سی امین تولد macintosh چگونه گذشت و بزرگان چه گفتند

تیم اصلی توسعه دهنده macintosh ، به مناسبت سی سالگی این فرآوری منحصر به فرد و تعیین کننده، عصر روز شنبه دور هم جمع شدند تا در مورد کالایی گپ و گفت داشته باشند که آینده آیپاد و آیفون و حتی آیپد را رقم زد بله مکینتاش تازه اول راه بود!

30 سال پیش در همین ساختمان، استیو جابز جوان دنیای رایانه های شخصی را با macintosh به کلی دگرگون کرد.

Apple_Macintosh_128K_244x183 (1)

تیم کوک گفت : اگر بخواهیم از دید معنوی و عشق و علاقه در مورد گذشته ی این محصول صحبت کنیم باید گفت که مکینتاش برای پول نبود.

راد هولت یکی از اعضای اصلی تیم سخت افزاری و یکی از 10 کارمند اول شرکت اپل در این باره می گوید، ” حتی اگر استیو می گفت : اگر به شما رفقا پول داده نشود چی؟ ، باز هم از ساخت macintosh صرفنظر نمی کردیم. (اشاره به تجاری نبودن مکینتاش). هولت می گوید ما هنوز هم یک تیم هستیم. و در ادامه اضافه می کند: اما خب کار بی غر زدن که نمی شود!!! (:دی)

بیل اتکینسون ، کسی که برنامه MacPaint را ارائه کرد، در مورد خودش به اپل توضیح می دهد :کشانده شدم (دقیقا هم همین لفظ کشانده شدن چون استیو فکر کنم به زور او را به تیم آورده!). او همچنین می گوید یک بار هنگامی که داشته به تیم می پیوسته جلوی هیئت مدیره به گریه افتاده! وی در حالی که دانشجو بوده، (شاید متناسب با رشته اش) اما باز هم نسبت به پیوستن بی رغبت بوده تا این که استیو جابز به او پیشنهاد می دهد “[اگر خیلی برایت سخت است] به موج سواری در جلوی یک موج بزرگ فکر کن [اصطلاحی که شاید خیلی در زبان ما کاربرد ندارد و بیشتر به معنای فکر کردن به چیز های خوب تا رسیدن به نتیجه خوب در کاری های سخت نسبت داده می شود]، به Silicon Valley بیا ما در آن جا در حال نوآوری [اختراع] آینده هستیم”. خب این یک جورهایی بیل را قلقلک داد و متاقاعد شد تا بشو یکی از اعضای تیم کوپرتینو.
Screen_Shot_2014-01-26_at_12.14.48_AM_610x416
(دَن فاربِر)

خب از خاطرات بگذریم، این مراسم همچنین یک گروه راک را هم دعوت کرده بود. برگزار کننده برنامه شنبه شب، بیل فرننادز بود؛ کسی که آخرین بار استیو جابز و وزنیاک را معرفی کرده بود. برخی دیگر از اولین کارکنان اپل نیز در جلسه بزرگداشت macintosh حضور داشتند از جمله Daniel Kottke و Larry Tessler.

استیو هایدن ، اشاره کرد که جابز او را برای تجارت انتخاب کرده بود. “مسیر دنیا را از چیزی که هست تغییر بده” کاری که چندان هم آسان نبود.

David Bunnell ، موسس مک ورلد هم در مراسم مکینتاش حضور داشت و در مورد عکسی توضیح می داد که بر روی جلد مجله بود و سه macintosh را به تصویر می کشید. بونل می گوید که در لحظه آخر نظر جابز تغییر کرد و گفت که نمی خواهد عکسش بر روی جلد مجله باشد اما عملا چنین چیزی غیر ممکن بود چون دیگر پایان کار بود و به او گفتیم، “ببخشید جابز اما دیگه داره چاپ میشه”

 

P1050764_610x458
مارکولا مارک کسی که یکی از اولین حامیان مالی شرکت اپل بود و به مدت 12 سال به عنوان رئیس هیئت مدیره خدمت کرد، یک تقدیر از این رویداد دریافت کرد.

این رویداد ( mac 30 ) یک هفته تمام بازتابی گسترده در جهان داشت. از جمله فیل شیلر (مدیر تجارت جهانی اپل)، کریگ فدریچی و جانشین مدیر بخش تکنولوژی نرم افزاری یاد تریبل در این چند وقت به مصاحبه و گفتگو های متعددی دعوت شدند که از جمله آن می توان به گفتگویی نادر و کمیاب با خود تیم سی نت و گزارش استون لِوی در رولینگ استون اشاره کرد.

مدیر عامل کنونی اپل، تیم کوک در مصاحبه اختصاصی با ABC هم در مورد این محصول صحبت کرد. همچنین سایت اپل صفحه اصلی خود را به مک اختصاص داد و همانطور هم که فکر می کنم 2-3 پستی شد، راجع به صفحه اصلی سایت و ویدئویش به نام Mac 30 چندین بار در اپل سنتر پرداختیم.

به هر حال، اپل شرکت قدرتمندی است و همین مراسم هاست که باعث ارتباط قوی بین کارمندان این شرکت شده است و آن را با یکی از منسجم ترین شرکت های جهان مبدل ساخته است. نظر شما در مورد macintosh چیست؟ آیا این محصول انقلابی اپل را به یاد می آورید؟ آیا آن موقع ها شما در کره هستی بوده اید؟ از جایی که داخل ایران عزیز مان منبع خبری موثق خیلی زیاد داریم آن هم این اخبار که بلاد کفر مربوط می شود، ممنون می شویم خاطرات خود را با ما در میان بگذارید
مانا باشید

منبع : Cnet

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا