استفاده اپل از سنسورهای چشمی در آیواچ

بر طبق گفته سان چانگ چو آنالیزور وسایل الکترونیکی سایت چینی Electrical Engineering Times  اپل در آیواچ  خود احتمالا سنسورهای چشمی قرار میدهد که عملکرد طبیعی و فیزیکی بدن را نظیر میزان ضربان قلب و میزان اکسیژن اندازه بگیرند. چو همچنین اظهار نظر میکند که اپل قصد بررسی میزان گلوکز بدن را نیز داشته است ولی به دلیل اینکه دقت فراوانی در این کار نبوده است در محصول نهایی iWatch چنین امکانی قرار نمی گیرد.

هدف استفاده از سنسورهای چشمی

اندازه گیری میزان ضربان قلب و میزان اکسیژن دو ویژگی هستند که قبلا شایعه شده بود به همراه سنسورهای چشمی در iWatch قرار خواهند گرفت، بررسی دو عملکردی که در بسیاری از محصولات مرتبط  به سلامت بدن لحاظ می شوند و انتخاب منطقی برای یک ساعت هوشمند است.

دستگاه های اندازه گیری کننده میزان اکسیژن و ضربان قلب اغلب طوری طراحی می شوند که روی یک انگشت قرار گیرند و از سنسورهای چشمی برای اندازه گیری میزان اکسیژن خون استفاده می کنند. این سنسورها نوری هستند و دو طول موج نور را به میان پوست می فرستند. تفاوت در شیوه هایی که نور جذب می شود اجازه به دستگاه می دهد تا اشباع بودن اکسیژن در خون را کشف کند. اکثر این دستگاه ها روی لبه انگشت یا لاله گوش قرار میگیرند ولی ساخت دستگاهی که روی مچ قرار گیرد غیرممکن نیست.

بررسی میزان ضربان قلب بوسیله سنسور نوری یک تکنولوژی جدید تر است که در چندین دستگاه تناسب اندام نظیر ساعت Mio Alpha لحاظ شده است.

mioalpha
وب سایت MacRumors با موسس Mio و مدیر اجرایی آن لیز دیکنسن در رابطه با احتمال قرار گیری یک ابزار چشمی اندازه گیری ضربان قلب در iWatch صحبت کرد و لیز معتقد است که اپل از عهده چنین کاری بر می آید. او همچنین اشاره کرد که آیواچ که دارای توانایی اندازه گیری ضربان قلب است باید به صورت محکمی روی مچ قرار گیرد.

با توجه به این امر سنسورهای نوری الکترونی باید به صورت خاصی طراحی شوند تا دقیق کار کنند. این سنسور باید در تماس محکمی با پوست باشد و قابلیت حرکت هم کمی داشته باشد. شاید اپل نگران دقت درطول حرکت نباشد ولی به هر صورت در زمان مطالعه که شخص ثابت است باز هم ساعت باید تراز با پوست باشد.

IMG_75231
در طول چند ماه اخیر اپل یک تعداد از متخصصان سلامت را در زمینه قلب و میزان اکسیژن بدن استخدام کرده است. با آنکه هنوز مشخص نیست که iWatch  در نهایت قادر به اندازه گیری چه چیز هایی است شایعات نشان می دهد که این محصول دارای چندین سنسور خواهد بود که نه تنها میزان ضربان قلب و اکسیژن را مشخص میکند بلکه همچنین میزان جنبش، خواب، آب بدن و بسیاری از موارد دیگر را نیز اندازه گیری می کند.

macrumors.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا