جلسه در DMV بر داغی شایعات ماشین اپل می‎افزاید

آیا اپل می‎تواند همان کاری که با پلیر‎های موزیک، گوشی‎های هوشمند همراه و تبلت‎ها کرد با ماشین‎های بدون راننده کند؟ آیا می‎تواند اپل جزو کمپانی‎های موفق در بازار در این زمینه باشد؟

به گزارش آی اپل سنتر قدرت اپل در رابطه با کالاها و طراحی بوده است، و طبق گفته‎ی اسکات استینبرگ (Scott Steinberg) آنالیزور ارشد سایت TechSavvy Global اپل می‎تواند چنین چیزی را به راحتی به سوی حوزه‎ی طراحی صنعتی هم که شامل ماشین‎ها می‎شود، بکشاند.

ولی این آنالیزور می‎گوید “ولی، به احتمال زیاد آن‎ها در این رابطه با سایر کمپانی‎ها شریک خواهند شد و همکاری خواهند داشت.”

apple-car
طبق گزارش روز جمعه‎ی روزنامه‎ی Guardian مدیران ارشد اپل اخیرا با مقامات رسمی دپارتمان Motor Vehicles (DMV ) در کالیفرنیا که یک سازمان دولتی است دیدار داشته‎اند تا در رابطه با برنامه‎های این کمپانی به منظور تست یک خودروی بدون راننده، صحبت کنند.

مایک مالتیک (Mike Maletic) مشاور ارشد حقوق اپل، در ماه مرداد با کارشناسان کالیفرنیایی خودروی بدون راننده یک جلسه‎ی یک ساعته داشت، که طبق گفته‎ی این روزنامه صحبت‎هایی در رابطه با هم اسپانسری پروژه‎ی خودروی بدون سرنشین نیز شده است.

تیم DMV در کالیفرنیا گفته می‎شود از برنارد سوناریو (Bernard Soriano) نایب رئیس، Stephanie Dougherty رییس برنامه ریزی استراتژیک و Brian Soublet مشاور رئیس، تشکیل شده است.

DMV مجری توسعه و تولید و نهایی و همچنین به کارگیری خودروهای بدون راننده به صورت عمومی، می‎باشد.

شایعات جدید پیروی کننده از اخبار ماه پیش هستند که اشاره به این داشتند که اپل به عنوان بخشی از پروژه‎ی تیتان خود، در حال امن سازی محوطه‎ی تست این ماشین خارج از سانفرانسیسکو در یک پایگاه نظامی است که حالا دیگر کاربردی در این رابطه ندارد.

تمام این‎ها این فرضیه را تقویت می‎کند که اپل به صورت جدی در حال پیگیری ساخت یک خودروی بدون راننده است، ولی باید همچنین اشاره به این داشت که

کمپانی‎هایی نظیر گوگل نیز در این رابطه حضور بسیار موفقی برای خود دست و پا کرده‎اند.

جاده‎ی انقلابی

گوگل ممکن است پیشروی حوزه‎ی خودروی بدون راننده باشد، ولی اپل با طیفی از محصولات – از جمله آیپاد، آیفون و آیپد- نشان داده است پتانسیل لازم برای خودنمایی را دارا است.

طبق گفته‎ی آنالیزور ارشد سایت TechSavvy Global یعنی اسکات استینبرگ، این کمپانی به شیوه‎ای خاص وارد یک بازار جدید می‎شود و آن را به آتش می‎کشد.

او در گفتگو با سایت TechNewsWorld گفت که نشان داده شده است حرکات اپل در چنین بازارهایی بیشتر انقلابی بوده است تا تحولی.

چنین چیزی از دهه‎ی 90 میلادی درست است، زمانی که استیو جابز به کمپانی که خود بنیان گذار آن بود برگشت و تمرکز آن از کامپیوتر‎ها را به دستگاه‎های موبایل تغییر داد. ولی چطور چنین چیزی به یک iCar تغییر خواهد یافت خود مسئله‎ی دیگری است.

استینبرگ چنین اضافه کرد که “قدرت اپل در رابطه با کالاها و طراحی بوده است، ولی می‎تواند چنین چیزی را به راحتی به سوی حوزه‎ی طراحی صنعتی هم که شامل ماشین‎ها می‎شود، بکشاند.

ولی، به احتمال زیاد آن‎ها در این رابطه با سایر کمپانی‎ها شریک خواهند شد و همکاری خواهند داشت، بنابراین باید هنوز مشخص شود که آن‎ها چطور با قدرت وارد این حوزه می‎شوند.”

بزرگراهی شلوغ

حوزه خودروی بدون راننده می‎تواند فرصتی عالی برای اپل باشد، بویژه اگر در حال توسعه‎ی بخش نرم افزاری آن باشد تا اینکه به یک کمپانی ماشین سازی تبدیل شود.

پیتر هاروپ (Peter Harrop)، آنالیزور ارشد IDTechEx گفته است که “این حوزه در حال حاضر بسیار شلوغ است، ولی جنبه‎ی خنده دار این قضیه این است که هیچکدام از این کمپانی‎ها در واقع نتوانسته تکنولوژی را بوجود آورد که به اندازه‎ی کافی برای مدیریت و کنترل موقعیت‎های رانندگی در جهان واقعی، هوشمند باشد.”

او در گفتگو با TechNewsWorld اعلام کرد که “مشکل رانندگی به صورت خودکار در جهان واقعی این است که این سنسور‌‎ها به اندازه‎ی کافی برای پیش بینی زمانی که مردم در جلوی ماشین به سرعت حرکت می‎کنند، باهوش نیست، و همین عملا باعث می‎شود امنیت این خودروها برطرف نشدنی باشد.”

تنها در مسیر

اگر اپل طبق برنامه‎های شایعه شده‎اش پیش رود، ممکن است در این جاده تنها باشد.

استینبرگ گفت “ما شاهد این بوده‎ایم که اپل – و گوگل مخصوصا – عملکردی عالی در همکاری و شراکت با دیگر شرکت‎ها داشته‎اند، ولی ممکن است در رابطه با این موضوع با نخواسته باشند با کمپانی‎های دیگر همراه باشند.”

هرگونه همکاری که به دست آید می‎تواند آزمایشی باشد- حداقل در ابتدا.

هاروپ اشاره کرد که “مشخص است که کمپانی‎های اتومبیل سازی ترس این را دارند که اپل و گوگل از توسعه‎ی این تکنولوژی سود ببرند و زمانی که اشتباهی رخ دهد تقصیر را بر گردن آن‎ها بیاندازند. چنین چیزی می‎تواند فرصتی برای موفقیت وکلا باشد.”

technewsworld

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا