پشتیبان گیری و بکاپ از پیام ها و اسم اس های آیفون

پشتیبان گیری از آیفون همیشه پدیده‌ای جالب است. آیتونز می‌تواند پشتیبان گیری و بکاپ از دستگاه آی او اس را آسان کند، و در زمانی که شما فضای کافی برای ذخیره تمام فایل‌ها بر روی iCloud داشته باشید، پشتیبان گیری بسیار آسان‌تر می‌شود. متاسفانه کاربران مختلف از پشتیبان گیری و یا همان بکاپ گرفتن بسیار واهمه دارند و سوال‌های حل نشده زیادی در مورد این قضیه در ذهن آن‌ها وجود دارد.

یکی از مسائلی که باعث می‌شود پشتیبان گیری روندی بسیار سوال برانگیز شود، گام اولی است که در پشتیبان گرفتن باید رعایت شود. در همین ابتدای راه باید به شما بگویم که پشتیبان گیری از آیفون، آیپد یا آیپاد تاچ اساسا سخت نیست و با کمی دقت به آسانی می‌توان انجامش داد.

یکی از بزرگترین سوالات، همیشه نحوه پشتیبان گیری و بازگرداندن اس ام اس‌ها و پیام‌های iMessage از اپلیکیشن Messages است. با توجه به این موضوع، شما اگر بخواهید تنها از پیام‌های (iMessage و اس ام اس) خود پیشتیبان گیری کنید و سپس آن‌ها را بازگردانید- همه چیز‌های دیگر تمیز و منظم باقی بماند- باید چه کاری انجام دهید؟ متاسفانه اپل راه حل پیش فرضی برای انجام اینکار به وسیله پشتیبان گیر آیتونز یا پشتیبان گیر آی کلود فراهم نکرده است، اما می‌توان اینکار را انجام داد.

دلایل زیادی وجود دارد که شما بخواهید از پیام‌های خود پشتیبان تهیه کنید و سپس آن‌ها را بازگردانید و در نهایت همه آن‌ها حفظ شود. شاید حتی شما ترجیح دهید پیام‌های خود را به یک دستگاه دیگر انتقال دهید یا شاید بخواهید دستگاه خود را جیلبریک کنید. به هر ترتیب دوست دارید پیام‌های خود را حفظ و نگهداری کنید؟

در این دوره آموزشی، ما به شما نشان خواهیم داد که چطور اس ام اس و پیام‌های iMessage را بدون هیچگونه جیلبریک کردن بکاپ یا پشتیبان بگیرید. ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چطور این اس ام اس‌ها یا پیام‌های iMessage را به همان آیفون یا یک دستگاه دیگر وارد کنید.

این دوره شامل سه بخش است.

بخش اول، شامل فراهم کردن ابزار این کار است.

بخش دوم، گام به گام نحوه انجام این کار را دنبال خواهیم کرد.

در بخش سوم، از این دوره آموزشی نتیجه گیری خواهیم کرد.

ابزار تهیه پشتیبان

نرم‌افزار اصلی مورد استفاده ما در این دوره، به غیر از آیتونز، iBackupBot است. iBackupBot یک ابزار پولی است که البته نسخه رایگان آزمایشی نیز دارد، این نرم‌افزار به شما اجازه خواهد داد که محتوای پشتیبان گرفته آیتونز را ببینید، خارج کردن اطلاعات از پشتیبان‌های گرفته شده، وارد کردن داده‌های دیگر به محتوای پشتیبان و کاربرد‌های بیشتر. البته راه‌هایی دیگری برای انجام این کار وجود دارد، اما در واقع iBackupBot خود دارای گزینه‌ای مستقیم برای بازگرداندن اطلاعات پشتیبان گرفته شده شخصی نظیر پیام‌ها می‌باشد. این ابزار یکی از مطمئن‌ترین راه‌های انجام اینکار است و یک چیز مهم‌تر در مورد این نرم‌افزار این است که همه فرایند از شروع تا پایان را می‌توان با همان نسخه رایگان iBackupBot انجام داد.

به کمک برنامه iBackupBot

همانطور که گفته شد نسخه اصلی iBackupBot دارای یک نسخه رایگان با مدت محدود است. این نرم‌افزار رایگان نیست، اما شما می‌توانید به صورت محدود، رایگان از آن استفاده کنید و نیز هر چیزی که در طول این دوره گفته می‌شود را با نسخه رایگان قابل انجام است. البته اگر می‌خواهید این نرم‌افزار را خریداری کنید در هر زمان از طریق همین نرم‌افزار رایگان می‌توانید ثبت نام کنید.

SMS-Backup-iBackupBot

زیبا نیست، اما iBackupBot ابزاری عالی برای مدیریت پشتیبان‌های آیتونز است

با این لینک می‌توانید iBackupBot را دانلود کنید. در این دوره تمرکز ما صرفا بر روی نسخه مک این نرم‌افزار است، اما اصول اساسی این راهنما در سیستم‌عامل‌های دیگر نیز قابل استفاده است.

برای اطمینان خاطر شما می‌گویم، ممکن است وبسایت این برنامه کیفیت پایینی داشته باشد و به نظر برسد به دنبال کلاهبرداری از شما است، اما شخصا باید بگویم که iBackupBot را از همین سایت دانلود کردم، قدم‌های گفته شده در سایت را یکی پس از دیگری دنبال کردم و بدون هیچ ویروس یا کلاهبرداری و یا نرم‌افزار مخربی همه کار‌ها به بهترین شکل انجام شد.

توسط نرم افزار iTunes

برای دنبال کردن این دوره شما باید آخرین نسخه آیتونز را بر روی سیستم خود نصب داشته باشید. آیتونز نرم‌افزاری خواهد بود که ما برا پشتیبان گیری و بازگرداندن یا همان ریستور دستگاه آی او اس خود استفاده خواهیم کرد. اگر شما با آخرین نسخه آیتونز این آموزش را انجام ندهید ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

SMS-Backup-iTunes-Latest

چک کردن آپدیت جدید برای آیتونز

آموزش تهیه پشتیبان توسط آیتونز

گام اول: انجام پشتیبان گیری کامل

اولین کاری که شما باید انجام دهید، پشتیبان گیری کامل به وسیله آیتونز است. اگر شما اخیرا با iCloud پشتیبان گرفته‌اید، نیاز دارید که دستگاه خود را به وسیله کابل USB به مک وصل کنید، آیتونز را باز کنید و Auto Backup را بر روی This computer قرار دهید. بهترین راه برای پشتیبان گیری به وسیله کابل USB است و نه Wi-Fi، زیرا پشتیبان گیری کامل می‌تواند بسیار بزرگ باشد.

SMS-Backup-iTunes-Backup1

مطمئن شوید که گزینه پشتیبان گیری را بر روی “This computer” قرار داده‌اید و سپس بر روی Back Up Now کلیک کنید

وابسته به مقدار محتوای موجود بر روی آیفون شما، ممکن است نسخه پشتیبان نسبتا سریع یا کمی کند باشد. اگر متوجه شدید که مدت زمان زیادی از آخرین پشتیبان گیری شما می‌گذرد و محتوای زیادی را بر روی آیفون ریخته‌اید، ممکن است این پشتیبان گیری مدت قابل توجهی زمان ببرد، صبور باشید.

در مک همه پشتیبان‌ها در محل پیش فرض خود ذخیره می‌شود. می‌توانید پشتیبان آیتونز را از Library/Application Support/MobileSync/‍‍‍‍‍~ و در پوشه Backup پیدا کنید. اگر جستجوگر را باز کنید و از این میان‌بر‌های موجود در کیبورد ⇧+⌘+G استفاده کنید و خیلی راحت این مسیر بالا را در آن جا Paste کنید، بسیار سریع‌تر به پوشه Backup دست پیدا خواهید کرد.

SMS-iTunes-Backup-Folder1

پوشه Backup آیفون 5s

در درون پوشه Backup آیتونز، شما حداقل باید یک پوشه با اسمی عجیب پیدا کنید که محتوی پشتیبان گرفته شده از دستگاه شما در آنجا وجود داشته باشد. زمان ثبت شده بر روی این پوشه باید با زمان آخرین پشتیبان گیری شما مطابقت داشته باشد. اگر شما چند دستگاه آی او اس را از طریق یک کامپیوتر پشتیبان گرفته‌اید، پس پوشه‌های متعددی را در اینجا مشاهده خواهید کرد.

من همیشه دوست دارم پوشه‌های پشتیبان تمیز و منظم باشند، پس هر پوشه قدیمی و بی استفاده بکاپ را از سیستم حذف می‌کنم. بدیهی است که باید زیاد اینکار را انجام داده باشید تا به صورت اتفاقی پوشه بکاپ مورد نیاز را پاک نکنید. شما همچنین می‌توانید پشتبان‌های گرفته شده را از طریق آیتونز مدیریت کنید; به این مسیر بروید iTunes > Preferences > Devices

SMS-Backup-iTunes-Prferences

بر روی اسم هر پشتیبان کلیک راست کنید تا محل آن را بیابید

گام دوم: اس ام اس‌های متنی و اطلاعات پیام‌ها را از پشتیبان خارج کنید

پشتیبانی که گرفته‌ایم هنوز در محلی امن نیست; پس نیاز است محتوای اپلیکیشن Messages را خارج کنیم و آن را به یک دستگاه بهتر انتقال دهیم. برای انجام اینکار ما نیاز داریم تا از iBackupBot استفاده کنیم. باید همه اس ام اس، پیام‌های متنی و اطلاعات Messages را خارج کنیم.

iBackupBot به اندازه کافی باهوش است تا محل پشتیبان گیری شما را بفهمد، و به محض راه‌اندازی نرم‌افزار به صورت خودکار به دنبال پوشه بکاپ شما می‌گردد.

وقتی که اولین بار iBackupBot را راه‌اندازی می‌کنید، شما پنجره‌ای را خواهید دید که اطلاعات نسخه پشتیبان را نشان می‌دهد، بستگی به اندازه و مقدار پشتیبان، می‌تواند مقداری زمان ببرد، پس صبور باشید و اجازه دهید iBackupBot کارش را انجام دهد.

Loading-backup-information-iBackupBot

همین که iBackupBot راه‌اندازی شود، سعی در لود اطلاعات پشتیبان می‌کند

هنگامی که iBackupBot اطلاعات پوشه بکاپ را خواند و به طور کامل لود کرد، شما باید صفحه ظاهری اصلی این برنامه را ببینید. در سمت چپ رابط کاربری برنامه، شما متوجه بخشی برای دستگاه (devices) و بخشی برای بکاپ (backups) می‌شوید. در زیر قسمت دستگاه، باید دستگاهی که از آن به صورت کامل پشتیبان گرفته‌اید را پیدا کنید. اگر آن دستگاه را انتخاب کنید، اطلاعات دقیقی در مورد آن را در پنجره اصلی خواهید دید.

iBackupBot-Main-Interface

iBackupBot دستگاه و پشتیبان گرفته شده را نمایش می‌دهد

انتقال محل ذخیره اس ام اس و پوشه Drafts به کامپیوتر

همانطور که در تصویر بالا لیست شده است در بخش Backup، دستگاه خود را پیدا کنید و بر روی مثلث کناری System Files کلیک کنید. بعد از آن بر روی مثلث کناری HomeDomain کلیک کنید، و بعد به Library بروید. در Library به پایین اسکرول کنید تا به پوشه SMS برسید. بر روی پوشه SMS کلیک کنید، و iBackupBot محتویات آن را به شما نشان می‌دهد- sms.db و Drafts- در پنجره اصلی و در سمت راست این موارد لیست شده است.

sms.db-Drafts-iBackupBot

این همه مسیر است: System Files > HomeDomain > Library > SMS

با استفاده از ⇧+click هر دو sms.db و پوشه Drafts را انتخاب کنید و بعد بر روی Export کلیک کنید. محل خروج سازی را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه Open کلیک کنید. من معمولا پیشنهاد میکنم که محل خروج دسکتاپ باشد تا در دسترس‌تر شود.

Export-SMS-02-Backup

sms.db و پوشه Drafts را از فول بکاپی که گرفته‌اید خارج کنید

استخراج پوشه Attachments به کامپیوتر

باید پوشه attachments (پیوست) اس ام اس را از بکاپ گرفته شده خارج کنیم. پوشه attachments محتوی همه فایل‌های پیوست موجود در گفتگو‌های اپلیکیشن Messages می‌باشد. بیشتر این پیوست‌ها شامل تصاویر یا ویدیو هستند. با توجه به ماهیت و محتوای موجود در پوشه پیوست، ممکن است حجم این پوشه بسیار بیشتر از پایگاه داده (database) اس ام اس باشد. Export کردن پوشه attachments تکرار کاری است که در بالا انجام دادیم البته با محلی متفاوت.

برای خارج کردن پوشه attachments، بر روی مثلث کناری System Files کلیک کنید و بعد به MediaDomain بروید. در پوشه MediaDomain به پایین اسکرول کنید و سپس بر روی مثلث کناری Library کلیک کنید. در نهایت نیز بر روی پوشه SMS کلیک کنید تا محتویات آن (attachments) نمایش داده شود.

iBackupBot-Attachment-folder

پوشه پیوست ممکن است بسیار بزرگ باشد

برای تاکید بیشتر باید بگوییم که پوشه attachments را از این مسیر پیدا کنید: System Files > MediaDomain > Library > SMS

پوشه را انتخاب کنید و بر روی Export کلیک کنید. محل مناسب را انتخاب کنید و open را بزنید. دوباره همانطور که در بالا گفتم پیشنهاد می‌کنم دسکتاپ را انتخاب کنید تا بعدا راحت‌تر محل خروجی‌ها پیدا شود.

iBackup-SMS-attachments

خارج کردن پوشه Attachments از فول بکاپ گرفته شده

ما با موفقیت توانستیم اطلاعات مربوط به SMS را از پشتیبان آیتونز خارج کنیم. اکنون وقت آن رسیده تا این فایل‌ها را به یک فایل پشتیبان تمیز برگردانیم.

گام سوم: چگونه SMS و Messages ها را باز گردانیم

این گام بسیار ساده و سر راست است. شما باید دستگاه خود رو به سیستم‌عامل کارخانه بازگردانید. پس اینکه پوشه پشتیبان دستگاه را به یک جای مطمئن انتقال دهیم فکر خوبی است که ما در ابتدا آن را مطرح کردیم.

توجه: بازگرداندن سیستم عامل کارخانه به این معنی است که شما باید به آخرین نسخه عمومی سیستم عامل آی او اس آپگرید کرده باشید. و آخرین نسخه نیز همیشه قابل جیلبریک کردن نیست. اگر در حال حاضر دستگاه شما جیلبریک است، ریستور نکنید تا زمانی که مطمئن شوید آخرین فریمور عمومی اپل قابل جیلبریک کردن است. در زمان این نوشته، آی او اس 7.0.6 آخرین فریمور موجود است و قابل جیلبریک کردن است. اپل برنامه دارد تا به زودی آی او اس 7.1 را عرضه کند، و بیشتر گزارش‌ها خبر می‌دهند که این نسخه قابل جیلبریک کردن نیست. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید پس زود عمل کنید و تا زمانی که آی او اس 7.0.6 آخرین فرمور عمومی است این کار را تمام کنید.

مطمئن شوید که دستگاه به کامپیوتر متصل است، آیتونز را باز کنید. بر روی تب summary دستگاه کلیک کنید تا آخرین اطلاعات درباره دستگاه را به شما نشان دهد. بر روی گزینه Restore کلیک کنید تا این پروسه شروع شود.

Restore-iPhone-SMS-Backup

بر روی Restore iPhone کلیک کنید تا دستگاه شما به فریمور کارخانه ریستور شود

شاید بگویید بهتر نبود قبل از اینکار از دستگاه بکاپ بگیریم. البته که لازم است و بستگی به شما دارد، اما ما قبلا اینکار را کردیم و در گام‌های قبلی نسخه پشتیبانی از آیفون خود داریم.

همین که ریستور دستگاه به پایان رسید، لازم است تا نصب استاندارد آی او اس را انجام دهیم. به یاد داشته باشید که دستگاه را به عنوان یک دستگاه جدید انتخاب کنید. Restore from backup را انتخاب نکنید.

iOS-7-Clean-Restore-SMS-Backup

دستگاه خود را به بهترین نحو نصب کنید و گزینه restore from backup را انتخاب نکنید

 در طول نصب من سعی کردم به بهترین شکل تنظیمات را انجام دهم، تا نقطه شروعی برای پشتیبان گیری باشد. همانطور که می‌دانید همین الان که دستگاه تازه راه‌اندازی شده بهترین زمان برای گرفتن بکاپ است.

گام چهارم: ایجاد نسخه بکاپ تمیز از یک نصب تمیز

دستگاه آی او اس تازه ریستور شده و بسیار مناسب است تا از آن پشتیبان بگیریم پس دستگاه خود را به کامپیوتر وصل کنید و سپس آیتونز را باز کنید. زمانی که صفحه خوش آمدگویی را دیدید مطمئن شوید که دستگاه را به عنوان یک دستگاه جدید(New Device) راه‌اندازی می‌کنید.

Welcome-iTunes

 گزینه Set up as new iPhone را بزنید و سپس Continue را کلیک کنید

 پس از یک همگام سازی اولیه، بر روی Get Started کلیک کنید، که باید شما را به صفحه اصلی دستگاه ببرد. در زیر بخش Backups مطمئن شوید که بکاپ آیتونز را بر روی This computer گذاشته‌اید و سپس بر روی Back Up Now کلیک کنید.

 

ITunes-Backup-SMS-Backup

ممکن است بخواهید گزینه را از iCloud به This computer تغییر دهید

Backing-up-iPhone

از آنجایی که این نسخه تازه نصب شده است پس بکاپ سریع انجام می‌شود

گام پنجم: ادغام اطلاعات SMS با این نسخه تازه نصب شده

دیگر وقت لذت بردن است، ادغام اطلاعات پیام‌ها در یک پشتیبان تازه، همانطور که ممکن است حدس زده باشید، این قسمت از پروژه ما با استفاده از iBackupBot انجام می‌شود.

iBackupBot را باز کنید و همین بکاپی که به تازگی گرفتید رو انتخاب کنید. با استفاده از زمان و حجم هر کدام می‌توانید این بکاپ‌ها را از یکدیگر تشخیص دهید. اندازه بکاپ جدید شما باید حدود 350 مگ باشد.

iBackupBot-Vanilla-Size

سایز بکاپ تازه شما باید کوچک باشد

 در اول کار اجازه دهید sms.db و پوشه Drafts را به جای خود برگردانیم. آن را از طریق iBackupBot به این مسیر هدایت می‌کنیم; System Files > HomeDomain > Library > SMS. در این مسیر sms.db یک فایل خالی است که فقط فایل پایگاه داده محسوب می‌شود. از دکمه import استفاده کنید تا فایل sms.db که قبلا در دسکتاپ ذخیره کردیم را به این قسمت وارد کنیم. وقتی پیامی مبنی بر اینکه چنین فایلی با همین نام در این پوشه وجود دارد ظاهر شد، yes را کلیک کنید تا فرایند کامل شود.

iBackupBot-Import-SMS.db_

 فایل sms.db را به بکاپ جدید وارد می‌کنیم

 حالا وقت import کردن پوشه Drafts می‌باشد. از آنجایی که این یک پوشه است و نه یک فایل، باید بر روی علامت پیکان به سمت پایین کنار دکمه import کلیک کنیم و سپس import folder را انتخاب کنیم و بعد پوشه drafts را باز کنیم.

Import-Drafts-folder-iBackupBot

پوشه Drafts را به پشتیبان جدید وارد می‌کنیم

و در نهایت باید پوشه attachments را import کنیم. شیوه انجام اینکار شبیه به import کردن پوشه drafts است. ابتدا شما باید به محل مناسب برای import بروید; System Files > MediaDomain > Library > SMS و بعد پیکان به سمت پایین کنار گزینه import را بزنید و پوشه attachments را انتخاب کنید. وارد کردن این پوشه به بکاپ جدیدمان ممکن است کمی طول بکشد زیرا در برگیرنده عکس و محتویات رسانه‌ای دیگر است. صبور باشید، و صبر کنید تا این پروسه تکمیل شود.

Import-attachments-iBackupBot

وارد کردن پوشه Attachments به پشتیبان جدید

با import کردن اطلاعات sms، اندازه پشتیبان شما وابسته به اندازه اطلاعات وارد شده افزایش پیدا خواهد کرد. تنها چیزی که باقی مانده، انجام یک ریستور از نسخه پشتیبان گرفته شده است.

iBackupBot-new-file-size

سایز جدید فایل بکاپ نشان دهنده حجم فایل‌های import شده است

گام ششم: ریستور کردن این نصب ساده به وسیله داده‌های SMS

دستگاه آی او اس خود را به کامپیوتر وصل کنید و سپس آیتونز را باز کنید و در صفحه اصلی بر روی Restore Backup کلیک کنید. آیتونز از شما سوال خواهد کرد که دوست دارید کدام بکاپ را ریستور کنید. همان بکاپی را باید انتخاب کنید که در گام پیشین با اطلاعات SMS آن را تکمیل کردیم. زمان بکاپ گرفته شده در آیتونز باید با زمان بکاپ گرفتن در iBackupBot یکسان باشد.

iTunes-Restore-from-Backup

باید جدیدترین فایل بکاپ که داده‌های SMS را در آن جای دادیم انتخاب کنید

Restore را کلیک کنید، و شکیبا باشید تا ریستور کردن دستگاه شما به پایان برسد. زمانی که ریستور کامل شد، شما باید آی او اسی تمیز و دست نخورده همراه با تمام داده‌های اس ام اس داشته باشید.

نتیجه

پس از کامل شدن ریستور، دستگاه خود را باز کنید و به اپلیکیشن Messages بروید، شما باید همه گفتگو‌های خود و پیام‌های متنی و همچنین فایل‌های پیوست را ببینید. نکته بسیار جالب در مورد کل این موضوع این است که شما هم یک نسخه جدید آی او اس را نصب کرده‌اید و هم مکالمات و همه تاریخچه پیام‌های خود را حفظ کرده‌اید و به این آپدیت جدید انتقال داده‌اید.

iBackupBot نرم‌افزاری بسیار کاربردی است، و این دوره آموزشی فقط مورد استفاده بکاپ و ریستور کردن اس ام اس نیست و می‌توان برای هر بخش از سیستم عامل این کار‌ها را انجام داد. اما چون بیشترین استفاده از این شیوه برای پیام‌ها می‌شود، این دوره آموزشی را برای شما آماده کردیم.

در مورد ایده بکاپ گرفتن و ریستور کردن مسیج‌ها شما چه فکری می‌کنید؟ آیا تا بحال نیاز به چنین ابزاری پیدا کرده‌اید؟ فکر می‌کنید این ایده خوبی است؟ در بخش نظرات، افکار خود را با ما در میان بگذارید.

3 دیدگاه دربارهٔ «پشتیبان گیری و بکاپ از پیام ها و اسم اس های آیفون»

  1. با سلام و تشكر بابت اموزش.
    من ٤ تا بك اپ جدا از اس ام اس هام دارم چطور ميتونم اونها رو يكى كنم؟ چون وقتي import ميكنم ميگه يك فابل تكراري هست و فايل قبلي رو پاك ميكنه!
    منظور من اينه كه چطوري اين ٤ تا بك اپ اس ام اس رو يكي كنم؟

  2. سلام از اینکه اینقدر کامل و به صورت ریز به ریز کل جزییات را شرح دادید ممنون و سپاس گذاریم انقدر این اموزش کامل و دقیق بود من که شکه شدم سایت شما با بقیه سایت ها کاملا فرق میکنه بابا دست مریضا ایول به این سایت عالی خیلی وقت بود دنبال یه همچین برنامه ای برای اس ام اس هام میخواستم اما انتظار این اموزش دقیق و کامل رو دیگه نداشتم خدا ازتون راضی باشه بازم ممنون و قدر دان زحمات شما هستیم

  3. سلام خسته نباشيد ممنون از اطلاعات خوبتون..يه سوالي داشتم امروز گوشيم رو ري استور كردم قبلش يك بك اپ از گوشي برام گرفتن ميخوام بدونم متن و تصاوير موجود در چت نرم افزار هاي لاين و وايبر در كامپيتور قابل مشاهده است يا نه؟؟لطفا كمكم كنين ضروريه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا