بررسی بازی ارزشمند Cooped Up و ویژگیهای آن

یکی از اولین بازی‎‎های آیفون که من، و یقینا بسیاری از آیفون دار‎ها، بازی کرده‎اند Doodle Jump بوده است. بازی که زمانی که اپ استور هنوز در مرحله‎ی نوپایی خودش به سر می‎برد و آیفون تازه می‎خواست اوج بگیرد، عرضه شد. از زمان عرضه‎ی این بازی در سال 2009، ما بازی‎های متعدد بی‎شماری را دیده‎ایم که از ساختار کاغذ و قلمی آن یا مکانیک‎های گیم‎پلی آن تقلید کرده‎اند. در حقیقت بازی‎های زیادی این تلاش را داشته اند و همین باعث شده است که برای هر بازی که اندکی مشابه با آن است کمی سخت باشد متمایز بماند.

1

زمانی که شما ابتدا نگاهی به اسکرین شات‎های بازی Cooped Up می‎اندازید، شک ندارم که Doodle Jump، Mega Jump و یکسری دیگر از بازی‎ها اولین چیزی هستند که به ذهن شما خطور می‎کنند. ولی Cooped Up بیشتر از یک تقلید بی ارزش است. چه چیز این بازی را متفاوت می‎کند؟ خوب، کمی توضیح نیاز دارد.

هدف در بازی و مفهوم

در Cooped Up شما نقش یک پرنده‎‎ی جدید اضافه شده به بیمارستان پرنده‎ها را بازی می‎کنید. اساس این بازی بر این است که محدودیت‎ها و در اسارت بودن باعث شده است که رفقای مرغی شما اندکی وحشی شوند و در نتیجه آنجا ماندن خطرناک باشد. ولی به عنوان یک پرنده‎ی بزرگ با عدم داشتن قدرت پرواز، روش فرار شما به پرش‎های کوچکی از یک شاخه یا یک خط به خط دیگر محدود می‎شود. مفهوم و کلیت بازی واقعا دیوانه کننده است ولی فوق العاده شما را درگیر خودش می‎کند.

طراحی

3

طراحی بازی Cooped Up نیروی حیاتی بازی است. همه چیز از دشمنان گرفته تا صوت این بازی به شیوه‎ای صورت گرفته که با مفهوم دیوانه کننده‎ی آن مطابقت دارد. هنر طراحی همزمان زیبا و دفع کننده است. سخت نیست این مخلوقات را یک نوع طراحی مفهومی برای دنباله‎ی بازی Binding of Isaac فرض کنیم، ولی رنگ‎های شاد و ساندتراک سرخوش آن باعث می‎شود که ظاهر لذت بخشی به این بازی داده شود. بازی Cooped Up اندکی با یک نوع بی ادبی دوست داشتنی هم همراه شده است که آن را فراتر از هرگونه بازی که در این سبک بازی کرده‎ام، قرار می‎دهد.

گیم پلی

شخصیت پردار شما با قرار دادن یک انگشت بر روی صفحه‎ی نمایش و سپس برگردان آن به مانند یک تعظیم کنترل می‎شود. هر زمان که انگشت خود را به عقب می‎کشید، یک خط نقطه نقطه‎ی کوچک ظاهر خواهد شد که در اختیار شما مفهوم ساده‎ای از سیر حرکت شما قرار می‎دهد. وجود چنین چیزی تفاوت زیادی ایجاد می‎کند، چون باید حدس زیادی صرف نشانه‎گیری کرد و وجود آن به شما اجازه می‎دهد تا از خطر‎های بی شمار بازی در امان باشید. ‌ Cooped Upدر تنوع سازی خطراتی که با آ‎ن‎ها مواجه می‎شوید، فوق‎العاده عمل ‎می‎کند. هر دشمن دارای یک الگوی مشخص است، و هر چند پرش شما را به یک دشمن نوع جدید نزدیک‎تر می‎کند. معرفی مداوم عناصر جدید ساختار بازی و هیجان آن را تازه نگه می‎دارد حتی اگر شما شروع به کسب امتیاز‎های زیاد بکنید.

2

جنبه‎‎های خوب بازی

من هر وقت که زمان خالی داشتم خودم را صرف بازی Cooped Up کردم. چه توی صف انتظار بودم یا منتظر اینکه دوستم آماده شود، بازی Cooped Up روی آیفونم آماده‎ی اجرا بود. بیشتر از هرچیزی، حس متمایزی که استایل بازی به من داد بدون انکار دوست داشتنی است و همین امر باعث بالا رفتن روانی گیم‎پلی و هیجان کسب امتیاز می‎شود.

جنبه‎‎های بد بازی

هرچه در بازی Cooped Up بهتر شوید، مراحل اولیه‎ی یک دور بازی ممکن است کمی احساس طراوت خود را از دست داده باشند. هرچه بیشتر جلو می‎روید، بیشتر باید منتظر خطرات و دشمنانی باشید که در آخرین دور بازی شما را با شکست مواجه ساخته‎اند. این امر می‎تواند منجر به مرگ‎های ناگهانی و در نهایت خشم شما شود.

ارزش و قیمت بازی

Cooped Up به رایگان موجود است و دارای تبلیغات است و درون آن بخش خرید درون اپلیکیشنی برای حذف تبلیغات به قیمت 1.99 دلار وجود دارد. از نظر من ولی وجود تبلیغات اصلا مزاحمی نبودند که بخواهم بابتش خریدی انجام دهم.

نتیجه گیری

این بازی چیز خاصی درون خودش دارد. موزیک، هنر بصری و شیوه‎ی رفتار در آن همگی به شیوه‎ای قرار گرفته‎اند که باعث می‎شود بیشتر و بیشتر به آن رجوع کنید. این بازی مفرح است، یادگیری آن آسان و خیلی زود به شما لذت زیادی می‎‎دهد، که همین باعث می‎‎شود این بازی یک بازی موفق برای آیفون باشد.

من بررسی این بازی را فوق‎العاده پیشنهاد میکنم.

Download Cooped Up

بازی‎های مشابه

همانطور که قبلا گفتم، این بازی یقینا مشابه با بازی‎هایی نظیر Doodle Jump و Mega Jump است. همچنین من را به یاد بازی‎های فوق‎‏العاده موفقی که اخیرا عرضه شدند نظیر Crossy Road انداخت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا