LEDهای سفید انعطاف پذیر با بهره‌وری بالا

LEDهای سفید انعطاف پذیر ساخته شده از تکنولوژی های موجود

LED سفید انعطاف پذیر ، توسط قطعات خارج از رده طراحی شده است ، که یک نور خروجی یکنواخت با بهره وری بالا را ارائه می دهد.

LED زرد رنگ با انعطاف پذیری بیشتر و نور سفید رنگ ، توسط دانشگاه ملی Chiao Tung در تایوان طراحی شده است ، که متشکل از قطعات خارج از رده با الگوهای طراحی novel می باشد ؛ این LED یک لایه یکنواخ نور را تولید می کند که به زودی ممکن است در صفحه تلویزون های منحنی و انعطاف پذیر و صفحه نمایش ساعت ها دیده شود.

flexible-led

این دستگاه از 81 چیپ LED آبی از جنس فویل های مسی ساخته شده است که در یک بستر پلی آمیدی می باشد.

بالای همه این ها یک فیلم فسفری از جنس polydimethylsiloxane وجود دارد که مخفف آن PDMS می باشد. که یک ماده با پایه سیلیکونی بوده بی بو ، بی اثر و غیرسمی است و به منظور شفافیت و انعطاف پذیری تعبیه شده است.

لایه بالایی فیلم نور را از رنگ آبی به رنگ زرد – سفید گرم تبدیل می کند.

محققات دریافته اند که ضخامت سیلیکونی که بین فیلم و تراشه های ال دی قرار دارد تعیین می کند که نور چقدر پراکنده و منعکس شود. اگر این بخش از سایر بخش ها خیلی نازک تر باشد منابع نقطه ای به وضوح قابل تشخیص خواهند بود.

اما اگر ضخامت آن درست انتخاب شود لایه‌های هماهنگ و یکنواخت از نور را دریافت خواهید کرد.

دستگاه های LED انعطاف پذیر ، 85 درصد از نوری که به آن می رسد را دریافت می کند و کارایی آن 120 لومن در وات است. در حالی که LED های نوری استاندارد مانند ای ای دی 4.97 دلاری Philips’ 800 لامپ لومن دارند. بعد از هزار ساعت اجرا این دستگاه تنها 5 درصد از نور اخود را از دست می دهد. بهتر از این هم هست زیرا این دستگاه جدید به خاطر انحنایی با شعاع 1.5 سامنتی همیشه قدرت نوری اولیه خود را خواهد داشت.

یک نسخه اصلاح شده از دستگاه – یا چیزی شبیه آن – می تواند زودتر از آن وارد بازار شود.

که این هم از قطعات خارج از رده تولید شده است ، فکر نمی کنم تولید این دستگاه چندان سخت باشد ، زیرا فن آوری های آن موجود است و تنها کار ادغام قطعات است. گرچه نیاز به کار بیشتری دارد ولی با کاهش ضخامت می توان بهره وری انرژی و طول عمر را افزایش داد.

یک مقاله تحقیقاتی درباره نحوه تولید آن در Optics Express منتشر شده است.

gizmag

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا