کنسول و گوشی هوشمند همراه در قالب یک دستگاه

من از بازی‎های ویدیویی خوشم می‎آید. بین تلاش در ایجاد توازن بین کار‎های متفاوت، کلاس‎ها و زندگی متاهلی، میزان وقت آزادی که در این بین در اختیار دارم بسیار اندک است. گرچه، خیلی کم اتفاق می‎‏افتد که متوجه می‎شوم استرس‎های زندگی واقعی را فراموش کرده‎ام و با برداشتن شمشیری در دنیای مجازی در حال جنگیدن، کشتن یکسری شخصیت بد و نجات یکسری پرنسس هستم. من می‎توانم آنجایی که دوست دارم بازی را ول کنم یا از سر بگیرم، و بازی یکی از جنبه‎های سرگرمی نحوه‎ی زندگی فعلی من به شمار می‎رود. چیزی که بیشتر مایه آرامش می‎شود این است که من مجموعه‎ی بزرگی از بازی‎ها را در گوشی هوشمند همراه خود در اختیار دارم.

xperiaplaybig
اخیرا من متوجه تغییری در صنعت موبایل شده‎ام که بازی‎های بسیار با کیفیت‎تری را برای گوشی‎های هوشمند همراه ما فراهم می‎کنند.

بازی‎ها همیشه قسمت کوچکی از موبایل‎ها به طور کلی (بازی Snake را کسی یادش میاد؟) بوده‎اند ولی این تغییر اساسی با توجه به اینکه گوشی‎‎های هوشمند همراه بسیار قدرتمند شده‎اند منطقی به نظر می‎آید.

با توجه به اینکه مشاهده می‎کنیم که اکثر افراد گوشی‎‎های خود را با خودشان به طور معمول حمل می‎کنند، فاکتور راحتی که اینجا وجود دارد بدون انکار زمانی است که بحث بازی‎‎هایی پیش می‎آید که در حین حرکت بشود آن‎ها را انجام داد.

کنسول‎های دستی 25 سالی می‎شود در این زمینه مهارت داشته‎ اند، به طوری که بازی Game Boy شرکت نینتدو در راس این بازی‎ها قرار دارد.

 

در بازار کنسول‎های دستی بازی نینتدو هنوز در اوج با قدرت قرار دارد، به طوری که خط محصول کنسول‎های دستی DS نینتدو به طرز شگرفی امروزه محبوب می‎باشد.
گرچه، شایعاتی شنیده می‎شود که نینتدو اخیرا توجی به آندروید نشان داده است.

نه تنها این شرکت ژاپنی قصد عرضه‎ی بازی‎های موبایل بی همتایی دارد، بلکه اخیرا شایعاتی نیز وجود داشته است که نینتدو در واقع آندروید را روی نسل بعدی کنسول خود اجرا می‎کند، که نام رمزی آن “NX” گذاشته شده است.

گرچه نینتدو به صورت رسمی ادعاهای مربوط به کنسولی که با آندروید کار بکند را رد کرده است، ولی ضرورتا جای شگفتی نخواهد داشت اگر سرانجام چنین امری رخ دهد. صنعت بازی‎ها و تکنولوژی موبایل به نظر‎ می‎رسد هرروز بیشتر به هم نزدیک می‎شوند،

حتی روز و روزگاری بود که یک گوشی همراه هوشمند فقط خاص بازی‎های موبایل توسط شرکت سونی ساخته شده بود و اسم آن Sony Xperia Play بود. این گوشی دارای یک دسته‎ی بازی کشویی و عناوین انحصاری بود که برای این دستگاه ساخته شده بودند.

متاسفانه، Xperia Play یک نمونه عالی برای اصطلاح “در مکانی اشتباه، در زمانی اشتباه” به شمار می رود.

ولی این ایده به نظر من نسبتا محکم به شمار می‎رود، ولی با توجه به اینکه خیلی وقت پیش به کار گرفته شد، زمانی که نسخه‎ی آندروید باگ زیادی داشت (و مهم تر از همه زمانی که عمر باتری‎ها به اندازه‎ی الان بهینه سازی نشده بودند)، و هم با توجه به اینکه حالت انحصاری داشت، Xperia Play هرگز بسیار موفق نبود.

ولی آیا یک تلاش ناموفق باید به معنی این باشد که هرگز نباید یک گزینه‎ی مناسب رشد و با دوام باشد؟ من فکر می‎کنم که یک دستگاه ترکیبی از گوشی همراه هوشمند و کنسول دستی در واقع در این زمینه جواب دهد.

گرچه، نینتدو ادعا می‎کند که آن‎ها در نسل بعدی کنسول‎های خود از آندروید استفاده نمی‎کنند،

چه کسی می‎تواند بگوید که آن‎ها اصلا در برهه‎ای از زمان چیزی نظیر سونی ارائه نمی‎دهند؟ نینتدو در حال حاضر اشاره کرده است

که آن‎ها قصد دارند با قدرت وارد بازار موبایل با بازی‎های خود در دو سال آینده شوند، با این ادعا که 5 عنوان جدید برای گوشی‎های هوشمند تا سال 2017 ارائه می‎دهند.

این عناوین محتوای جدیدی خواهند داشت، چون نینتدو می‎خواهد که تجربه‎ی موبایل چیزی کاملا جدید و تازه باشد. امید است که مردم جذب بازی‎های موبایل شوند، و به این تشویق شوند که به دنبال کنسول‎های بازی مستقل نینتدو باشند.

این فکر بسیار هیجان انگیزی است، ولی چیزی که با یک بازی عالی، عالی خواهد بود یک گوشی هوشمند همراه عالی برای بازی کردن بازی‎‎های موبایلی است. از آنجایی که Nintendo در تولید سخت افزار غریبه نیست، من واقعا عاشق این خواهم بود که ببینم آن‎ها چیزی مشابه با Xperia Play تولید کنند.

اگر شرکت سونی هم در تولید Xperia Play تجدید نظر دوباره کند من به همان میزان خوشحال خواهم بود. دسته‎ی بازی فیزیکی کشویی بسیار بهتر از کیبورد‎های مجازی بود که اکثر افرادی که بازی‎های موبایل انجام می‎دهند، امروزه در گوشی‎های هوشمند همراه به کار می‎گیرند. برای بازی‎های موبایل، استفاده از صفحه‎ی نمایش به عنوان دسته‎ی مجازی هر چه قدر هم می‎خواهد صفحه‎ی نمایش بزرگ باشد، ولی باز هم قسمت با ارزشی از آن را اشغال می‎کند.
بدون شک، گوشی‎های هوشمند همراه را می‎تواند به دسته‎های کنسول برای بازی کردن متصل کرد، ولی آنقدر راحتی به دنبال خود نمی‎‎آورد.

در حال حاضر وجود گوشی‎های هوشمند همراهی که از آن‎ها بشود به عنوان یک سیستم بازی دستی اختصاصی استفاده کرد، یک بازار دست نخورده به شمار می‎رود.

من واقعا فکر می‎کنم که اگر مسائل مربوط به عملکرد و عمر باتری که به Xperia Play آسیب رساند برطرف شود بازار عالی برای چنین محصولی وجود خواهد داشت. من می‎دانم که به چنین چیزی علاقه خواهم داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا