مزایای طناب زنی را دریابید !

مزایای طناب زدن

چنین مشخص شده است که یکی از محبوب ترین بازی های شما در حیاط مدرسه  و یکی از بهترین ورزش ها برای بالا بردن میزان سلامت قلب ، طناب زنی است.

یک طناب ورزشی هیچ وزنی ندارد و به راحتی در جیب شما جا می شود، و زمانی که شما شروع به استفاده از آن می کنید، می تواند تقریبا به همان میزان کالری در بدن شما بسوزد که شما در یک دوی 8 دقیقه ای با طی مسافت 1.5 کیلومتر می سوزانید. این ورزش به علت سوزاندن این میزان کالری یکی از بهترین ورزش ها لحاظ شده است ، و هم چنین شدت بالایی که دارد و  با در نظر گیری این امر که از کل بدن در آن استفاده می شود و یک نوع حالت مقاومتی نیز در آن دیده می شود.

AC098696l

نیل یوهانسن (Neil Johannsen ) دانشیاری از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا گفته است “طناب زدن به مدت 10 دقیقه یک ورزش آیروبیک با شدت بالا محسوب می شود. این ورزش، ورزش شدیدی است که تمامی عضلات بدن را درگیر خود می سازد و متفاوت با چیزی نظیر پیاده روی است. شما شدت پیاده روی خود را می توانید بالا ببرید، ولی تنها یک گروه از ماهیچه ها را در آن به کار می گیرد. طناب زدن باعث می شود شما از بازوها، ماهیچه های اصلی پایدار ساز خود، تمامی ماهیچه های پا استفاده کنید و ضربان قلب خود را به میزان بالایی بالا ببرید.”

همچنین تعدادی از متخصصان بدن سازی اعتقاد دارند که طناب زدن راهی عالی برای کاهش سلولیت (عفونت بافت) است.
به عنوان مثال، ادوارد جکووسکی، مدیر ارشد اجرایی و بنیان گذار کمپانی Exude Fitness که چنین تغییراتی را در مشتریان خود در طول بیش از 30 سال شاهد بوده است، اعلام می کند که طناب زدن یک ورزش قلبی عروقی شدید (متمرکز) است که با سوزاندن ذخیره های چربی باعث کاهش سلولیت می شود.

جکووسکی در این رابطه گفته است که سلولیت زمانی رخ می دهد که سلول های چربی علیه مواد احاطه کننده ی بافت اتصالی در پوست شما، فشار داده می شوند. اگر گردش لنفاوی شما کند شود، سموم در این سلول های چربی جمع می شوند. ورزش وقفه ای با طناب زدن باعث بهبود عملکرد گردش لنفاوی شما می شود…..طناب زدن می تواند باعث انقباض هزاران ماهیچه ای شود که مایع لنفاوی را از مناطق مشکل دار به بیرون پمپ می کند و باعث کاهش تراکم مایع در بافت های شما می شود.”

یوهانسن با این قضیه موافقت دارد که کاهش سلولیت پذیرفتنی است، ولی این حقیقت همچنان به قوت خود باقی می ماند که هنوز هیچ ارزیابی آزمایشگاهی کاملی چنین تاثیری را تایید نکرده است. او گفته است که “اگر از نظر علمی بخواهیم صحبت کنیم، سلولیت تنها مشکلی در رابطه با تجمع چربی نیست، بلکه همچنین بافت اتصالی (الحاقی) آن ناحیه را نیز گود می کند، بنابراین چیزی پیچیده تر از تنها بزرگ یا کوچک تر کردن سلول است. اما برای کاهش توده ی آن، شما باید چربی سوزی داشته باشید.”

sdf

طناب زدن هم ورزشی آیروبیک و هم مقاومتی است، در نتیجه تمرین ورزشی است که باعث افزایش همزمان کاهش چربی و به حداقل رسانی از دست رفتن توده ی عضلانی می شود (اکثر اشکال ورزش های قلبی هم باعث از بین رفتن توده ی چربی و هم توده ی عضلانی می شوند).

یوهانسن چنین توضیح داده است که “زمانی که به زمین فشار می آورید تا در هوا پرش داشته باشد، شما وزن خود را از زمین بلند می کنید، و زمانی که بر روی زمین فرود می آیید، برای اینکه نیروی فرود خود را به حالت تعدیل در آورید، آن دسته از گروه های ماهیچه ای را درگیر می کنید که مشابه با حالتی که دارید یک ورزش مقاومتی سبک انجام می دهید، درگیر می شوند.”

با توجه مزایای طناب زدن برای قلب و عروق و پتانسیل چربی سوزی آن، بدون اشاره به سهولت فراهم سازی امکان آن و قابلیت حمل ابزار آن و استفاده ی آسان از آن، طناب زدن ورزشی است که ارزش امتحان کردن را دارد.

شما می توانید برای بالا بردن تجربه ی خود چندین نوع طناب مختلف را امتحان کنید از جمله:

طناب هوشمند

طناب زدن حتی در رابطه با ملحق شدن به صحنه ی گجت هایی است که در رابطه با تناسب اندام در بازار قرار دارند. بستن مچ دست هایی برای دنبال کردن وضعیت تناسب اندام خود و مانیتور های ضربان قلب (که به شکل سنسور روی مچ یا نواحی دیگر بدن قرار می گیرند) را فراموش کنید. استفاده از طناب هوشمند ورزش طناب زدن شما را به سطح جدیدی می برد، این طناب دارای یک نمونه ی اولیه با در اختیار داشتن  LED هایی است که در آن جا گرفته اند و با گوشی همراه هوشمند شما ارتباط برقرار می کند و به زودی قادر به این خواهد بود که شما را همسو با برنامه ی روتین ورزشی خود قرار دهد، بدون توجه به جایی که هستید. این طناب هوشمند دارای 23 LED است که تا یک عدد 4 رقمی را نشان می دهند و تعداد طناب هایی که می زنید را ثبت می کنند و هم چنین بواسطه ی آن ها عمر باتری به شما یاد آوری می شود. قابلیت برقراری ارتباط از طریق بلوتوث به آن اجازه می دهد با اپلیکیشن مخصوص کمپانی سازنده ی آن یعنی SMART GYM همگام شود تا تمامی داده های ورزشی (تعداد پرش ها، زمان، کالری سوزانده شده و غیره) را ذخیره کند تا کمک به سالم تر ساختن شما شود.

طناب های سرعتی سبک

از طرف دیگر، یکی از مزایای اصلی طناب زدن در این حقیقت قرار گرفته است که می تواند بسیار ساده باشد. شما می توانید با استفاده از طناب های سرعتی سبک که قیمتی کمتر از 5 دلار دارند بهتر به چربی سوزی کمک کنید.

طناب های سنگین

اگر حالت مقاومتی تری را می خواهید به ورزش خود بدهید (و یک چالش برای خود داشته باشید) ما پیشنهاد می کنیم از طناب های ورزشی استفاده کنید که اندکی سنگین تر هستند. این طناب های چربی به عنوان مثال طناب های ورزشی کمپانی Nike، دارای یک طراحی هموار و دسته هایی است که گرفتن آن آسان می باشد و به شما کمک می کند حتی شدت ورزش خود را بالاتر ببرید.

طناب ضربدری (Crossrope)

برای آن دسته از افرادی که علاقه به این دارند از طناب های ورزشی خود برای تنوعی از تمرین ها استفاده کنند، استفاده از یک طناب ضربدری توصیه می شود، طنابی با در اختیار داشتن دسته ها و طناب های قابل تعویض برای اینکه در یک روز حالت سرعتی و در یک روز حالت مقاومتی را به تمرین خود بدهید.

طناب های ورزشی مهره دار (دانه دار)

و حتی طناب های دانه دار کلاسیکی که شما را از نظر ذهنی در بالاترین رتبه های کلاس ورزشی شما قرار می دهد، می تواند در انجام کار موثر باشد. این طناب ها می توانند قیمتی نزدیک به 10 دلار داشته باشند و شما متوجه می شوید نه تنها دانه ها در رابطه با سرعت ، بلکه در زمان دهی دقیق طناب به دنبال هر چرخش طناب بعد از چرخش دیگر کمک می کنند.

در پایان باید گفت مهم نیست از طناب های ورزشی سنتی یا گجت های مدرن امروزی برای طناب زدن استفاده کنید، تنها باید به یاد داشته باشید که طناب زدن برای سلامت بدن شخصی شما می تواند بسیار مهم باشد.

منبع : huffingtonpost

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا