اضافه شدن حس لامسه به دست مکانیکی

دست مکانیکی حس لامسه را به پروتز‎های کنترل شده از طریق ذهن اضافه می‎کند . دست مکانیکی ساخته شده توسط دانشگاه جان هاپکینز از تکنولوژی DAPRA بهره می‎برد که به افراد تحت آزمایش اجازه می‎دهد احساسات لامسه‎ی خود را دوباره داشته باشند (اعتبار عکس برای سازمان DAPRA)

یک دست مکانیکی با بکارگیری تکنولوژی‎های عصبی که توسط DARPA (آژانس پروژه‎های تحقیقاتی پیشرفته‎ی دفاعی) توسعه داده شده‎اند تبدیل به اولین دستی شده است که به بیماران فلج زده کمک می‎کند از طریق پروتز (prosthesis – وسیله ای مصنوعی که جایگزین یک قسمت از دست رفته از بدن می‎شود) احساسات فیزیکی را حس کنند.

darpa-prosthetic-hand-tactile-sensation-1 (1)

شخص آزمایش شونده که یک فرد 28 ساله بود قادر به این بود که با دقت بالا تشخیص دهد کدام انگشت فیزیکی زمانی که چشمانش بسته بود، لمس شده بود.

هویت بیمار به خاطر دلایل حفظ حریم خصوصی محفوظ باقی مانده است ولی در یک کنفرانس مطبوعاتی که توسط DAPRA برگزار شد، چنین مطرح شد که سمت چپ بدن این شخص به دلیل آسیب‎های شدید به ستون فقرات فلج بوده است.

رقابت پورشه و آئودی با تسلا موتورز

در گذشته، اعضایی که تحت آزمایش بوده‎اند قادر به کنترل پروتز تنها از طریق ذهن بوده‎اند، ولی این تکنولوژی یک مسیر یک طرفه بوده است.

فرد می‎توانست سیگنال‎هایی از سوی مغز به دست بفرستد تا پروتز را کنترل کند ولی هیچ گونه داده‎های حسی لامسه‎ای در عوض دریافت نمی‎کرد و همین باعث می‎شد حرکات دقیق مستقیم مشکل باشد.

تحقیق جدید علم پروتز را به سطح جدیدی می‎برد، همین امر باعث ایجاد ارتباط دو طرفه بین دست مکانیکی و کاربر می‎شود.

همچنین از طریق اتصال سیم‎های مخصوص که به الکترود‎هایی روی قشر حسی بیمار (قسمتی از مغز که مسئول شناسایی احساسات مربوط به لامسه است) و قشر حرکتی (قسمتی که حرکات بدن را کنترل می‎کند) به پروتز، پاها هم ساخته شدند.

این دست مکانیکی که بر طبق تکنولوژی DARPA ساخته شده بود در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز ساخته شد.

سنسور‎های گشتاوری که درون دستگاه قرار گرفته بودند قادر به شناسایی این بودند که چه زمان فشار بر روی پروتز اعمال می‎شود و در نتیجه این فشار و نیروی اعمال شده را به سیگنال‎های الکتریکی تبدیل کرده که به مغز فرد تحت آزمایش انتقال یافته و در آنجا مورد تفسیر قرار می‎گیرد.

در طول آزمایش در آزمایشگاه، چشمان بیمار بسته شده بود درحالیکه محققان هرکدام از انگشتان مصنوعی او را لمس می‎کردند. بیمار احساس مورد نظر را شرح می‎داد، و اشاره می‎کرد که انگار دست خود او لمس شده است.

Justin Sanchez مدیر طرح متحول سازی پروتز DAPRA می‎گوید “در یک زمان، در عوض فشار دادن یک انگشت، تیم تحقیقاتی تصمیم گرفت که دو انگشت را بدون گفتن به او فشار دهد، بیمار به شوخی جواب داد که آیا شخصی دارد سر به سر او می‎گذارد. آن زمان بود که ما متوجه شدیم که احساساتی که او از طریق دست رباتیک خود دریافت کرده است تقریبا طبیعی بوده است.”

به دنبال این توسعه براساس این تکنولوژی امید می‎رود که روی شاهد این باشیم که افراد قطع عضو یا آن دسته از اشخاصی که از فلج رنج می‎برند به پروتز‎های کنترل شده توسط ذهن دسترسی داشته باشند تا به آن‎ها اجازه دهد بار دیگر حس لامسه‎ی خود را داشته باشند.

gizmag

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا