سیستم عامل کروم مرده است، یا زنده باد سیستم عامل کروم؟

طبق گزارش The Wall Street Journal در روز 5 شنبه، گوگل دو سالی می‎شود که قصد قوی سازی سیستم عامل کروم را -که از آن به عنوان یک پلت فرم برای کامپیوترهای ارزان استفاده می‎کند- و سیستم عامل موبایل آندروید دارد.

1

مقامات رسمی گوگل خیلی سریع نسبت به گزارش این نشریه واکنش دادند که ادعا می‎کند که کمپانی گوگل، حالا به عنوان یک زیر بخش از سازمان به تازگی شکل گرفته‎ی Alphabet، قصد دارد این سیستم عامل را در سال 2017 رونمایی کند.

کروم بوک‎هایی که دارای سیستم عامل کروم هستند، C910 کمپانی ایسر در تصویر بالا، جزو کامپیوترهای بسیار ابتدایی برای دانش آموزان و یک گزینه‎ی ارزان برای یک تعداد رو به رشد از مشتری‎های شرکتی به شمار می‎روند.

کمی بعد از گزارش WSJ، Hiroshi Lockheimer نایب رییس ارشد در گوگل در توییتر چنین پاسخ داد:

کروم بوک‎ها قدرت زیادی دارند و ما بسیار متعهد به کامل سازی سیستم عامل کروم هستیم. من برای کار مدرسه‎ی بچه‎های خودم دوتا از آن‎‎‎ها را خریداری کرده‎ام!
یک منبع آشنا با استراتژی این کمپانی در گفتگو با سایت TechWorldNews گفت که “سیستم عامل کروم هنوز کشته نشده است.” این سیستم عامل دارای قدرت شگفت انگیزی است و ما هنوز در حال دنبال کردن برنامه‎های کروم بوک هستیم، و در مدارس ایالت متحده وضعیت بهتری به نسبت گذشته دارا می‎باشد.

کمپانی Gartner در اوایل امسال پیش بینی کرد که عرضه‎ی جهانی کروم بوک به 7.3 میلیون واحد در سال 2015 خواهد رسید. موسسه‎های آموزشی 72% بازار برای این سیستم‎های ارزان در سال 2014 را در اختیار داشتند.

گزارش نشریه‎ی Journal یک ماه بعد از این منتشر شد که گوگل برنامه‎های خود را برای تبلت 10.2 اینچی قوی Pixel C اعلام کرد که دارای صفحه کلید و قیمتی مشابه با یک لپ تاپ خواهد بود. گرچه تیم کروم بوک پیکسل این کمپانی این دستگاه را توسعه داده‎اند، ولی دارای یک پلت فرم آندرویدی است.

2

یک داستان محتمل

گوگل قبلا نشان داده بود در یک برهه‎ی زمانی برنامه‎هایی برای ترکیب سازی دو سیستم عامل دارد، بنابراین گزارش اخیر نشان از انعکاس دقیق از برنامه‎های بلند مدت این کمپانی دارد.

دیوید میچل اسمیت David Mitchell Smith یک نایب رییس در Gartnet گفت “سیستم عامل کروم به احتمال زیاد رها نمی‎شود، ولی یقینا تمرکز بیشتر بر جایی گذاشته می‎شود که موفق بوده است، نظیر سیستم آموزشی.”

ولی او در گفتگو با سایت TechNewsWorld اعلام کرد که “اگر آنها قصد یک عرضه‎ی یکپارچه داشتند، بیشتر منطقی است که عملکرد سیستم عامل کروم به آندروید اضافه شود تا اینکه عکس این کار صورت گیرد.”

از طرف دیگر، با توجه به اینکه گوگل حسابی در حال تاخت و تاز با کروم بوک‎ ارزان است، هر گونه نشانه‎ای که مبنی بر توجه‎ی این کمپانی بر رها سازی این سیستم عامل باشد باعث عقب نشینی بارز مشتریان بالقوه خواهد شد.

Tom Mainelli نایب رییس برنامه‎ی کمپانی IDC برای دستگاه‎ها و صفحات نمایش گفت “من فکر می‎کنم که گوگل در حال نشان دادن یک نوع واکنش منفی است چون اندکی در رابطه با کروم بوک تحت فشار قرار گرفته‎اند و نمی‎خواهند موقعیت آن را به خطر بیاندازند.”

طبق گفته‎ی Mainelli کروم بوک حسابی خود را در بین دل کودکستان‎های ایالت متحده تا شاگرد دبیرستانی‎ها باز کرده است ولی کمپانی‎های زیادی هم هستند که به آن به عنوان یک گزینه‎ی احتمالی نگاه می‎کنند.

او به سایت TechNewsWorld گفت “نکات جذاب این دستگاه این است که دپلوی کردن، مدیریت و امن سازی آن‎ها آسان است.” دنیای آی تی فکر نمی‎کند که آندروید به ویژه در هرکدام از این زمینه‎ها خوب باشد.

Mainelli اشاره می‎کند که ترکیب دو سیستم عامل باعث می‎شود کاربران سیستم‎ها شاهد یک تغییر بارز باشند که با نیاز‎ها و خواسته‎های پایگاه مشتری کروم بوک تضاد دارد.

او گفت “آن‎ها یک سیستم عامل پایدار می‎خواهند نه چیزی که به صورت بالقوه قرار باشد در عرض 12-24 ماه بعدی تغییر بارزی داشته باشد.”

نقص‎های امنیتی

طبق مشاهدات کوین کرول (Kevin Krewell) آنالیزور ارشد در Tirias Research نگرانی‎ها در رابطه با برنامه‎ی گزارش شده نشان از حقیقتی دارد که در زمینه‎ی امنیت است، آندروید شهرت آسیب پذیرترین سیستم عامل را با خود دارد.

او در گفتگو با سایت TechNewsWorld اعلام کرد “مشکل امنیتی این است که سیستم عامل کروم سیستم عاملی سبک با امنیت مرورگر کروم است، بدون از بین بردن احتمال یک سیستم عامل کامل که اپلیکیشن‎ها را پشتیبانی کند. با آنکه گوگل گفته است سیستم عامل کروم را از بین نمی‎برد، ولی ترکیب تیم‎ها باعث می‎شود که دو سیستم عامل نزدیک تر به هم شوند. هرچه دو سیستم عامل از به اشتراک گذاری بیشتر کد‎ها استفاده کنند، احتمال ایجاد حفره‎های امنیتی در سیستم عامل کروم بیشتر می‎شود.”

Kevin O’Brien مدیر ارشد اجرایی در GreatHorn اشاره می‎کند که گزارش پیوستن این دو سیستم عامل با یکدیگر گزافه گویی در رابطه با حقایق موجود است. او در گفتگو با سایت TechNewsWorld می‎گوید “سیستم عامل‎های متنوع دیگری نیز نسبت به حملات آسیب پذیرند. آن‎ها در سطح سیستمی تکنولوژی بیشتری را با هم سهیم هستند.”

 

technewsworld

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا