CarPlay مایکروسافت، ویندوز خودرو نامیده می شود

در کنفرانس سالانه Build در سان فرانسیسکو در هفته گذشته، غول نرم افزار، مایکروسافت، از پلتفرم جدید خود برای خودرو، ویندوز، رونمایی کرد. این نرم افزار که به نظر می‎رسد از برخی از ایده های CarPlay اپل گرفته شده باشد، می‎تواند جایگزین Sync، سیستم عامل ناموفق خودرو مبتنی بر ویندوز مایکروسافت گردد.

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

Ford، بزرگترین شریک مایکروسافت برای Sync، در ماه فوریه اعلام کرد که قصد دارد تولید خودروهای مجهز به Sync را متوقف کند. آینده نگری، همراه با پشتیبانی ضعیف تولید کنندگان خودرو، احتمالا عامل مهمی در تصمیم به عمل آمده برای تولید یک نرم افزار جدید متصل به خودرو، در آینده بوده است…

ویندوز خودرو، در حال حاضر، نیاز به یک گوشی مبتنی بر ویندوز دارد، اما مایکروسافت باید قادر به اضافه کردن پشتیبانی برای سیستم عامل ویندوز 8 خود باشد.

لازم به ذکر است که مایکروسافت، ویندوز خودرو را به عنوان یک مفهوم اولیه، و بدون تاریخ عرضه مشخص در نظر گرفته بود. گفته می‎شود که مردم ردموند متوجه شده بودند که آنها در حال آزمایش ویندوز خودرو هم در شبیه ساز و هم در خودروهای واقعی می‎باشند.

مایکروسافت همچنین اعلام کرده بود که ویندوز خودرو از مرحله دریافت، برای توسعه دهندگان در دسترس خواهد بود.

Steve Teixeira مدیر اجرایی تولیدات مایکروسافت در کنفرانس Build اعلام کرد: “این فرصت برای توسعه دهندگان نرم افزار وجود دارد که به شکل های مختلف در این اکوسیستم مشارکت کنند.”

او ادامه داد:

شما می‎توانید تصور کنید که، اگر ماشین پارک باشد، می‎توانید هر نوع برنامه دلخواه را بر روی این صفحه نمایش اجرا کنید.

اما اگر ماشین در حال حرکت باشد، یکی از چیزهایی که می‎خواهیم انجام دهیم آن است که سازندگان نرم افزار اپلیکیشن هایی بنویسند که با رانندگی به شکلی خوب و امن مطابق باشد و رابط کاربری استانداردی برای رانندگی ایمن داشته باشد.

ویندوز خودرو

حتی یک برنامه فروشگاه وجود دارد تا راننده بتواند – اگر لازم باشد – برنامه های پشتیبانی شده از توسعه دهندگان شخص ثالث را دریافت کند، در حالی که دستگاه خود را در حالت “car mode” قرار داده است.

این تا حدودی شبیه به CarPlay اپل است که از برنامه های موسیقی شخص ثالث مانند Spotify (و برنامه های بیشتری که خواهد آمد) پشتیبانی می‎کند، اما با یک تفاوت بزرگ: CarPlay هیچ حالت پارکی که رانندگان را قادر سازد اپلیکیشن های iOS را در صفحه نمایش وسیله نقلیه خود ببینند را ندارد.

ویندوز خودرو دارای ویژگی رابط کاربری Metro است که با در نظر گرفتن ایمنی راننده، برای خودرو، طراحی مجدد شده است. رانندگان می‎توانند هر اپلیکیشنی که می‎خواهند را برای دسترسی سریع، بر روی صفحه نمایش محل شروع، پین گذاری کنند.

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو، از پیام زدن با ورودی صوتی از طریق دستیار صوتی Cortana، نشان دادن مسیر رانندگی توسط نقشه های Bing، پخش موسیقی با رادیوی Xbox و رادیوی FM، امکانات گوشی های پیشرفته با گزینه های in-call و دسترسی به پست صوتی و سایر امکانات پشتیبانی می‎کند.

مجموعه تصاویر زیر جنبه ها و ویژگی های مختلف ارائه شده از ویندوز خودرو را نشان می‎دهد.

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

ویندوز خودرو

بر خلاف CarPlay که نرم افزار QNX بلک بری برای اتصال دستگاه های iOS به سیستم های اختصاصی مختلفی که فروشندگان خودرو از آن استفاده می‎کنند یا آن را پشتیبانی می‎کنند را به کار می‎برد، ر اه حل مایکروسافت بر اساس پروتکل صنعتی استاندارد MirrorLink است.

متعلق به کنسرسیوم اتصالات خودرو است که تا ماه مه 2012،د ارای 56 عضو از جمله تقریبا تمام خودرو های اصلی و تولید کنندگان گوشی های تلفن همراه در جهان، مثل موتورولا، آلپاین و پایونیر بوده است.

در حال حاضر با گوشی های اندروید سری Z Xperia سونی کار می‎کند. و اگر آلپاین و پایونیر متعهد به استفاده از آن باشند، می‎تواند بازار خود را توسعه دهد. سازندگان خودرو فولکس واگن، هوندا، تویوتا و سیتروئن تایید کرده اند که در حال کار برای اضافه کردن پشتیبانی MirrorLink به وسایل نقلیه خود می‎باشند.

گوگل نیز اعلام کرده است که طرح ادغام گوشی های مبتنی بر اندروید خود در خودرو در طیف گسترده ای از مدل های خودرو و شرکای صنعتی در همین سال راه اندازی می‎شود.

اگر چه برخی از تولید کنندگان، مانند شریک CarPlay، مرسدس بنز و پایونیر، تولید کننده قطعات الکترونیک، به دنبال راه حل برای یافتن بازاری برای جایگزین کردن CarPlay برای دستگاه های قدیمی‎تر خود بودند، ولی از ادعاهای مبهم خود صرف نظر کردند و به این نتیجه رسیدند که پشتیبانی از وسایل نقلیه قدیمی‎تر بسیار مشکل خواهد بود.
چقدر ویندوز خودرو توانسته است شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا