوار محصورکننده

فناوری‌های متنوعی وجود دارند که می‌توانند به هوش مصنوعی ماشین‌ها کمک کنند که به‌عنوان نمونه می‌توان از تکنولوژی‌هایی همچون توسعه‌ی سنسور، تشخیص صدا، امنیت و بیومتریک، انطباق الگو، شبکه‌ی عصبی و مواردی از این دست نام برد.

چالش در این‌جاست که می‌خواهیم شاهد بزرگ‌ترین تکنولوژی متحول‌کننده از زمان ظهور آیفون باشیم و شرکت‌کنندگان این فضا می‌بایست راه‌کارهای خودشان را در این حوزه ارائه نمایند.

در مورد آن فکر کنید:

  • هیچ‌کس نمی‌خواهد وسائل مرتبط با یکدیگر، صرفاً به‌واسطه‌ی اجرای سیستم‌عامل‌های دارای عملکرد نادرست، دچار نقصان در عملکرد شوند.
  • یا هیچ‌کس سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی اتوماتیک را نخواهد بخشید، اگر به‌واسطه‌ی عدم انطباق سیستم‌عامل‌هایشان با یکدیگر دچار تصادف شوند.
  • کدام انسان عاقلی اجازه می‌دهد که نیروگاه‌های اتوماتیک به‌واسطه‌ی فقدان امنیت یا پچ معیوب نرم‌افزاری، هک شوند؟

اپل، فیس‌بوک، IBM، مایکروسافت و دیگران در توسعه‌ی هوش مصنوعی درگیر شده و تشخیص داده‌اند که برای این کار می‌بایست با یکدیگر هماهنگ باشند.

اپل به‌وضوح این موضوع را درک کرده و به تیم هوش مصنوعی خود اجازه می‌دهد که مقاله‌هایی را به‌صورت عمومی منتشر کرده و همچنین در جلسات بازبینی و ماهیت همکارانه‌ی تحقیقات علمی شرکت نماید.

شرکای هوش مصنوعی از همان ابتدا می‌خواستند اپل را قانع کنند تا به آن‌ها بپیوندد. Eric Horvitz که از جانب مایکروسافت در این مشارکت حضور داشته و یکی از دو رئیس موقت این گروه است، سال پیش گفته بود: «درحال بحث با اپل هستیم و می‌دانیم که آن‌ها برای این مشارکت مشتاق هستند. شخصاً امیدوارم که آن‌ها به ما بپیوندند».

منطقی جلوه می‌کند.

حضور هر دانشمند معتبری که با مفهوم همکاری و افشای کامل حقایق علمی آشنا باشد، برای موفقیت یک تحقیق ضروری است. King Canute با نادیده‌گرفتن این ماهیت تحقیقاتی، نتوانست به موفقیت دست پیدا کند. وی اگر دانسته‌هایش را به‌صورت عمومی منتشر می‌کرد و در فضایی باز با دیگران همکاری می‌داشت، می‌توانست شانسی برای موفقیت داشته باشد. وی شکست خورد و این موضوع هنوز هم در تاریخ به‌عنوان نمادی از نادیده‌انگاری شناخته می‌شود.

این موضوع واقعاً اهمیت دارد

آیفون و فناوری‌های گوشی هوشمند که در پی آن آمدند، بی‌شک روش زندگی ما را تغییر داده‌اند. هوش مصنوعی یک گام دیگر است. این موضوع می‌تواند لایه‌ی جدیدتری از تحول باشد. مسلماً در این راستا، میزان سود، بیشتر از ضرر خواهد بود.

هم‌اکنون نیز هوش مصنوعی در همه جا وجود دارد. ربات‌های پشتیبانی در کمپانی‌های مختلف، نرم‌افزارهایی که برای تشخیص صدا و چهره در عکس‌ها وجود دارند، شبکه‌های 4G با قابلیت بهبود خودکار و سیستم‌های تحلیل داده‌ی B/OSS که در عملیات کسب‌وکار استفاده می‌شوند و داده‌ها را به‌صورت آنی بیرون می‌دهند، همگی نمونه‌هایی از هوش مصنوعی هستند.

حتی دستگاه‌های فروش خودکار که قابلیت تشخیص آیتم دلخواه شما و تأمین آن را دارند نیز به‌نوعی هوش مصنوعی هستند.

با ترکیب تکنولوژی‌های مختلف نظیر انطباق الگو، هوش ماشین، شبکه‌های عصبی و سایر موارد، انتظار می‌رود که دستگاه‌هایی دارای ساختاری مرتبط شکل گیرند که قدرت واکنششان نسبت به انسان‌ها سریع‌تر باشد.

شورای علوم و فناوری در سال 2016 در اختتامیه‌ی خود اعلام نمود: «با ادامه‌ی پیشرفت‌های تکنولوژی هوش مصنوعی، محققین می‌بایست مطمئن شوند که سیستم‌های هوش مصنوعی قابل کنترل‌کردن هستند؛ این سیستم‌ها باید باز، شفاف و قابل‌درک باشند؛ آن‌ها می‌بایست به شکلی بهینه با انسان‌ها کار کنند؛ و البته عملکرد آن‌ها می‌بایست در انطباق با ارزش‌ها و الهامات انسانی باشد».

نشانه‌های انطباق‌پذیر

تمامی افراد درگیر در حوزه‌ی هوش مصنوعی، گرایش‌های نسبتاً متفاوتی را نسبت به نحوه‌ی تحویل این فناوری‌ها دارند. به‌عنوان مثال، اپل بر روی ایمنی و حریم شخصی تمرکز کرده است، درحالی‌که سایرین تمرکزشان بر روی راحتی و داده‌کاوی می‌باشد.

حقیقت این است که می‌بایست نوعی سازش میان تمامی رویکردها وجود داشته باشد و خروجی لازم از این اتحادها می‌بایست با استانداردها منطبق باشد. انطباق‌پذیری حیاتی است.

به‌منظور ارتقای انطباق‌پذیری، گروه تحقیقاتی هوش مصنوعی از بهترین روش پشتیبانی کرده و می‌خواهد درکی عمومی در راستای هزینه‌ها و منافع هوش مصنوعی داشته باشد و البته یک فضای ارتباطی آزاد را برای محققان هوش مصنوعی فراهم کند.

تحول عمیق در حوزه‌ی هوش مصنوعی می‌تواند بر روی تک‌تک انسان‌های این سیاره تاثیرگذار باشد.

اگر اپل بخواهد سیاست سنتی خود مبنی بر کشیدن یک دیوار محصور به دور خودش را ادامه دهد، دیگر نمی‌تواند به قانون‌های جدیدی که بر تکنولوژی‌های هوش مصنوعی حکم‌فرما می‌شوند، کمکی کند.

چالش‌های متغیر دنیا به همکاری نیاز دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا