بهبود بینایی به کمک چشم های مصنوعی

نخستین چشم های مصنوعی دنیا هم اکنون بر روی شبکیه تعداد زیادی از افراد نابینا و کم بینای دنیا متصل شده است و پس از این همه سال ، هم اکنون می توانیم احساسی را که افراد کم بینا از دیدن اشیاء دریافت می کنند را حس کنیم . افرادی که این چشم ها را به کمک عمل جراحی دریافت کرده اند می توانند تاریکی را از روشنایی تمیز دهند و هم چنین آن ها قادر خواهند بود که خطوط بیرونی اجسام یا چارچوب اجسام را تشخیص دهند .

124

همانطور که Geoffrey Boynton ، یکی از پروفسور های دانشگاه روانشناسی واشنگتن گفته است ، این چشم های مصنوعی اجسام را دقیقا به شکل واقعی شان نشان نمی دهند و چارچوب کلی جسم در چشم فرد دچار تغییراتی خواهد شد .  تصاویر جدید کامپیوتری وجود دارند که بر اساس گزارش های افرادی که این چشم ها را دریافت کرده اند بر روی صفحه نمیشگر ترسیم شده اند . به علاوه طی تحقیقات متعدد ، دانش این که سلول های شبکیه چگونه به سیگنال های الکتریکی پاسخ می دهند در اختیار دانشمندان و محققان قرار گرفته است … همانطور که Boynton اعلام کرده ، همه این ها می توانند در حل این مشکل به کمک دانشمندان و مخترعان بیاید . این اطلاعات می تواند پایه نسل جدید این چشم های دست ساز را بنا کند و در آینده نزدیک ، دانشمندان این عرصه + تکنولوژی قادر خواهند بود که مدل های پیشرفته تری از این چشم ها را برای بازسازی میزان دید افراد نابینا و یا کم بینا به وجود آورند.

تنها وسیله ای که توسط کلینیک ها مورد تایید قرار گرفته است ، Argus II نام دارد که توسط شرکت  Second Sight پا به عرصه گذاشته است . این دستگاه کوچک برای بیماران مبتلا به retinitis pigmentosa یا آماس شبکیه چشم طراحی شده است . در این فرآیندی که توسط محققان و مخترعان شرکت Second Sight طراحی شده ، یک دوربین کوچک تصاویر جلوی فرد را دریافت می کند و آن ها را ضبط می کند و در همین حال این تصاویر به الگو های الکتریکی قابل خواندن توسط مغز تبدیل می شود و به وسیله الکترودی این نقل و انتقال مهیا خواهد شد .

یکی از چالش های پیش رو در مبحث اعضای مصنوعی ، ساختار و آناتومی خاص شبکیه و چشم است که این ساختار خاص باعث می شود که الکترود قرار داده شده ، سعی می کند سلول های بیشتری را تحریک کند . دلیل این که بیماران گزارش های مختلفی در مورد چشم جدید خود می دهند همین است . مشکلی دیگر نیز در این زمینه وجود دارد و آن این است که این چشم پیوندی با همه ی انواع سلول های شبکیه سازگار نیست .

تلاش های زیادی که در زمینه چشم های مصنوعی اخیرا در حال انجام است بر روی افزایش کیفیت و رزولوشن الکترود ها متمرکز شده است .  اما در نهایت But Fine و Boynton می گویند که چشم های در دست طراحی توسط ما رزولوشنی به مراتب بالا تر از Argus II دارند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا