ممنوعیت به کارگیری دو ماده شیمیایی خطرناک در مونتاژ نهایی آیفون

طبق گزارش سایت خبری Associated Press اپل امروز اعلام کرد که به کارگیری دو ماده شیمیایی خطرناک یعنی بنزن و ان-هگزان در مونتاژ آیفون و آیپد ممنوع می باشد. بنزن یک ماده شیمیایی خطرناک و سرطان زا است که ارتباط مستقیمی با سرطان خون دارد و هگزان نیست با آسیب های عصبی مرتبط است.

tim_cook_zhengzhou_iphone_plant (1)

این تصمیم روز چهارشنبه پنج ماه بعد از فعالیت های دو گروه چینی labor watch و Green America گرفته شد و اعلام شد که تیم کوک مدیرعامل شرکت اپل از این دو تولید کننده در خواست کرده که در تولید آیفون6 دو ماده خطرناک بنزن و هگزان را کنار بگذارند.

شرکت کوپرتینو یک تحقیق 4 ماهه روی 22 کارخانه مختلف انجام داد و هیچ شواهدی از اینکه بنزن و هگزان 500 هزار کارگر این کارخانه را در معرض خطر قرار داده و موجب بیماری آن ها شده باشد نیافت . 4 تا از این کارخانه ها این دو ماده را در سطح ایمنی قابل قبول داشتند و در 18 کارخانه باقی مانده اثری از این دو ماده نبود.

ولی باز هم با این حال شرکت اپل تصمیم گرفته است که از تولید کنندگان خود بخواهد در خط تولید آیفون ، آیپد ، مک ، آیپاد لوازم جانبی این ها به هیچ وجه از بنزن و هگزان استفاده نکند. همچنین این کارخانه ها موظف شده اند که تمامی موارد را قبل از به کارگیری آزمایش کنند که مبادا در ترکیبات آن ها این مواد وجود داشته باشد . این دو ماده شیمیایی اغلب در تولید پاک کننده ها و صنعت ماشین آلات و الکترونیک به کار گرفته می شوند.

با این حال اپل همچنان هم اجازه می دهد از بنزن و هگزان موجود در کارخانه ها در مراحل ساخت اولیه محصولات شرکتش استفاده شود ، که این موضوع موجب تفاوت آن ها از کارخانه های مربوط به مونتاژ نهایی شده است. هرچند اپل در حال کاهش و جایگزینی میزان استفاده از این دو ماده شیمیایی در مراحل اولیه نیز می باشد.

لیزا جکسون معاون اپل در زمینه اقدامات زیست محیطی می باشد ، او گفته است که شرکت اپل قصد دارد به نگرانی ها در زمینه خطرات این دو ماده خطرناک پاسخ داده و قرار گرفتن کاربران در معرض این دو ماده را سرکوب کند:

فکر می کنم این واقعا مهم است که ما نشان دهیم توانایی کنترل خطر را داریم و با تلاش برای حفظ محیط زیست و دور کردن خطرات از افراد واقعا به فکر نسل آینده نیز هستیم.

این دو ماده شیمیایی خطرناک فقط در ساخت محصولات اپل استفاده نمی شوند بلکه سایر شرکت های بزرگ هم به علت استفاده از آن ها شدیدا مورد انتقاد قرار دارند. بنزن همچنین در رنگ ، چسب ، سیگار و بنزین یافت می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا