مقایسه : آنتی ویروس های مطرح موبایلی

بیشتر از 90 درصد گوشی های امروز هوشمند هستند و در این بین بیش از هشتاد درصد سهم بازار در اختیار سیستم عامل اندروید است . به دلیل باگ هایی که در سیستم عامل این گوشی ها وجود دارد ( خصوصا اندروید ) راه برای ورود ویروس ها و کرم ها باز است . همچنین در سال های جاری پای تروجان ها نیز به دستگاه ها باز شده و اینکه روی اسمارتفون خصوصی خود با انبوهی از فیلم و عکس های محرمانه یک جاسوس داشته باشید وحشتناک است .

آنتی ویروس های مطرح موبایلی

احتمالا اگر از کاربران معمولی پی سی یا مک باشید حتما تا قبل از این با آنتی ویروس ها کار کرده اید و کار با آن ها را فراگرفته اید . اما آیا تاکنون تجربه استفاده یک آنتی ویروس موبایلی را داشته اید؟ به دلیل محدود بودن منابع سخت افزاری در اسمارتفون ها ( گوشی های میان رده ) انتخاب یک آنتی ویروس قوی تا حدودی مشکل است . باید در انتخاب یک آنتی ویروس دقت کافی را داشته باشیم که علاوه بر قوی بودن کم حجم و با سرعت باشد تا خللی در اجرای دیگر اپلیکیشن ها ایجاد نکند . در این مقاله به معرفی و مقایسه چند آنتی ویروس مطرح در سیستم عامل های اندروید می پردازیم . با توجه به اینکه تقریبا همه ی این شرکت ها نسخه IOS نیز دارند نتیجه قابل تعمیم به سیستم عامل شرکت مک و گوشی های آیفون نیز می باشد .

کدام آنتی ویروس و چرا؟

تعداد آنتی ویروس های موجود روی گوگل پلی در حال حاضر از صد مورد گذشته است و این درحالی است که بسیاری از شرکت های معروف آنتی ویروس دنیا نیز در این بین دست به تولید محصولات مخصوص اسمارت فون زده اند . در واقع همین محصولات هم هستند که بالاترین تعداد دانلود را به خود اختصاص داده اند . در نگاه اول اگر قضاوت را به عهده گوگل پلی بگذاریم تعداد دانلود سه آنتی ویروس Avast , Avg , Norton از همه بیشتر بوده است . این آنتی ویروس ها در واقع این مرکز امنیتی هستند که علاوه برا شناسایی ویروس عملیات اتصال مطمئن به اینترنت ، بررسی صحت وبگردی ، و اعتبار سنجی اتصال به دیگر دستگاه ها را بررسی می کنند . بصورت کلی آنتی ویروس های معروف بستری را جهت هر نوع اتصال مطمئن به دنیای خارج ایجاد می کنند .

اما در ادامه نوعی مقایسه سخت گیرانه را گزارش می کنیم که براساس تست های AISEC شرکت بزرگ امنیت آلمان است . قبل از هر چیز توضیح کوتاهی از نحوه عملکرد آنتی ویروس ها می دهیم .

آنتی ویروس های موبایل چگونه کار می کنند؟

اندوروید با توجه به اوپن سورس بودن ( منابع ) آن می تواند مکان خوبی برای ویروس ها باشد . دامنه عملکرد ویروس ها در موبایل شامل دزدیدن اطلاعات ، حذف آن ها ، و تغییر آن ها به نوع دیگری است . پس وظیفه اصلی آنتی ویروس ها یافتن ویروس ها ، حذف آن ها و ایزوله کردن اطلاعات جهت عدم عملکرد دوباره این چرخه است . اما مهمترین فاکتور در تعیین قدرت آنتی ویروس یافتن ویروس هاست ( در این مقاله منظور از ویروس ، تروجان و کرم نیز هست ) . پس مهمترین ویژگی ابتدا تشخیص صحیح مشکلات است . بسیاری از ویروس های جدید در پوشش فایل های صحیح به اسمارتفون وارد می شوند و عملکرد تشخیص آن ها کار چندان آسانی نیست .

آنتی ویروس های مطرح موبایلی

اندروید شامل بسته نرم افزاری مشتمل بر سندباکس است ، یعنی نرم افزارها به هنگام نصب لیستی از فایل های خود ارائه می دهند . همچنین درخواست های دسترسی را در اختیار سیستم عامل قرار می دهند . این کار باعث می شود شما از میزان قدرت هر نرم افزار در دسترسی به منابع آگاه شوید . خبر خوب اینکه هنوز در سیستم عامل اندوروید ویروسی یافت نشده که بتواند عملکرد دیگر برنامه ها را زیر نظر بگیرد و آن ها را به منبع خود گزارش دهد . اما خبر بد اینکه اندروید در ارائه گزارش دقیق از برنامه های نصب شده و حافظه ( شامل پوشه ها و فایل ها ) تقریبا ناتوان است و این یک مشکل بزرگ برای آنتی ویروس ها در هنگام شناسایی است . در واقع این نرم افزارها باید به سختی ابتدا نرم افزارها یا حافظه را یافته و سپس عملیات جستجو را انجام دهند .

به همین دلیل گوگل راه حل دیگری را پیشنهاد می کند ” استفاده از یک منبع امن جهت نصب برنامه ها ” گوگل استور شامل میلیون برنامه مختلف است که قبل از ورود توسط گوگل بونزر تست شده اند ، تاکنون هیچ مشکل و ویروسی از برنامه های موجود روی گوگل استور گزارش نشده است و این نشان دهنده سطح بالای امنیت در این استور است .

مقایسه بین برترین آنتی ویروس ها

در اولین عکس ابتدا میزان قدرت شناسایی هر آنتی ویروس را مقایسه می کنیم . این آزمایشات نشان می دهد تقریبا همه آنتی ویروس ها در شناسایی ویروس های بدون هیچ حجاب مشکلی ندارند ولی فقط دو مورد توانستند ویروس های مخفی در دیگر فایل ها را بیابند . در زیر سه عکس نمایش داده خواهد شد که میزان شناسایی ویروس ها خطرناک و غیر خطرناک و در نهایت میزان شناسایی ویروس های مخفی را نشان می دهد . همچنین نام ویروس مورد تست نیز در عکس های بعدی نمایش داده شده و همچنین نشان داده شده کدام آنتی ویروس قادر به یافتن ویروس مورد نظر است .

آنتی ویروس های مطرح موبایلی آنتی ویروس های مطرح موبایلی آنتی ویروس های مطرح موبایلی

اما بر طبق جدول های بالا در مواردی هیچ آنتی ویروس نمی تواند ویرس را شناسایی کند و در نتیجه ویروس به عملکرد خود ادامه می دهد ! با مقایسه تقریبی جدول می توان فهمید آنتی ویروس lookout تقریبا عملکرد بهتری نسبت به سایر رقبا دارد هر چند که در مواردی این اپلیکیشن نیز عملکرد صحیحی ندارد و نمی تواند عملیات شناسایی را با دقت انجام دهد .

androidauthority

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا