رفع مشکل: آخرین اقدام به بک آپ گیری کامل نشده است

دیروز من تصمیم گرفتم نگاهی به آخرین زمانی که آیفون 6 اس من نسخه‎ی پشتیبانی روی iCloud ذخیره کرده است داشته باشم و متوجه شدم که از تاریخ 25 سپتامبر چنین امری رخ نداده است، که در واقع همان روزی است که این دستگاه جدید را من تهیه کردم.

2

تصور کردم که دلیل آن یک وقفه در iCloud بوده است و به صورت دستی عملیات بک آپ گیری را با طی کردن مسیر Settings > iCloud > Backup و آهسته ضربه زدن روی گزینه‎ی “Back Up Now” شروع کردم. همه چیز در ابتدا معمولی به نظر می‎رسد و وضعیت در “حال بک آپ گیری” و پیام همیشگی “مدت زمان باقی مانده” به چشم می‎خوردند. ولی بعد از چند ثانیه، بک آپ متوقف شد و پیام زیر دریافت شد:

“آخرین اقدام به بک آپ گیری کامل نتوانسته شود.”

هرکار می‎کردم، موفق به رفع این مشکل نمی‎شدم. مشکل به نظر از یک ریبوت ساده پیچیده تر به نظر می‎آمد، ولی در نهایت بر آن غلبه کردم.

در این پست، من به شما در چند مرحله نشان خواهم داد که اگر با پیام مشابهی روبرو شدید چه اقدامی انجام دهید. با آنکه نمی‎توانم تضمین کنم، ولی کاملا مطمئن هستم که این مراحل در واقع اکثر مشکلات مربوط به iCloud را برطرف خواهند کرد.

چطور خطای “آخرین اقدام به بک آپ گیری کامل نتوانسته شود.” را رفع کنید

من بی خیال راهنمایی‎های معمولی می‎شوم که به شما پیشنهاد می‎کنند دستگاه خود را ریوبت کنید یا اینکه بررسی کنید برای دستگاه خود فضای ذخیره سازی کافی در iCloud دارید یا خیر، چون فکر می‎کنم چنین کارهایی را خودتان در حال حاضر انجام داده‎اید. اگر این کارها را نکرده‎اید، شاید بخواهید اول آن‎ها را تست کنید. اگر تست کرده‎اید، مراحل زیر را طی کنید.

از دستگاه خود در iTunes بک آپ بگیرید

3

بهتر است مراقب بود تا متاسف. گرچه این مرحله جزئی از مراحل رفع آن خطا نیست، ولی بک آپ گیری از دستگاه شما بر روی کامپیوتر از طریق iTunes چیزی است که شما باید فورا انجام آن را مد نظر داشته باشید تا اگر اوضاع وخیم شد نسخه‎ی پشتیبانی از گوشی خود داشته باشید. چنین چیزی الزامی نیست ولی قویا توصیه می‎شود. در واقع زمانی که من متوجه شدم یک هفته‎ای می‎شود آیفون من در iCloud نسخه‎ی پشتیبانی نداشته است، این کار اولین چیزی بود که انجام دادم.

از iCloud خارج و سپس دوباره وارد شوید

4

ما ابتدا چنین فرض خواهیم کرد که مشکل از طرف iCloud است، و ضرورتا از طرف دستگاه شما نیست، بنابراین خارج شدن از این سرویس و دوباره وارد شدن ممکن است کمک بخش باشد.

به بخش Settings > iCloud بروید و روی Sign Out در انتهای صفحه آهسته ضربه بزنید. انجام آن به نوعی دردناک هم است چون تمامی کارت‎های اعتباری شما را در Apple Pay هم بر روی آیفون و هم اگر ساعت اپل دارید بر روی آن، پاک می‎کند.

من از نظر فنی ارتباط بین یک بار خارج و داخل شدن را متوجه نمی‎شوم، ولی انجام آن مشخص شده است که در واقع مسائل مختلف را حل می‎کند، چه بخواهیم باور داشته باشیم، چه نداشته باشیم. من فرض می‎کنم که چنین چیزی ممکن است در رابطه با برقراری ارتباط با سرورهای اپل باشد، ولی از من نشنیده بگیرید.

گرچه من واقعا به انجام این کار برای رفع مشکل امید داشتم، ولی نتیجه‎ای برایم در بر نداشت و بنابراین به سمت مرحله‎ی بعد پیش رفتم.

ریست کردن تنظیمات شبکه

5

ما قبلا اینطور فرض کردیم که مشکل از طرف iCloud بوده است، ولی اگر مشکل از طرف خود دستگاه شما باشد چی؟

برای اینکه این چنین نیست، به مسیر زیر بروید: Settings > General > Reset > Reset Network Settings سپس پسوورد خود را وارد کنید و ریست کردن تنظیمات را تایید نمایید. با انجام این کار تمامی شبکه‎های وای فایی که قبلا روی دستگاه شما ذخیره شده است پاک شده و از نو این شبکه آغاز به کار خواهد کرد.

یک شبکه‎ی وای فای متفاوت را امتحان کنید

7

اگر ریست کردن تنظیمات شبکه جواب نداد، شاید ارزش این را داشته باشید که با یک شبکه‎ی وای فای دیگر به iCloud متصل شوید. سعی کنید به شبکه‎ی وای فای همسایه متصل شوید (سلام علیکم رفیق!) یا به یک کافی نت بروید تا ببینید این تفاوت مشکل را رفع می‎کند یا خیر.

بک آپ فعلی که iCloud از دستگاه شما گرفته است پاک کنید

8

انجام این کار برای من جواب داد. حتی با آنکه از دستگاه من روی آی کلاد نسخه‎ی پشتیبانی نبود، به نظر می‎رسد اولین روزی که دستگاه را گرفته بودم بک آپی تهیه شده بود. من فکر کردم که پاک کردن آن بک آپ ارورهای مرتبط با آن را نیز پاک خواهد کرد و واقعا هم همینطور شد. من اینطور شنیدم که انجام این کار راه حل مشکل چندین نفر در توییتر نیز بوده است.

به بخش Settings > iCloud > Storage > Manage Storage بروید. اگر چندین دستگاه iOS دارید، باید تمامی بک آپ‎های موجود برای هر دستگاه را مشاهده کنید.

دستگاهی که بک آپ گرفته نمی‎شود را انتخاب کنید، سپس روی گزینه‎ی Delete Backup در انتهای صفحه آهسته ضربه بزنید.

من همچنین از افرادی که در توییتر هستند شنیدم که آنها قادر نبودن با استفاده از دستگاهی که مشکل داشته است بک آپشان را پاک کنند، و در عوض از دستگاه دیگری برای این کار استفاده کرده‎اند. اگر برای شما هم همینطور است، و اگر دارای یک دستگاه iOS دیگر هستید به مسیر Settings > iCloud > Storage > Manage Storage بروید و بک آپ مشکل آفرین آی کلاد خود را پاک کنید.

محض اطلاع، دستگاه‎های iOS دیگر من حتی بک آپ آیفون 6 اس من را در آی کلاد نشان ندادند، ولی من قادر بودم که مستقیما از خود دستگاه بک آپ را پاک کنم.

ری استور کردن دستگاه‎ تان

9

اگر تمامی مراحل بالا جواب نداد، راه حل دیگری جز این ندارید که با ری استور کردن دستگاه‎ iOS خود سعی در رفع این مشکل وخیم باشید! بعضی‎ها ممکن است حتی پیشنهاد کنند که به مسیر Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings بروید ولی من به ری استور کردن اعتقاد شدیدی دارم یعنی اینکه شما به جای اینکه هر چیزی را در یک دستگاه پاک کنید، نرم افزار مشکل آفرین را دوباره نصب کنید.

مجدد باید گفت این کار را من ترجیح می‎دهم و 99% مشکلات نرم افزاری با این کار حل می‎شوند و به شما قویا پیشنهاد می‎کنم که آیفون خود را با iTunes در ارتباط قرار دهید، Restore را انتخاب و تنظیمات دستگاه خود را نه از یک بک آپ بلکه به صورت جدید انجام دهید.

اگر شما فکر می‎کنید این کار دردسر اضافی است، از iTunes ری استور را انجام دهید و تنظیمات دستگاه خود را از یک بک آپ قبلی بازگردانی کنید. ممکن است جواب دهد و دیگر نیاز نباشد هرچیزی که روی دستگاه خود دارید دوباره نصب کنید، ولی ممکن است به همان مشکلی برگردید که از ابتدا سعی در رفع آن داشته‎اید، و برای همین است که من همیشه ری استور کردن و تنظیمات جدید را توصیه می‎کنم.

هنوز هم مشکل رفع نشده است؟ متاسفانه من دیگر چیزی به ذهنم نمی‎رسد و شاید وقت آن رسیده که به اپل استور سری بزنید و ببینید سایرین چه راه حلی داشته‎اند.

 

 

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا