ساعت هوشمند بریل به افراد نابینا اجازه خواندن متون را می دهد

Dot یک نوع ساعت هوشمند بریل می باشد ، که به کاربرانی که از نظر بینایی مشکل دارند اجازه به دست آوردن اطلاعات از طریق صفحه نمایش بریل را می دهد.

بریل را کشور کره جنوبی عرضه کرده است ، و به کاربران اجازه می دهد بتوانند از طریق خط بریل پیام ها را بخوانند. نام این ساعت هوشمند به زیرکی Dot نامگذاری شده است ؛ چون روی صفحه آن چندین نقطه قرار گرفته شده است.

braillesmartwatch@2x

کاربران قادرند پیام هایی را که دریافت می کنند در همان زمان دریافت کرده و بخوانند ، کتاب الکتریکی مطالعه کنند و حتی قادرند خط بریل را یاد بگیرند.

وقتی این ساعت هوشمند برای افراد کم توان بینایی عرضه شد ، تعداد زیادی از آن برای فروش وجود نداشت. و همچنین کسانی که وسع مالی نداشتند نمی توانستند هزاران دلار برای خرید این دستگاه هزینه کنند.

Dot اولین دستگاه هوشمند جهان است که برای افراد نابینا طراحی شده است

سازندگان Dot ادعا می کنند که ، این دستگاه اولین دستگاه هوشمند جهان است که برای افراد نابینا طراحی شده است و می توان به وسیله لمس کردن با آن کار کرد.

24 نقطه فعال روی صفحه آن قرار دارند، که به صورت 4 دسته 6 تایی قرار گرفته اند ، اجازه می دهند کاربران در یک زمان 4 نقطه را لمس کنند.

این ساعت هوشمند قادر است به وسیله بلوتوث به دستگاه دیگر متصل شده و نوتیفیکشن هایی را که آن دستگاه دریافت می کند به کاربران نابینا اطلاع دهد.

به عنوان مثال وقتی که کاربر در گوشی خود پیامی را دریافت می کند این پیام توسط برنامه ای تبدیل به خط بریل شده و به وسیله بلوتوث به ساعت هوشمند ارسال می شود ، موتور ویبراتور داخلی Dot نوتیفیکشن ها و پیام ها را به کاربران هشدار می دهد ، و به صورت اتوماتیک آن را روی صفحه می آورد تا کاربران آن را بخوانند.

نقطه ها از سطح آن برآمده هستند و به کاربران اجازه می دهند با نوک انگشت خود آن را لمس کنند، به گفته این شرکت سرعت خواندن پیام ها قابل تنظیم است.

Daniel Koh رییس روابط رسانه ای شرکت Fingerson در مصاحبه ای با Gizmag گفته است که ” شما می توانید از طریق دکمه هایی که در کناره ساعت وجود دارد سرعت خواندن پیام را تنظیم کنید ، با چهار نقطه ای که می توان همزمان لمس کرد یعنی اینکه سرعت خواندن یک کلمه محدود می باشد.

با این حال برخلاف اولین صفحه نمایش این ساعت در هنگام عرضه که به اصطلاح refreshable می باشد ، صفحه نمایش کنونی آن فعال است و هنگامی که چهار نقطه اول تمام شد دست کاربران را به طور خودکار به سمت 4 نقطه بعدی راهنمایی می کند”

از آنجا که خواندن یک پاراگراف طولانی در روی چهار سری نقطه بریل ممکن است کمی خسته کننده باشد ، قرار است Dot یک پد بریل داشته باشد که برای خواندن کتاب های الکترونیکی مناسب است.

علاوه بر ارائه اطلاعات این ساعت هوشمند قادر است به کاربران آموزش دهد که با یک صوت همگام سازی شده با خط بریل این خط را یادبگیرند. به عنوان مثال وقتی برنامه آموزشی حرف p را تلفظ می کند به طور خودکار دست کاربر به روی نقطه مربوط به p می رود.

Koh گفته است که برای گسترش ویژگی های این دستگاه برنامه ریزی کرده اند ، تا قابلیت های بیشتری را برای ارائه تجربه یادگیری جامع در آن قرار دهند.

این شرکت در نظر دارد که یک سری ماژول های عمومی را طراحی کند تا این دستگاه های بریل با ماشین های کاربری مثل ATM ادغام شوند و کاربران بتوانند اطلاعاتی را از کیوسک های تلفن و همچنین ایستگاه های حمل و نقل و مکان های عمومی دیگر دریافت کنند.

به عنوان مثال یک ماژولی در ایستگاه قطار قرار داده شود تا کاربرانی که ناتوان بینایی هستند بدون پرسیدن از کس دیگری بدانند چه قطاری در حال حرکت است.

یا مثلا یک ماژول های در ساختمان های دولتی قرار داده شود تا کاربران نابینا بتوانند تابلوی اتاق ها را بخوانند و بفهمند که باید از کدام مسیر و به اتاق چه کسی بروند.

در کل باید بگوییم هدف شرکت بهبود کیفیت زندگی نابینایان و رساندن آن به سطوح بالایی از استقلال می باشد.

Koh گفته است که ” به خاطر قیمت بالای این محصول و عرضه کم آن فقط 5 درصد از نابینایان جهان می توانند این دستگاه را داشته باشند. و ما در تلاشیم که تبعیض را از بین ببریم و به همه اجازه خرید این دستگاه را بدهیم.”

این شرکت قصد دارد 3000 دستگاه را در دسامبر سال جاری در آمریکا عرضه کند و به قیمت زیر 300 دلار به فروش برساند ، و به زودی عرضه این محصول جهانی خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا