یکسان بودن عمر باتری شما با هر چیپ ست نصب شده روی آیفون

درست در زمانی که تازه بحث و دعوا های حول و حوش گوشی آیفون رو به آرام شدن گذاشته بود ، برخی از دارندگان گوشی های iPhone 6S ادعا کرده اند که بسته به این که کدام یک از پردازنده های ساخته شده توسط شرکت سامسونگ و یا شرک TSMC بر روی سیستم شما نصب شده باشد ، شما عملکرد متفاوتی را از باتری گوشی تان دریافت خواهید کرد.

بنا بر گفته های کمپانی اپل در این زمینه ، طول عمر باتری ما بین این دو مدل گوشی iPhone 6S که در همه چیز شان غیر از باتری کاملا مشابه با هم هستند ، نهایتا بین دو تا سه درصد خواهد بود.

2015-10-12_005122

این مسئله جدید که برخی از آن به نام قضیه ” Chipgate ” یاد می کنند ، از آن جا نشات گرفته است که پردازنده جدید A9 ، که قدرت دو گوشی iPhone 6S و iPhone 6S Plus را تامین می کند ، توسط دو شرکت متفاوت تولید می شود – که این شرکت ها سامسونگ و TSMC می باشند. بنا بر گزارشات سایت Chipworks ، اندازه این دو چیپ ست با یکدیگر متفاوت بوده و همچنین توسط پروسه های تولید متفاوتی تولید شده اند. چیپ ست A9 ساخته شده توسط شرکت سامسونگ اندازه ای برابر با 96 میلی متر دارد و بر روی پروسه ای 14 نانو متری ساخته شده است ، در حالی که چیپ ست ساخته شده توسط کمپانی TSMC اندازه 104.5 میلی متر داشته و بر روی پروسه ای 16 نانو متری نیز ساخته شده است. لبته هنگامی که شما به قصد خرید یک گوشی iPhone 6S وارد یکی از فروشگاه های شرکت اپل می شوید و یا وارد سایت اپل می شوید تا به صورت آنلاین خریداری کنید ، نمی توانید مشخص کنید که کدام یک از این مدل ها به دست شما خواهد رسید.

البته هیچ کدام از این موارد ، اگر این دو چیپ ست درست به مانند یکدیگر عمل می کردند ، حائز اهمیت نمی شدند ، اما برخی گزارشات منتشر شده ، از جمله گزارشی که توسط آقای آستین اوانز ، که یک تهیه کننده ویدیو های تکنیکی می باشد ، انتشار یافته است ، نشان دهنده این امر هستند که گوشی های iPhone 6S ای که در آن ها از چیپ ست شرکت TSMC استفاده شده است ، خنک تر عمل کرده و عمر باتری طولانی تری را نیز نسبت به نسخه دیگر دارند.

دو مسئله در مورد گزارش هایی که تا به حال در این باره منتشر شده اند وجود دارد :

1.اولا ، این گزارشات را با استفاده از نرم افزار های بنچمارک کننده تهیه کرده اند ، که همیشه به طور کامل بازتاب کننده یک استفاده طبیعی و واقعی از گوشی نمی باشند ،

2. همچنین نمونه ای که از آن برای جمع آوری این گزارشات استفاده شده است ، بسیار کوچک می باشد ( که در این موارد فقط یک گوشی بوده است ) . حتی در بررسی ای هم که توسط آقای اوانز انجام شده است ، مشخص شده است که تفاوتی که میان این دو تلفن وجود دارد ، در هنگام تماشای واقعی فایل های ویدیویی یا حالتی که از بنچمارک به دست آمده بوده ، متفاوت بوده است.

این دو نکته دقیقا مواردی هستند که شرکت اپل بر روی آن ها تاکید می کند.
شرکت اپل روز سه شنبه در طی بیانیه ای به سایت Ars Technica این گونه بیان کرده است : ” برخی تست های مشخص تهیه شده در آزمایشگاه ها که پردازنده را تا زمانی که باتری آن به طور کامل تخلیه شود در معرض کار مداوم و سنگین قرار می دهند ، نمی توانند نمایان گر یک مصرف عادی در دنیاس واقعی باشند ، چرا که میزان زمان طولانی و غیر معقولی را در حالی سپری می کنند که CPU در بالاترین میزان کارکرد خودش قرار گرفته است “.

همچنین این شرکت اضافه نمود : ” این روش روشی گمراه کننده به منظور اندازه گرفتن طول عمر باتری یک دستگاه می باشد. تست های انجام شده توسط ما و همچنین اطلاعات جمع آوری شده از استفاده کاربران نشان دهنده آن است که عمر باتری اصلی گوشی های iPhone 6S و iPhone 6S Plus ، حتی اگر در آن ها تفاوت های موجود در قطعات را هم لحاظ کنیم ، به سختی در حدود دو یا سه درصد با یکدیگر متفاوت می باشد “.

حتی اگر این گونه نیز باشد ، سوالی که برای افراد پیش می آید این است که واقعا منظور از ” عمر باتری در جهانی واقعی ” در این جا چیست. هیچ دو کاربری به مانند یکدیگر نیستند ؛ فردی که کار هایی که نیاز به استفاده شدید و طولانی از CPU دارند را زیاد انجام نمی دهند ، و وقتی که شب ها می خواهند به خواب بروند ، معمولا هنوز 30 درصد یا بیشتر از باتری شان باقی مانده است ، به احتمال زیاد اصلا نمی توانند فرق بین این دو پردازنده را تشخیص دهند ، این در حالی است که یک فرد گیمر مشتاق حتما فرق بین این دو برایش اهمیت بالایی دارد.

ما بدون شک تست های بیشتری را که توسط کاربران هادی و افراد حرفه ای انجام شده است بررسی خواهیم کرد . حتی علی رغم این که پردازنده شرکت TSMC از پردازنده شرکت سامسونگ برتر تشخیص داده شده است ، ولی ما بعید می دانیم که این موارد تغییر بسزایی در کارکرد کاربران نهایی ایجاد کنند . بحث و جدلی مشابه با این موضوع در سال 2013 نیز به وجود آمده بود ، وقتی که مشخص شد که مک بوک های شرکت اپل با دو مدل LCD جداگانه عرضه می شدند ، که یکی از آن ها ساخت شرکت ال جی بوده و دیگری ساخته شده توسط شرکت سامسونگ بود. بر خلاف ادعا هایی که عنوان کرده بودند که پنل ساخته شده توسط شرکت سامسونگ نسبت به پنل ساخته شد توسط شرکت ال جی بهتر و بالاتر است و همچنین شکایات و پرونده هایی که علیه شرکت اپل تنظیم شده بود ، این شرکت هرگز به طور رسمی به این منظور مؤاخذه نشده و تغییرات گسترده ای انجام نشد.

برای کاربرانی که گوشی های iPhone 6S و iPhone 6S Plus را خریداری کرده اند ، باید عرض کنیم که برای این که بفهمد کدام یک از مدل های پردازنده بر روی سیستم شما نصب شده است روشی وجود دارد. شما می توانید نرم افزار رایگان Lirum Info Lite را دانلود و نصب کرده و به قسمت ” Hardware model ” بروید. نام های مدل N66AP و N71AP بدین معنی هستند که شما از چیپ ست شرکت سامسونگ استفاده می کنید ، و نام های مدل N66MAP و N71MAP هم بدین معنی است که گوشی آیفون شما از چیپ ست شرکت TSMC استفاده می کند.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا