برنامه Parallels Access 2 کنترل ویندوز یا مک با آیفون و آیپد

برنامه Parallels Access 2 یک اپلیکیشن دسترسی از راه دور است که اجازه مشاهده و کنترل کامپیوتر مک یا ویندوز را از هر دستگاه iOS به شما می‌دهد. می‌توانید از طریق شبکه محلی یا اینترنت (تا زمانی که هر دو دستگاه به اینترنت متصل باشند) این ارتباط را برقرار کنید.

برنامه Parallels Access 2 دارای یک مرورگر فایل جدید، نسخه مناسب آیفون، امکان استفاده از میکروفون iOS برای ارتباط با اپلیکیشن‌های مک، رزولوشن‌های متعدد، و قابلیت بیدار کردن LAN است.این امکانات جدید در کنار پایین آمدن قیمت، آن را به اپلیکیشنی که ارزش بررسی داشته باشد تبدیل می‌کند.

لینک دانلود برنامه در آیتونز

Parallels Access 2

برنامه Parallels Access 2

 

نصب و تنظیمات برنامه Parallels Access 2
برای نصب برنامه Parallels Access 2 ابتدا باید اپلیکیشن را بر روی دستگاه iOS خود نصب کنید، و سپس به حساب پاراللز خود وارد شوید. بر روی کامپیوتر مک باید برنامه‌ای را نصب کنید که کار ارتباط با اپلیکیشن iOS را میسر می‌کند.

نصب هر دو برنامه ساده است، هر چند که برنامه مخصوص مک برای نصب از شما رمز مدیر سیستم را خواهد خواست، و دارای میان‌بر پاک کردن برنامه (Uninstaller) هم نیست. اگر زمانی بخواهید برنامه را از سیستم حذف کنید، باید اسکریپتی را از سایت برنامه دانلود کنید، و سپس آن اسکریپت را از طریق ترمینال اجرا کنید. به نظر من این راه حل قابل قبولی نیست. دلیلی ندارد که کاربر به سایت مراجعه و چیزی دانلود کند و سپس آن را از طریق محیط ترسناک ترمینال اجرا کند، آن هم فقط برای حذف یک برنامه. Uninstaller باید جزو خود برنامه باشد.

با نصب برنامه روی iOS و مک، شما فقط به یک چیز دیگر نیاز دارید: اشتراک سالیانه، که ۲۰ دلار برای یک سال آب می‌خورد (۳۰ دلار برای دو سال) و اجازه ارتباط با ۵ کامپیوتر را به شما می‌دهد. (هزینه اشتراک در نسخه‌های قبلی ۸۰ دلار در سال و فقط برای یک سیستم بود، بنابراین هزینه‌ها به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.) شرکت یک دوره ۱۴ روزه آزمایشی رایگان هم ارائه می‌دهد تا از نحوه کارکرد محصول پیش از حرید مطمئن شود.

پس از ثبت نام، قراردادها به صورت خودکار هر سال تکرار می‌شوند و راهی برای خروج از قرارداد نیست. و همچنین امکان باز پرداخت وجه ثبت نام هم وجود ندارد. این مقررات ثبت نام کاملا به نفع پاراللز است، بخصوص وقتی که یک قرارداد یک ساله پس از پایان یافت به طور خودکار تجدید می‌شود، و امکان استرداد وجه هم وجود ندارد، در حالی که شما نیازی به قرارداد در سال دوم ندارید.

 

درباره برنامه واسط

برنامه واسط مک منویی دارد که امکانات محدودی در آن وجود دارد: امکان خاموش کردن، تنظیمات، چک کردن آپدیت‌ها، گزارش مشکلات، درباره و خروج. در پنجره تنظیمات، می‌توانید به تنظیمات حساب پاراللز دسترسی داشته باشید (هر چند که عملا تنها یک صفحه را در مرورگر وب باز می‌کند)، و دسترسی به مک را فعال یا غیرفعال کنید.

قسمت Advanced در پنجره تنظیمات دارای چند تنظیم مفید است. به طور مشخص، وقتی کامپیوتر شما در یک دفتر اداری یا محلی دیگر وجود دارد بهتر است گزینه «Lock this computer when working remotely» را فعال کنید تا در هنگام اتصال با پاراللز امکان مشاهده کامپیوتر توسط دیگران وجود نداشته باشد (این گزینه به صورت پیش فرض غیرفعال است) .

برنامه Parallels Access 2

یک مورد جالب دیگر که به طور پیش‌فرض هم فعال است، «مشارکت در برنامه تجربه کاربری» است. در داخل خود برنامه Parallels Access 2 هیچ توضیحی درباره این گزینه داده نشده است. من مجبور شدم برای توضیحات، سایت برنامه Parallels Access 2 را جستجو کنم. در حالی که توضیحات برنامه می‌گوید که فقط تنظیمات برنامه جمع‌آوری می‌شوند، اما در مقررات حریم خصوصی اضافه شده اطلاعات نحوه استفاده از برنامه، مثل امکانات بیشتر استفاده شده یا اینکه چقدر از منابع راهنما برنامه استفاده می‌کنید هم جمع‌آوری می‌شوند. بسته به اینکه چقدر با به اشتراک گذاشتن عادت‌های کاربریتان به دیگران راحت باشید، ممکن است بخواهید این گزینه را غیرفعال کنید.

نگرانی دیگر، عدم وجود مستندات چه در اپلیکیشن iOS و چه در برنامه واسط مک است که هیچ راهنمایی در آنها دیده نمی‌شود، حتی یک فایل Read Me در کنار فایل نصب وجود ندارد. می‌توانید چند ویدئوی کمکی در اپلیکیشن iOS پیدا کنید، و یک راهنمای قابل دانلود هم وجود دارد، اما تنها زمانی این لینک را می‌بینید که از طریق مرورگر وب به حساب پاراللز خود وارد شده باشید.

 

کار کردن با برنامه Parallels Access 2
اپلیکیشن‌ها زیادی برای iOS وجود دارند که امکان دسترسی و کار با کامپیوتر مک به شما می‌دهند، به طوری که احساس کنید پشت کامپیوتر نشسته‌اید. مشکل این نوع ارتباط این است که شما واقعا پشت مک ننشسته‌اید و دارید با یک صفحه لمسی خیلی کوچک‌تر آن را کنترل می‌کنید، بنابراین مفهوم دسکتاپ و موس جواب نمی‌دهد.

پاراللز رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته است: پس از اتصال به کامپیوتر مک، اپلیکیشن iOS یک صفحه لانچر اپلیکیشن را باز می‌کند. (می‌توانید به حالت دسکتاپ کامل هم سوئیچ کنید ولی حالت پیش فرض لانچر است)

برنامه Parallels Access 2

این لانچر برای کسانی که با لانچپد OS X کار کرده‌اند کاملا آشناست، یک صفحه بزرگ پر از آیکون‌های برنامه‌ها. با لمس هر آیکون، برنامه مربوطه روی مک اجرا می‌شود.

به طو پیش‌فرض، لانچر اپلیکیشن‌ها را بدون ترتیب خاصی نمایش می‌دهد. البته پاراللز می‌گوید نحوه چینش بر اساس برنامه‌هایی است که بیشتر استفاده می‌کنید و همچنین برنامه‌هایی که اکثر کاربران مک بیشتر با آنها کار می‌کنند. پس ابتدا برنامه‌هایی که بیشتر استفاده شده‌اند نمایش داده می‌شوند و سپس برنامه‌هایی که انتظار می‌رود مورد استفاده قرار بگیرند.

شخصا این چینش را گیج کننده می‌دانم، چون عادت دارم که ترتیب الفبایی در این گونه لیست‌ها رعایت شود و یک بخش اپلیکیشن‌های بیشتر استفاده شده هم وجود داشته باشد. خوشبختانه کادر جستجو امکان پیدا کردن راحت برنامه را می‌دهد و همین‌طور دکمه‌های Ad و Edit اجازه می‌دهند برنامه‌ها را اضافه، حذف یا جابجا کنید.

یک محدودیت این است که لانچر فقط برنامه‌هایی که در پوشه اصلی برنامه‌ها (Applications/) قرار دارند را نمایش می‌دهد. اگر برنامه‌ای را در یک درایو دیگر داشته باشید نمی‌توانید حتی از طریق جستجو آن را در لانچر پیدا کنید یا ان را به لانچر اضافه کنید. تنها راه اجرای این گونه برنامه از طریق مرورگر فایل است (که به زودی به آن هم می‌رسیم).

برای اینکه ببیند چه برنامه‌هایی در حال اجرا روی مک هستند، آیکون قرمز در پایین سمت راست را در لانچر بزنید. این کار اپ سوئیچر را باز می‌کند، که ردیفی از آیکون و پیش نمایشی از پنجره‌های باز آنها را در پایین صفحه نمایش می‌دهد. این معادل پلیکیشن سوئیچر در خود مک است.

می‌توانید روی هر کدام از این آیکون‌ها تپ کنید تا به آن برنامه سوئیچ شود. در مورد برنامه‌هایی که چند پنچره باز دارند روی شماره‌های بالای آیکون بزنید تا همه پنجره‌های مربوطه نمایش داده شوند. سپس می‌توانید هریک از پنجره‌ها را انتخاب کنید.

برنامه Parallels Access 2

بجای تلاش بر ایجاد تجربه دسکتاپ، رابط کاربری پاراللز طراحی شده تا به شما در کار کردن با برنامه‌ها و تکیل کارها ناتمام کمک کند. این رویکرد در کار کردن با مک از راه دور بسیار مفید است، چون غالبا برای تکمیل یک کار ناتمام به این کار دست می‌زنید.

من برنامه Parallels Access 2 را هم روی یک آیپد و هم روی آیفون ۵ تست کردم. با اینکه برنامه Parallels Access 2 روی هر دو قابل قبول است، اما همان‌طور که انتظار می‌رود تجربه کار کردن با آن روی آی‌پد خیلی بهتر است. کار کردن با برنامه Parallels Access 2 روی آیفون نیازمند بینایی مافوق بشری یا اسکرول‌های فراوان است، اما اگر محدود به آیفون هستید، به هر حال می‌شود با آن کنار آمد.

 

کار کردن با برنامه‌ها در parallels

وقتی یک برنامه را باز می‌کنید، این برنامه و یک نوار منو کل صفحه دستگاه iOS را فرا می‌گیرد: دیگر منوی اپل یا منوهای اضافی سیستمی را نمی‌بینید. اما همه گزینه‌های منوی خود برنامه را به طور کامل می‌بینید، پس می‌توانید قریبا همه کارهای ممکن را در برنامه انجام دهید.

در سمت راست صفحه یک نوار ابزار با ۵ آیکون قرار می‌گیرد که اجازه دسترسی سریع به اپ سوئیچر یا لانچر، باز کردن فایل‌ها در مک، فعال کردن بعضی حالات خاص (از طریق آیکون چرخ‌دنده)، و نمایش یا عدم نمایش کیبرد مجازی را می‌دهد. اگر این نوار مزاحم کارتان است با یک سوایپ به سمت راست می‌توانید آن را پنهان کنید؛ با یک سوایپ برعکس هم می‌توانید دوباره آن را ظاهر کنید.

برنامه Parallels Access 2

آیکون چرخ دنده را بزنید تا یک پالت (همانند تصویر) از پایین صفحه ظاهر شود. دکمه‌های این پالت اجازه می‌دهند که یک سری از دکمه‌های خاص را ظاهر کنید (Ecaepe، Tab، Delete، Home، End و غیره)، حالت نشان‌گر موس را فعال کنید، به حالت دسکتاپ کامل سوئیچ کنید، رزولوشن صفحه را تغییر دهید (تا تعداد بیشتر یا کمتری از پنجره‌ها را ببینید)، میکروفون را فعال یا غیر فعال کنید، ویدئوهای راهنمای کار با پاراللز را ببینید، و یا بازخوردی بفرستید.

پاراللز اکسس همچنین قابلیت‌های لمسی خاصی دارد که کار کردن از طریق iOS را کاراتر می‌کند. به عنوان مثال تکنولوژی تپ هوشمند (Smart Tap) کمک می‌کند که تپ‌های شما منجر به همان چیزی شود که مد نظرتان بوده (یا حداق چیزی که اکسس فکر می‌کند مد نظرتان بود). من از دقت این قابلیت شگفت‌زده شدم، حتی زمانی که فکر می‌کردم گزینه‌ای را درست لمس نکرده‌ام، اکسس به خوبی تشخیص می‌داد و گزینه مورد نظر را انتخاب می‌کرد.

همین‌طور اگر بخواهید متنی را در مثلا برنامه BBEdit روی مک ویرایش کنید، درست مثل iOS عمل می‌کنید روی متن لمس کرده و نگه می‌دارید تا نشان‌گر ظاهر شود، سپس نشانگر را به محل مورد نظر کشیده و رها می‌کنید و سپس Select را از منو انتخاب می‌کنید. در مورد کلیک موس، کی تپ به عنوان تک کلیک عمل می‌کنید و تپ دو انگشتی به عنوان راست کلیک.

اگر یک تجربه مشابه مک یعنی موس و نشان‌گر را ترجیح می‌دهید، دکمه چرخ‌دنده را بزنید و نشان‌گر موس را فعال کنید. با این کار دو آیکون هم روی صفحه فعال می‌شود، یکی برای کلیک چپ و دیگری برای کلیک راست. با لمس آیکون دسکتاپ در منوی آیکون چرخ دنده هم می‌توانید دسکتاپ مک را به طور کامل مشاهده کنید.

 

کار کردن با فایل‌ها
با توجه به اپلیکیشن محور بودن اکسس ممکن است فکر کنید برای کار کردن با فایل‌ها مجبورید به حالت دسکتاپ کامل سوئیچ کنید. اما به لطف Files Mode چنین کاری ضروری نیست. آیکون فایل‌ها را در بالای لانچر یا در نوار ابزار لمس کنید تا به یک رابط کاربری مشابه فایندر مک برسید که برای صفحه نمایش لمسی و کوچک‌تر iOS بهینه‌سازی شده است.

برنامه Parallels Access 2

در مرورگر فایل می‌توانید فایل‌ها را به صورت آیکون یا لیست ببینید، و آنها را بر اساس نام، تاریخ، و یا سایز (هر چند که سایز واقعی فایل نمایش داده نمی‌شود) مرتب کنید. برای انتقال یک فایل به پوشه جدید آن را لمس و نگه دارید، یا فقط روی یکی از فایل‌ها لمس کنید تا باز شود. وقتی یک فایل را تپ می‌کنید، مک آن را با برنامه‌ای که آن را ایجاد کرده باز می‌کند، و سپس اکسس آن را در صفحه iOS شما نمایش می‌دهد.

در مرورگر فایل به حالت ویرایش سوئیچ کنید تا امکان کپی، انتقال، تغییر نام و حذف یک یا چندین فایل را به صورت همزمان داشته باشید. فقط کافی است فایل‌های مورد نظر را انتخاب کنید و سپس عملیات مورد نظر را از منوی کنار برگزینید. همچنین از حالت ویرایش می‌توانید برای باز کردن یک فایل با برنامه‌ای غیر از برنامه پیش‌فرض استفاده کنید، یا در این حالت پوشه‌های جدیدی ایجاد کنید.

در بررسی من استفاده از مرورگر فایل اکسس بسیار سریع‌تر و کاراتر از استفاده از فایندر مک در حالت دسکتاپ کامل بود. مرورگر فایل تنها راه برای اجرای برنامه‌های است که در پوشه اصلی برنامه‌های مک قرار ندارند.

 

حرف آخردرباره برنامه Parallels Access 2

برنامه Parallels Access 2 یک اپلیکیشن منحصر به فرد و خوب طراحی شده برای دسترسی به سیستم از راه دور است. هر دو حال سنتی نشان دادن دسکتاپ کامل مک و حالت اپلیکیشن‌محور را در خود دارد که من این دومی را بسیار ساده‌تر و خلاقانه‌تر یافتم. تکنولوژی تپ هوشمند اکسس، واقعا خوب عمل می‌کند و احتمال باز شدن گزینه‌های ناخواسته را خیلی کم می‌کند.

اما از سوی دیگر، هیچ مستنداتی داخل برنامه وجو ندارد، نمی‌توانید اپلیکیشنی را خارج از پوشه اصلی برنامه‌ها به لانچر اضافه کنید، و برنامه Parallels Access 2 شما را بدون موافقت اولیه در یک برنامه جمع‌اوری اطلاعات شرکت می‌دهد.

اما شاید مهم‌ترین نقطه ضعف برنامه Parallels Access 2 اشتراک ۲۰ دلاری سالانه آن باشد. با این قیمت می‌توانید از هر جایی به ۵ کامپیوتر مک دسترسی داشته باشید، پس اگر زیاد سفر می‌کنید، شاید قیمت مناسبی باشد، اما اگر فقط گاهی اوقات نیاز به دسترسی به مک از راه دور دارید، شاید بهتر باشد از برنامه‌هایی که فقط یک بار نیاز به خرید دارند استفاده کنید، مثل Screens بیست دلاری، iTeleport بیست و پنج دلاری و یا VNC Viewer رایگان.

 

در یک نگاه
برنامه Parallels Access 2 اجازه می‌دهد که کامپیوتر مک خود را از هر دستگاه iOS مشاهده و کنترل کنید. این یک بروزرسانی مناسب نسبت به نسخه‌های قدیمی است، اما قیمت اشتراک سالانه آن ممکن است نکته‌ای منفی در قیاس با رقبا باشد.

نقاط قوت برنامه Parallels Access 2

اجازه می‌دهد کامپیوتر مک را از هر دستگاه iOS کنترل کتید.
اپ لانچر و اپ سوئیچر کار کردن از راه دور را سریع و راحت می‌کنند.
اپلیکیشن محور بودن آن برای دستگاه‌های iOS ایده‌آل است.
مرورگر فایل آن کار با فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها را آسان می‌کند.

 

نقاط ضعف برنامه Parallels Access 2
امکان اضافه کردن برنامه‌های خارج از پوشه‌اصلی اپلیکیشن‌ها به لانچر وجود ندارد.
نیاز به پرداخت اشتراک سالانه وجود دارد.
شما را به صورت پیش فرض در برنامه جمع‌آوری داده‌ها شرکت می‌دهد.
پاک کردن برنامه در مک نیاز به دانلود یک اسکریپت و استفاده از ترمینال دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا