چیپ Broadwell و مک بوک رتینا 12 اینچی

شرکت اینتل امروز اطلاعات جدیدی در مورد  نسل بعدی پردازنده های 14 نانومتری Broadwell خود منتشر کرد و اعلام کرد که این پردازنده ها با ترکیبی از کارایی بالا و توان کم برای کارآمد تر کردن دستگاه ها طراحی شده اند. در زمینه افزایش عمر باتری هاسول Broadwell  طراحی شد ؛ پس انتظار می رود که بسیار بهبود یافته تر باشد.

شرکت اینتل ادعا می کند که در لیستی مربوط به ویژگی های چیپ های جدید ، Broadwell در صدر قرار دارد و ویژگی های آن ناشی از تجدید نظر در طراحی فرم آن می باشد که به صورت نازک تر طراحی شده است ، بی صدا کار می کند به علاوه خنک است و نقاط حرارتی آن دو برابر کاهش یافته تر هستند.

Broadwell_Package_Diagonal1

جزئیات و برتری های Broadwell که شرکت اینتل به آن اشاره کرده است:

چیپ broadwell

  • ترکیبی از فرآیندهای ریزساختاری و تولید شده جدید موجب شده این محصول درصدر نوآوری ها باشد ، همچنین ساختار نازک تر و پردازش بی صدا و وجود خنک کننده در این امر کمک کننده می باشد.

  • مهندسان شرکت اینتل و طراحان چیپ ها به نقاط حرارتی این پردازنده جدید را به  میزان دو برابر کاهش داده اند که این امر موجب شده در مقایسه با نسل های قبل عملکرد مشابه ولی عمر باتری بهبوده یافته تر داشته باشد.

  • این ریزساختارها بهینه سازی شدند تا قابلیت های جدید در محصول 14 نانومتری قابل اجرا باشد.

  • اینتل برای اولین بار در جهان حجم چیپ را به 14 نانومتر رسانده است ، برای اینکار از نسل دوم تری گیت ها (FinFET) استفاده می کند تا علاوه بر بهبود عملکرد ، با کاهش توان ، چگالی و هزینه ترانزیستورها همراه باشد.

 

همانطور که قبلا اعلام شده بود چیپ های Broadwell-Y با هسته مرکزی M اولین نسل از پردازنده های Broadwell هستند که وارد بازار می شوند و فروشندگان هسته مرکزی M  را تا پاییز عرضه می کنند. این طراحی به طوری خاصی برای کاهش توان دستگاه هایی دورگه مانند تلبت / کامیپوتر می باشد. میزان ولتاژ مصرفی کمتر در هسته مرکزی M موجب کاهش گرمای تولیدی می شود و سایز کوچک آن از نظر فیزیکی به این معنی است که می تواند به راحتی در دستگاه نازکی مثل چیپ جاسازی شود.

سایت علمی AnandTech با مروری بر هسته مرکزی M به توصیف جزئیات Broadwell پرداخته است و اشاره به افزایش “قابل توجه ”  GPU یا واحد پردازش گرافیکی در خط تولید چیپ های Broadwell و کاهش در CPU یا واحد پردازش مرکزی در این چیپ ها داشته است که موجب بهبود عملکرد آن می باشد.

 

و اما شرکت اپل :

گفته می شود شرکت اپل در حال طراحی مک بوک رتینا “12 اینچی” می باشد که در طراحی آن از چیپ هایی کوچک تر از آنچه در مک بوک ایر به کار رفته است استفاده خواهد کرد و یکی دیگر از اهداف آن کاهش تولید انرژی گرمایی می باشد به همین جهت گفته می شود از چیپ های Broadwell با هسته مرکزی M استفاده خواهد کرد ، توان مصرفی در چیپ های مربوط به مک بوک ایر یعنی Haswell-U 15 وات می باشد این در حالی است که در پردازنده  Broadwell این میزان به 5 وات کاهش یافته است.

این موضوع هنوز نامشحص است که دقیقا چه زمانی مک بوک رتینا 12 اینچی با چیپ های Core M وارد خط تولید خواهد شد.

انتظار می رود پردازنده های Core M  مربوط به شرکت اینتل در طول تعطیلات تابستانی سال 2014 عرضه شود ، و در کنار آن چیپ های Broadwell  نیز تا اوایل یا اواسط سال 2015 عرضه خواهد شد و با این حساب دستگاه هایی که قصد دارند از پردازنده Core M استفاده کنند مانند مک بوک رتینای شرکت اپل می توانند قبل از پایان سال 2015 محصول خود را وارد بازار کنند.

macrumors

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا