بررسی دقیق ربات واقعی BB-8 (جنگ ستارگان)

آرزوی دیرینه شرکت Sphero این بوده است که بتواند یکی از ربات هایش را در هر خانه قرار دهد . و فکر کنم حالا به این آرزویش رسده باشد

من نمیتوانم جلوی خودم را گرفته و آهنگ زمینه فیلم جنگ ستارگان را مدام زمزمه نکنم، ولی کسی هم نمی تواند از من اشکالی بگیرد، می پرسید چرا ؟ چون در حال حاضر من در حال بازی کردن با اولین ربات واقعی BB-8 جنگ ستارگان هستم. وقتی که داشتم این ربات را در کف اتاق راه می بردم و از طرفی به طرف دیگر زیگ زاگ می رفتم ، دوربین موجود در قسمت کلاهک این ربات به نظر می رسید که نگاه من را دنبال می کند. هر چقدر که من با سرعت بیشتری این ربات را کنترل کرده و راه می بردم به نظر می رسید که دوربین کلاهکی آن کمتر تکان خورده و حرکت می کند.

1

وقتی که صدای ربات و آهنگی که از گوشی iPhone ام که با استفاده از آن ربات را کنترل می کردم را می شنیدم ، اصلا نمی توانستم جلوی خنده و شادی خودم را بگیرم و مدام خودم را بیشتر و بیشتر مجاب می کردم که در حال بازی کردن با یکی از داغ ترین اسباب بازی های فصل تعطیلات هستم.

اما اجازه بدهید ابتدا کمی به عقب برگردیم

چند ماه دیگر ، شرکت Lucasfilms که یکی از شرکت های زیر شاخه کمپانی دیزنی است ، قرار است که فرانچایز فیلم های جنگ ستارگان را با فیلم Star Wars: The Force Awakens دوباره راه اندازی کند. مطالب زیادی در مورد داستان اصلی فیلم و شخصیت هایی که در درون آن وجود دارند نوشته شده است ، داستانی که قرار است 30 سال پس از وقایع فیلم Return of the jedi اتفاق بیافتد.

با این حال ، شرکت دیزنی و کارگردان فیلم آقای JJ Abrams بهار سال قبل احساسات همه را برانگیختند وقتی که در مراسم‌شان از یک ربات اندرویدی جدید – ربات توپی ای که با نام BB-8 شناخته می شود-  رونمایی کردند و یک نمایش زنده از یک نسخه واقعی ، زنده و کاربردی آن را بر رو صحنه نشان دادند.

بعد از آن که من از حالت تعجب و خوشحالی بیرون آمدم ، پس از مدت کوتاهی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که چیزی شبیه به این محصول را قبلا جایی دیده ام. تکنولوژی که در این اندروید به کار رفته بود بسیار شبیه به محصولی از شرکت Sphero بود که رباتی ژیروسکوپی و توپی با قابلیت کنترل بلوتوثی بود . وقتی که من با مدیر ارشد خلاقیت های شرکت Sphero ، آقای رابرت مایگرت ( Robert Maigret ) ( کارمند سابق کمپانی دیزنی )صحبت کردم معلوم شد که حدس من درست بوده است و همچنین ایشان اعلام کردند که یک نسخه اسباب بازی از این ربات را تولید خواهد کرد.

و حالا این محصول اینجاست

اقای مایگرت اعلام کرد که این دوره زمانی بسیار پر مشغله ای برای آن ها بوده است و توضیح داد که مدیر عامل کمپانی دیزنی ، آقای باب ایگر ( Bob Iger ) ، پس از این که از آنها برای ساخت ربات فیلم دعوت به همکاری کرده بود ، به شرکت شان پیشنهاد داده بود که شریک مجوز دار آن ها شده و برایشان یک ربات خانگی از این اندروید را هم رای تعطیلات فصلی تولید کنند. او بیان کرد که آن ها معمولا برای چنین پروژه هایی 18 ماه وقت داشتند ولی در این مورد وقتشان نصف این زمان بود.

3

بازی کردن با این ربات جنگ ستارگان

اگر چه موضوع کوچکی است ، ولی هیچ کدام از جنبه های این محصول نیم پخته به نظر نمی رسد. به عنوان مثال ، بسته بندی این محصول مشکی مات است که یک لوگوی جنگ ستارگان و عکسی بزرگ از ربات BB-8 دارد که در حال مبارزه کردن است. همچنین سه برند مجزای دیزنی ، جنگ ستارگان و شرکت  spheroنیز بر روی آن قرار دارد. این موضوع واقعا جالب توجه است . حتی عکس های برند ها هم برجسته و نمایان هستند. آقای مایگرت بیان کرد که برند های این محصول باید واقعا نشان دهند جنگ ستارگان باشد . جتی وقتی کاور محصول را کنار می زنید با بسته بندی ای رو به رو می شوید که انگار بسته بندی یک ربات واقعی است.

ولی وقتی که آقای مایگرت رباتی که داخل بسته بندی قرار داشت به من نشان داد ، باید اعتراف کنم که کمی ناامید شدم. این ربات خیلی کوچک بود – در حقیقت از عکس روی جلدش هم کوچتر بود-. اندازه آن به همراه کلاهک دوربین که رویش قرار می گرفت ( با وزن تنها 7 اونس ) به زحمت به 4.5 اینچ می رسید. ولی برای این اندازه علتی وجود دارد.

قلب این ربات شرکت Sphero در قسمت توپی آن است ، که همین مسئله هم در مورد رباتی که Sphero در حال حاضر ساخته است صدق می کند و در آن از همان میزان تحرک پذیری و تکنولوژی ژیروسکوپی و سیستم تشخیص مانع استفاده شده است. همچنین این ربات مانند همان ربات به خودی خود کامل است وهیچ گونه ورودی و یا دوشاخه یا سیمی ندارد. ربات BB-8 ساخته Sphero وقتی شما آن را بر روی یک سطح مخصوص شارژ قرار می دهید ، شارژ می شود ، که باز هم دقیقا مثل چیزی از جنگ ستارگان است. با سه ساعت شارژ کردن شما می توانید تا یک ساعت با آن بازی کنید.

4

ربات خانگی شما

بعد از آن که توپ را از داخل جعبه خارج کردیم آقای مایگرت سر کوچک آن را خارج کرده و بر رویش قرار داد . در آن زمان بود که من دیدم در حال نگاه کردن به یک مورد دقیقا شبیه سازی شده از ربات BB-8 با تمامی جزئیات ، حتی آنتن های کوچکش ، نگاه می کنم.رنگ بدنه کاملا نقاشی شده است ، ولی من فکر میکنم که طرح زدن بدنه آن با هر چیز پیچیده تری به جز رنگ می توانست موجب بروز مشکل شود ، به علاوه این که سر این ربات اگر بر روی بدنه ای که پستی و بلندی داشت قرار می گرفت هرگز ثابت نمی ماند.

ربات BB-8 شرکت Sphero درست مانند ربات نسخه اصلی اش کار می کند. شما ربات تان را  به نرم افزار رایگانی که برایش روی iPhone و گوشی های اندرویدی عرضه شده با استفاده از بلوتوث با انرژی کم ، آن هم با قرار دادن ربات در نزدیکی آن ، متصل می کنید.

5

به محض این که آقای مایگرت ربات را به گوشی متصل کرد ، ربات زنده شده و شروع به حرکت کرد. اگر آن را به آرامی به حرکت در می اوردید با حالتی نامتعارف حرکت می کرد- که علتش سر جدا از بدنه آن بود در همه حال تلاش می کرد در حال حرکت در قسمت بالایی ربات باقی بماند-. همچنین به نظر میرسید که سر ربات به همه طرف اتاق نگاه می کرد فارق از این که بدنه اش به کدام سمت حرکت می کرد.

ربات  BB-8 به خودی خود هم می‌تواند حرکت کند ، ولی اکثر مردم ترجیح می دهند که آن را با استفاده از نرم افزار کنترل کنند. برای این که این کار را بتوانید انجام دهید ، باید توپ ربات را با نرم افزار هماهنگ کنید ، بدین صورت که نماد ربات BB-8 را تا زمانی دور صفحه تکان می دهید که نقطه نورانی آبی آن به سمت شما قرار بگیرد . این کار از آن چیزی که به نظر می رسد آسان تر است. همچنین ربات BB-8 می تواند چندین رنگ نورانی مختلف را نشان دهید که یکی از آن ها قرمز است که نشان دهنده کم بودن میزان شارژ باطری است.

یکی از تفاوت های بزرگ بین ربات قبلی Sphero و مدل BB-8 آن نیاز به وجود سر آن است- که همیشه دارد سعی می کند به سمت رو به رو باشد- که به شما کمک می کند که بفهمید این ربات در هر لحظه رویش به کدام سمت است. آقای مایگرت به من اجازه داد که این ربات را بر روی کف اتاقم تست کنم و من از این که چقدر سریع توانستم به راندن آن مسلط شوم ، شکه شدم.

وقتی که از این ربات استفاده می کردم به نظرم خیلی واقعی به نظر می رسید.

آقای مایگرت بیان کرد که برای انجام این پروژه آن ها می بایست انیماتور بسیار قدرتمند می بودند ، چون که بسیاری از حرکات و جنبش های این ربات را که شما در فیلم می بینید با استفاده از مجموعه ای از صحنه های متحرک و جلوه های ویژه درست شده است.

حتی موقعی که شما در حال راندن ربات اسباب بازی  BB-8 نیستید هم ، همیشه این ربات در حال نگاه کردن به اطراف یا انجام کاری دیگر است. برخی اوقات ، ربات با انرژی ای خاص شروع به تکان خوردن می کند. همچنین موقعی که من شروع به راندن آن در فضا های بزرگ تر و بازتری کردم دیگر حرکات نامعقولی در هنگام حرکتش مشاهده نکردم. وقتی که این ربات به سرعت حرکت می کند ( حتی برای این ربات یک حالت توربو هم در نظر گرفته شده است )، سر آن کمی به سمت جلو خم می شود و ربات حالتی می گیرد که انگار به عجله در حال حرکت کردن به سمت جلو است.

قسمت سر ربات

وقتی از آقای مایگرت پرسیدم که قسمت سر ربات چگونه بر روی آن به صورت ثابت باقی می ماند او با خنده به من جواب داد که با استفاده از نیروی Force ( نیروی برای غلبه بر جاذبه در فیلم جنگ ستارگان ) . او اضافه کرد : ” من می دانم که مشتریان ما آنقدر کند و کاو می کنند تا بالاخره به نحوه کارکرد این دستگاه پی ببرند و من قصد ندارم این شور و ماجراجویی را از آنان بگیرم . به همین دلیل فعلا نمی گویم که این ویژگی چگونه کار می کند”.

اگر چه ، او اعتراف کرد که اولین چالش بر سر راه ساخت این ربات این بود که چگونه سر آن را نه تنها بر روی بدنه نگاه داریم ، بلکه کاری کنیم که بخشی روان از این ربات باشد.

6

هنگامی که درحال تست کردن بودم ، چند مرتبه ای به خاطر خطاهای خودم ، سر ربات جدا شده و افتاد و من توانستم چیزی که زیر آن بود را ببینم . زیر سر ربات ، دو یا سه چرخ کوچک قرار داشت که این طور که به نظر می رسید ، به این دلیل آن جا بودند تا مانع گیر کردن و ساییدگی سر به بدنه ربات شوند. اما من حدس میزنم که یک آهنربا قوی هم در سر و هم در بدنه ربات قرار دارد که باعث متصل ماندن سر به بدنه می شود. اما با این حال هنوز مشخص نیست که چگونه این ربات می داند که سرش ،که در آن هیچ سنسوری نیست ، رویش به کدام سمت است.

خود آقای مایگرت اعتراف کرد که :” من نمی خواهم اسم آن را یک توهم بگذارم ، ولی واقعا این قابلیت مثل یک توهم و رویا به نظر می رسد”.

او گفت که می داند که سر دارد به کدام سمت اشاره می کند ولی خود من هم می توانم حرکت آن را کنترل کنم. او این کار را وقتی انجام داد که من ربات را در دستم گرفته بودم.

همچنین این ربات BB-8 درست مانند ربات قدیمی توپی شرکت Sphero کاملا زد آب است. آنتن های کوچک روی آن هم خیلی طبیعی تکان می خوردند. آقای مایگرت گفت که آن ها ابتدا آنتن ها را ثابت ساخته بودند ولی بعدا تصمیم گرفتند کمی انعطاف پذیری به آن بدهند.

7

ویزگی های سرگرم کننده و تفریحی

با این که ربات BB-8 بسیار با مزه است ، ولی تفریح و لذت اصلی زمانی می آید که شما آن را با نرم افزار مربوطه استفاده می کنید. به عنوان مثال این نرم افزار به شما اجازه می دهد که شما در حال بازی با آن تمام آهنگ های متن سری جنگ ستارگان و حتی تمام صدا های خود ربات BB-8 اصلی را استفاده کنید و استفاده از این دستگاه بدون این صدا ها واقعا قابل مقایسه نیست.

نرم افزار همچنین به شما به صورت زنده گزارش می کند که ربات BB-8 در حال انجام چه کاری است. همچنین این نرم افزار جایی است که تمام انیمیشن های این ربات قرار گرفته است. تنها با زدن یک گزینه می توانید کاری کنید که این ربات حالاتی مثل انزجار و ناراحتی را از خود نشان دهدو یا مثلا کاری کنید که یک شکل مربعب را روی زمین دنبال کند. همچنین وعده داده شده است که این ربات یک رباط تطابق پذیر است و و حرکاتش در طول زمان تغییر می کند ( البته ما نیاز به زمانی خیلی بیشتر داشتیم تا بتوانیم این قابلیت ربات BB-8 را تست کنیم ).

ار آن جا که ربات BB-8 هیچ گونه میکروفون و یا اسپیکری ندارد ، ارتباطات صوتی با ربات از طریق نرم افزار فراهم شده است. اگر شما شروع به صحبت کردن و دستور دادن کنید ، ربات می ایستد و به شما گوش می کند. چون که این نرم افزار قابل بروز رسانی است ، شرکت Sphero قصد دارد که ویژگی های بسیار بیشتری را در آینده به آن اضافه کند.

آقای مایگرت اظهار داشت که : ” ما در دنیای تولیدات اسباب بازی مانند یک کمپانی فناوری و تکنولوژی عمل می کنیم و به همین دلیل اعتقاد داریم که وسایل ساخته شده به دست ما هر روز بهتر شوند”.

همچنین این نرم افزار تعدادی ویژگی جالب واقعیت مجازی نیز دارد. اگر شما به ربات BB-8 تان از درون صفحه گوشی تان نگاه کنید ( از گوشی به عان لنز استفاده کنید ) ، ربات تان تعدادی هولوگرام انیمیشن زیبا را از لنز سرش بخش می کند. این هولوگرام ها می توانند انیمیشن و صداهای ضبط شده باشند و با حتی توسط خود کاربر تولید شوند. حتی از خودم توسط گوشی فیلم گرفتم در حالی که به ربات خوشامد گویی می کردم ، سپس توانستم آن را از طریق واقعیت مجازی و از درون لنز BB-8 پخش کنم.

8

همان طور که من با ربات BB-8 بازی می کردم ، ساعت Apple watch هم زنگ زد و به من یادآوری کرد که یک قرار ملاقات دارم ، و من با خودم فکر کردم که چه خوب می شد اگر می تونستیم رباتمان را از طریق Apple Watch کنترل کنیم. سپس از آقای مایگرت پرسیدم که ممکن این چنین نرم افزاری برای Apple watch ارائه کنید ؟ و او گفت :” شاید ، ممکن است”.

ربات BB-8 رکت Sphero که در سراسر جهان از جمعه در فروشگاه ها موجود است ، یک ربات ربات اندوریدی ارزان نیست . این ربات 149.99 دلار قیمت گذاری شده است که 20 دلار از ربات Sphero 2.0 گران تر است. هرچند ، به نظر من شرکت Sphero و دیزنی مشکلی در فروش این محصولات نخواهند داشت. اگر شما با این مسئله که این ربات ممکن است کمی کوچک باشد و کاهی هم به لرزش بیافتد ،مطمئن هستم که این ربات شما طرفداران فیلم جنگ ستارگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا