بررسی برنامه های چت حال حاضر و نسل آینده

در اوایل شهریور، مارک زوکربرگ اعلام کرد که فیس بوک به طور روزانه 1 میلیارد کاربر فعال دارد . بنیانگذار واتساپ اعلام کرده است که این برنامه دارای 900 میلیون کاربر فعال است . بنابراین رقابت واتس آپ با توییترخواهد بود زیرا این صفحه اجتماعی در حال حاضر 600 میلیون کاربر دارد و با ارائه ویژگی های جدید ممکن است میزان کارابرن آن افزایش چشمگیری داشته باشد ، پس برنامه واتس آپ نیز برای افزایش کاربران باید خدمات جدید ارائه کند . توییتر نیز در رقابت با برنامه اینستاگرام با بیش از 500 میلیون کابر می باشد.

بسیاری از کاربران از توییتر . اینستاگرام برای چت های شخصی خود از طریق پیام های شخضی (Direct) اقدام می کنند که آمار قابل توجهی است . بر طبق آمار 200 میلیون نفر در حال استفاده از فیس بوک مسنجر هستد و 18% نیز از برنامه اسنپ چت برای چت استفاده می کنند . بنابراین باید در انتظار ظهر برنامه های چت برای رقابت با شبکه های اجتماعی بود.

2015-09-30_204327

باید در انتظار نسل جدید برنامه های چت با خدمات ویژه بود

برنامه های چت باید برا اراده خدمات ویژه کاربران را جذب کنند تا سود خود را نیز افرایش دهند . اگر یک برنامه چت موفق عمل نکند و در جذب کاربر ضعیف باشد یک افت بسیار شدید برای آن خواهد بود و به زودی فراموش می شود . برنامه های چت بدون سرمایه گذاری از سرمایه داران بی معنی است ، در حال حاضر بسیاری از برنامه ها هستند که شرکت های بزرگی بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند و در مقابل نیز شرکت هایی نیاز به یک سرمایه گذاری عالی برای پیشرفت خود دارند.

به طور مثال برنامه ی Kik که توسط یک شرکت کانادایی منتشر شده است ، توسط یک شرکت بزرگ آمریکایی پشتیبانی می شود . این شرکت با کمپانی چینی Tencent سازنده وی چت نیز همکاری داشته است که سود حاصل از این همکار یو سرمایه گذاری 500 میلیون کاربر برای برنامه وی چت بود . همچنین برنامه کیک در حال حاضر با سرمایه گذاری 1 میلیادری ، دارای 240 میلیون کاربر است . بنابراین هر برنامه چت برای موفقیت نیاز به یک پشتیبانی قوی و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ دارد.

برنامه وی چت علاوه بر برنامه ای برای فرستادن پیام ، دارای یک محیط برای پیشرفت و توسعه است . با استفاده از این برنامه شما به موقعیت مکانی ، هویت و … دسترسی خواهید داشت . همچنین ابزار های دیگر از جمله خدمات پرداخت و کسب درآمد نیز در این برنامه وجود دارد . کاربران برای برخی از اموجی ها باید پولی را پرداخت کنند که طبق آمار بسیاری به خرید اموجی ها واکنش مثبت نشان داده اند و تعداد افرادی که ازاموجی های پولی استفاده کرده اند کم نیستند . شما همچنین می توانید به برخی کتاب ها بدون نیاز به دانلود دسترسی داشته باشید.

برنامه Kik در حال تلاش برای رقابت با وی چت است

این برنامه تصمیم گرفته است که خدمات کدهای QR را برای کاربران خود ارائه دهد . کد Quick Response (کد پاسخ سریع)، یک نوع بارکد دو بعدی است که می تواند با استفاده از گوشی های هوشمند و دستگاه های اختصاصی خواندن کد QR خوانده شود، که به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و… لینک میشود. شما حتی ممکن است  با اسکن یک کد QR به سایت مربوطه متصل شوید . کیک با این ویژگی یک محبوبیت را در میان مردم به برنامه Kik ایجاد می کند . مردم با این ویژگی می توانند کد QR محصولات مورد نظر خود را اسکن کنند و یم راه سریع برای پرداخت های خود داشته باشند . این برنامه چت در بین جوانان آمریکایی محبوبیت بسیاری دارد ، حدود 40% از آمریکایی ها در سن 13 تا 19 سالگی در این برنامه فعال هستند ، چت یک راه ارتباط برای تماس با دوستان خود است و برنامه کیک بهترین خدمات را برای یک چت مناسب به شما می دهد.

برنامه کیک الهام گرفته از یک نرم افزار مشابه چینی است که به کاربران امکان بازی آنلاین و یک سبک خاص اموجی ها را می دهد . می توان گفت کشور چین نقش مهمی در برنامه های چت داشته است زیرا برنامه وی چت یکی از محبوب ترین برنامه ها در چین و جهان است . همچنین الگو گرفتن برنامه کیک از یک نرم افزار چینی ، خبر از برتری چینی ها در تلید برنامه های چت می دهد.

ارسال شکلک (استیکر) در آسیا محبوبیت بسیاری داد که در کشور ایران نیز بسیاری از کاربران از آن استقبال کرده اند . طبق آمار کشور های آسیایی بیشترین استفاده را از اموجی های مختلف دارند که بیشتر آن ها از شخصیت های آسیایی است . اما در برنامه لاین قاره های دیگر نیز از اموجی ها استفاده می کنند ، به طور مثال این برنامه برای ترویج استفاده از اموجی ها از ستاره های بزرگ جهان فوتبال مانند مسی و رونالدو استفاده کرد که با استقبال بسیاری از کاربران روبرو شد .
برنامه لاین در کشور اسپانیا محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و در حال حاضر 15 میلیون کاربر لاین از این کشور هستند . لاین برای جذب کاربران از اموجی ها یا ویژگی های مختلف مانند Line Taxi, Line Music, Line Delivery, Line Mall,Line Pay استفاده کرده است که به همین دلیل این برنامه مانند وی چت و کیک در حال رشد و محبوبت در بسیاری از مردم است.

در حالی که کاربران وی چت ، کیک و لاین صدها میلیون نفر است ، یک برنامه موفق در کشور کره جنوبی موفق تر عمل کرده است و تنها پس از 2 سال انتشار موفق به جذب بیش از 140 میلیون کاربر شده است . بنا بر گزارشات 93% از مردم کره جنوبی در گوشی های هوشمند خود از این برنامه چت استفاده می کنند.

به هر حال تمامی شرکت ها در تلاش برای تولید برنامه های چت و رقابت با دیگر رقبای خود هستند و کسانی موفق خواهند بود که بهترین خدمات را ارئه دهند . کشور انگلستان نیز به میدان امده است و با انتشار برنامه Palringo کاربران زیادی را جذب کرده که گفته می شود در حال حاضر 40 میلیون کاربر دارد و در ماه 1 میلیون کاربر به آن اضافه می شوند . زیرا این برنامه دارای ویژگی های خاص کسب ، کار و چت گروهی است . این نرم افزار برای چت و گفتگوی مجازی با کاربرانی از نقاط مختلف جهان است که برای سیستم عامل محبوب و پرطرفدار اندروید توسعه یافته است و با بیش از 350 هزار گروه با 2000 کاربر مختلف به شما این امکان را می دهد که وارد گروه دلخواه خود شده و با با افرادی که علایق و سلایق مشترکی با شما دارند به گفتگو و تبادل افکار بپردازید . در این برنامه شما می توانید با افراد مختلف بازی های آنلاین موجود در برنامه را انجام دهید ، این یک تجربه جدید برای کاربران است که به همین دلیل بسیار محبوب شده است.

یکی از سازندگان این برنامه گفت که این نرم افزار یک ارتباط متفاوت و سرگرم کننده ای را باری کاربارن به ارمغان می آورد ، چیزی که قبل از این مشابه آن را در جایی پیدا نمی کنید . همانطور که گفته شد ارائه خدمات و ویژگی منحصر به فرد رمز موفقیت یک برنامه چت برای جذب کاربران است.

پیام های ویدیویی نیز ویژگی جالب است که در مناطق هند و آفریقا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . در هند کاربران توسط یک برنامه رایگان پیام های ویدیویی اینکارا انجام می دهند که بر روی سیستم عامل اندروید قابل اجرای می باشد . با وجود اینترنت 2G بسیاری نمی توانند از این ویژگی استفاده کنند . البته اتصالات اینترنت برای مناطق هند ، آفریقا در حال توسعه یافتن است.

500 میلیون کاربر اندروید در هند و آفریقا وجود دارند . اما اغلب آن ها از برنامه های اندروید به خصوص برنامه های چت مانند اسنپ چت استفاده نمی کنند که دلیل آن این است که بیشتر مردم از اینترنت 2G استفاده می کنند.

آدام بیکر مدیر عامل شرکت Reel Messenger گفت : ما فکر می کنیم که این ناعادلانه است که مردم برخی از مناطق امکان استفاده از فن آوری های پیشرفته و اتصالات اینترنتی بالاتر را ندارند . به همین دلیل تصمیم گرفته ایم برنامه ای ساخته شود که با اینترنت 2G نیز بتوان به آن متصل شد و استفاده کرد . همچنین بخش کمی از حافظه گوشی را اشغال کند . این شرکت در سوئیس تاسیس شده است و یکی از بنیانگذاران برنامه محبوب اسکایپ است

واتس آپ و اسنپ چت اولین شرکت هایی بودند که در بخش برنامه های چت ظهور کردند و به کاربران خود خدمات بزرگی ارائه دادند . باید در انتظار نسل جدیدی از برنامه های چت با ویژگی های منحصر به فرد بود . در حالی که وی چت، لاین، کیک،KakaoTalk، Palringo,Reel Messenger در بخش های مختلف توسعه یافتن هستند اما هنوز شرکت هایی هستند که برای برنامه های چت پیشرفته تر سرمایه گذاری می کنند . آیا در آینده یک برنامه چت با ویژگی های خاص ساخته خواهد شد که توانایی رقابت با واتس آپ را داشته باشد و بتواند 900 میلیون کاربر جذب کند ؟ برای جواب این سوال باید منتظر ماند.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا