فيلم برداري و ويرايش ويديو هاي 360 درجه ای با دوربين Theta s

گشت و گذار در خيابان ها و فيلم برداري و ويرايش ويديو هاي 360 درجه اي با استفاده از دوربين Theta s

در سال گذشته ما شاهد اين بوديم كه تعداد زيادي دوربين هاي فيلم برداري 360 درجه اي و واقعيت مجازي مقرون به صرفه براي خريد در دسترس مشتريان قرار گرفته و وارد ويترين مغازه ها شدند و تيم سايت ما هم بي صبرانه منتظر هستند تا تمامي آن ها را امتحان كنند. به تازگي شركت Ricoh از دوربين فيلم برداري 360 درجه واقعيت مجازي خودش با نام Theta S رونمايي كرد و آقاي جان لين ( John Lynn ) كه يكي از بدل كاران خبره مسابقات BMX و همچنين تهيه كننده فيلم هستند ، تصميم گرفتند كه يكي از اين دوربين ها را برداشته و با آن چرخي در سطح شهر نيويورك زده و با آن فيلم برداري كنند ، و نتايج به دست آمده بسيار جالب از آب در آمدند. اما يك سري مشكلات نيز براي ما طي انجام اين پروسه به وجود آمد كه بد نديديم آن تجربيات را با شما نيز به اشتراك بگذاريم.

2015-10-27_133741

فرض كنيد كه شما يك روز بسيار خوب و به ياد ماندني را به همراه دوستان تان با استفاده از اين دوربين فيلم برداري كرده ايد و حالا دلتان مي خواهد كه آن را با دنيا به اشتراك بگذاريد. البته نوعي گزينه مخصوص به اشتراك گذاري ، مستقيما از درون برنامه موبايل ويژه اين محصول وجود دارد ، ولي فرض كنيد كه ما بخواهيم اين فايل رلا ابتدا از طريق برنامه Adobe Premiere ويرايش كرده و سپس به اشتراك بگذاريم. اگر شما فايل هاي ويديويي ضبط شده با استفاده از اين دوربين را مستقيما با استفاده از كابل USB بيرون بكشيد ، فايل هايي كه خواهيد داشت به صورت زير خواهند بود.

نرم افزار هايي كامپيوتري شما با اين فايل ها خوب كنار نخواهند آمد

اگر شما مي خواهيد فايل هايي را از اين دوربين به دست بياوريد كه بتوانيد از آن ها استفاده كنيد ، مجبوريد با استفاده از قابليت واي فاي اين محصول تك تك اين فايل هاي ويديويي را به صورت دستي با استفاده از نرم افزار موبايل اين دوربين دانلود كنيد. متاسفانه اين فرآيند يك روند بسيار كند و خسته كننده است. به عنوان مثال ، دانلود كردن يك فايل ويديويي 12 ثانيه اي از اين دوربين كه حدودا 24 مگا بايت حجم داشت ، با استفاده از گوشي آيفون 6 من حدودا 70 ثانيه به طول انجاميد. در طول فرآيند تست كردن اين محصول من چند فايل ويديويي كوتاه يك يا دو ثانيه اي ضبط كردم كه در آخر تعداد آن ها به 15 فايل رسيد و طبيعتا جا به جا كردن آن ها با استفاده از اين روش خيلي وقت من را گرفت.

2015-10-27_133823

در اين جا شما مي توانيد اين فايل هاي ويديويي را به صورت 360 درجه در نرم افزار موبايل Theta مشاهده كنيد. متاسفانه اين نرم افزار مانند نرم افزار پخش كننده فايل هاي ويديويي Youtube گوشي تان از شتاب سنج آيفون استفاده نمي كند. اما هنوز هم اين قابليت كه مي توانيد با كشيدن انگشت تان بر روي صفحه گوشي اين فايل هاي ويديوي را در حالت 360 درجه تماشا كنيد بسيار جذاب است.

وقتي كه شما فيال هاي ويديويي تان از روش گفته شده دانلود كرده و در گوشي تان ريختيد ، مي توانيد آن ها را تماشا كنيد. همان طور كه قبلا گفتيم ، اين نرم افزار مانند نرم افزار پخش كننده فايل هاي ويديويي Youtube گوشي تان از شتاب سنج آيفون پشتيباني نمي كند ، اما حداقل با استفاده از آن اين فايل ها قابل تماشا كردن و استفاده كردن هستند. حال مي خواهيم فايل هاي گرفته شده توسط اين دوربين را در سايت YouTube آپلود كنيم.

2015-10-27_133921

( روشي كه خود من از آن براي بيرون كشيدن عكس ها و فايل هاي ويديويي از درون موبايلم استفاده مي كنم ابزار مخصوص سيستم عامل مك براي گفتن عكس ها است. خوشبختانه فايل هاي ويديويي دانلود شده با استفاده از اين نرم افزار در گالري شما نشان داده شده و مانند عكس ها در درو برنامه قفل شده نيستند. تنها كافي است فايل ويديويي تان را انتهاب كرده و آن را در كامپيوترتان دريافت كنيد ).

اگر شما ويديو هايتان را به صورت خام در درون YouTube آپلود كنيد نرم افزار پخش كننده آن به صورت اتوماتيك آن را شناسايي كرده و مي فهمد كه اين يك فايل ويديويي 360 درجه اي است. شما ممكن است مجبور شويد كه چند دقيقه صبر كرده و سپس مرورگر تان بارگذاري مجدد كنيد تا اين كه يك فلش مشخص كننده اين موضوع در قسمت بالايي و سمت چپ فايل ويديويي شما نشان داده شود.

 ويرايش كردن اين فايل هاي ويديو اي و اين كه چگونه آن را انجام دهيم

به منظور انجام اين كار ، ما از نرم افزار Adobe Premiere استفاده مي كنيم. قسمت ويرايش فايل ويديويي در اين روش همان طور كه در عكس مي بينيد ممكن است كمي عجيب و غريب به نظر برسد ولي هنوز هم شما مي توانيد عكس ها را ديده و تشخيص دهيد. ما در اينجا قرار نيست هيچ كار خاص و تجملي انجام دهيم ، تنها كاري كه مي خواهيم بكنيم كمي ويرايش از طريق بريدن و چسبندن فايل ها و اضافه كردن تعدادي عكس در جاهاي مختلف آن است. طبق معمول شما مي نتوانيد علامت مشخصه سايت ما را در گوشه بالايي و سمت راست اين فايل ويديويي مشاهده كنيد ، اما قرار دادن آن در اين فايل ويديويي خودش با مشكلاتي همراه بوده است. اما ما به خاطر اهدافي كه اين پست دارد در اين مقاله قرار نيست به آن مشكلات بپردازيم.

حالا كه ما ويرايش هايتان را بر روي اين فايل ويديويي انجام داده ايم ديگر وقت آن رسيده است كه آن را در سايت YouTube آپلود كنيم ، درست است ؟ نه . فايل هاي استخراج شده از برنامه ويرايش كننده ، شامل فايل هاي متا داده ضروري نشان دهنده اين امر به سايت YouTube كه اين فايل يك فايل ويديواي 360 درجه اي مي باشد ، نيستند و ما مجبوريم خودمان اين ويژگي را مجددا به فايل اضافه كنيم.

خوشبختانه ابزار هايي به منظور انجام اين كار ها در سايت YouTube وجود دارد.

2015-10-27_133958

ما از نرم افزار متا داده فايل ويديوي سيستم عامل مك استفاده كرديم. اين روش بسيار ساده است. تنها لازم است كه اين فايل ويديواي را در اين نرم افزار باز كرده ، سپس بر روي ” Inject ” كليك كنيد و پس از آن لازم است كه نام فايل را وارد كنيد. پس از آن تنها لازم است كه اين فايل ويديواي را در سايت YouTube آپلود كنيد و پس از آن كار شما با موفقيت تمام شده است.

در آخر ما چند عكس براي شما تهيه ديده ايم كه در آن ها تهيه كننده ويديو هاي سايت Mashable ، آقاي جان لين را در حال چرخ زدن در شهر در حالي كه اين دوربين Theta به فرمان دوچرخه اش متصل شده است مشاهده مي كنيم.

mashable

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا