میزان کالری مصرفی خود را با این غذاها کاهش دهید

غذاهایی که چربی و کالری بیشتری نسبت به مقدار کالری وارده می سوزانند یک راز هستند . شما می توانید از این مواد غذایی روزانه چند بار مصرف کنید و و زون خود را با آنها کاهش دهید .

کالری خود را با این مواد کم کنید :

آیا تا به حال در مورد این تئوری که غذاهای خاصی اثر  منفی کالری دارند چیزی شنیده اید ؟ داشتن کالری منفی بدان معناست که این غذاها بیشتر از اینکه کالری وارد بدن شما کنند ، میتوانند کالری و چربی را در طول فرآیند هضم  مصرف کنند . ( کرفس و سیب دو نمونه از این مواد هستند ). همانطور که گفتیم این غذاها یک راز هستند  . در این مقاله سعی  می کنیم مواد و غذاهایی که دارای کالری صفر و یا کم کالری هستند را معرفی کنیم .

1

منداب :

کالری: 4 کالری در هر پیمانه

این گیاه ظریف و تند  در مواردی همچون کالری ،چربی و چربی اشباع و کلسترول بسیار اندک است . همچنین این گیاه دارای فیبر ، ویتامین A ، C  و K   بوده و همچنین ماد مغذی دیگری همچون پتاسیم را نیز داراست . شما می توانید از این گیاه در سالادها ، سوپها و یا هر جای دیگری که دوست داشتید استفاده کنید . شواهد نشان می دهد که مواد معدنی و آنتی اکسیدانهایی که در برگهای سبز و تیره آن قرار گرفته ، برای سلامتی جنسی ما ضروری و لازم است زیرا  این مواد می توانند جذب مواد سمی را مسدود کرده و میل جنسی را تعدیل کنند .

مارچوبه :

مقدار کالری: 27 کالری در هر پیمانه

مارچوبه به طور سنتی به عنوان یک سم زدای غذایی شناخته شده است زیرا حاوی سطوح بالایی از  آمینو اسید است که به عنوان یک دیورتیک (ادرار آور) عمل میکند و مایعات اضافی را از بدن پاک می سازد . همچنین این ماده در سرعت بخشیدن به متابولیسم الکل و سایر مواد سمی  می تواند کارساز و مفید باشد . مارچوبه منبعی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی همچون ویتامین A  ، C ، E  ، K  ، B6  ، آهن ، مس ،و حتی پروتئین است . شما می توانید این گیاه را به صورت خام ،بخار پز در سالادها و سایر مواد غذایی مصرف کنید .

2

کلم بروکلی :

مقدار کالری : 31 کالری در هر پیمانه

بروکلی به طور شگفت آوری کم کالری بوده اما همیشه یکی از غذاها و مواد عالی موجود در لیست غذاهای ماست . این گیاه نه تنها دارای فیبر ، ویتامین و مواد معدنی است بلکه شامل آنتی اکسیدانهای قوی هست که می تواند شانس بقای شما در برابر سرطان پستان را افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد . مواد شیمیایی موجود در بروکلی مسئول اثر حفاظتی آن است که این ماده ی شیمیایی سولفورافان نامیده می شود . همین ماده به کلم بروکلی طعم تلخی اندکی می بخشد .

آبگوشت :

مقدار کالری موجود: 10 کالری در هر پیمانه

آبگوشتی که از سبزیجات ، گوشت گاو ، مرغ ، غذاهای دریایی و میسو درست می شوند ، سلاحی مخفی در رژیم غذایی شماست که میتواند بدن شما را از مواد مغذی پر کرده و کالری  کمتری ( تقریبا صفر) وار د بدن شما کند .  با انتخاب غذاهایی که کالری کمتری دارند ، اندازه ی سهمی شما رشد کرده ولی کل کالری دریافتی کاهش پیدا میکند . یکی از معایب این گیاه وجود سدیم بالا در آن است .

کلم بروکسل( کلم دکمه ای ) :

مقدار کالری: 38 کالری در هر پیمانه

کلم بروکسل کالری بسیار اندکی دارد اما مملو از مواد مغذی گیاهی و فیبر است که از  سرطان جلوگیری می کند. این سبزیجات گاهی اوقات کلم کوچک نیز نام میگیرند . طعم آنها با سس تند و یا شیرین بسیار عالی است .

کلم :

مقدار کالری : 22 کالری در هر پیمانه

این گیاه ترد ،شیرین و مقرون به صرفه است . کلم دارای ویتامین ، مواد معدنی ، فیبر و چندین مواد مغذی است که از سرطان جلوگیری میکند . گلوکوزینولات یک سم زدای متابولیک بوده و سولفورافان یک ضد سرطان بسیار قدرتمند است .کلم بنفش همچنین دارای آنتوسیانین و سایر مواد شیمیایی طبیعی است که می تواند فرآیند ترمیم سلولی را افزایش داده و رشد سلولهای سرطانی را متوقف کند .حتما کلم بخورید .

4

کاهو :

مقدار کالری : 5 کالری در هر پیمانه

شما می توانید انواع مختلفی از کاهو را در زمانهای مختلف و به مقدار زیاد بخورید و حتی یک گرم نیز افزایش وزن نداشته باشید . کاهو به تنهایی منبع مهمی از ویتامین B  ، اسید فولیک  و منگنز است که می تواند به تنظیم قند خون کمک کرده و برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ضروری و لازم است . با انتخاب کاهوهایی با بر گ تیره تر می توانید مواد مغذی بیشتری وارد بدن کنید .

چغندر :

مقدار کالری: 37 کالری به ازای نیم پیمانه

اگرچه چغندر شیرین است اما کالری بسیار اندکی دارد . شما می توانید این گیاه را بدون نگرانی مصرف کنید . همچنین چغندر سرشار از آنتی اکسیدانهای ضد سرطان است . چغندر علی رغم داشتن  طعم شیرین ، یک منبع غنی از مواد مغذی است . این گیاه غنی از آهن ، فیبر و پتاسیم است که می تواند استفاده از آن در سالاد و یا پاستا  سطح مواد مغذی را افزایش دهد . رنگ  چغندر به خاطر وجود بتانین در آن است که  این ماده نیز یک آنتی اکسیدان قوی می باشد .

basd

گل کلم :

مانند سایر سبزیجات چلیپایی ، گل کلم  سرشار از مواد ضد سرطانی است و می تواند یک منبع خوب برای تامین ویتامین   c و  فولات(اسید فولیک) باشد . شما می توانید برای افزایش قدرت  تغذیه ای ، گل کلم را به صورت خام و یا بخار پز آرام آرام بخورید .گل کلم یکی از مواد خارق العاده بوده و می تواند شانس زنده ماندن افراد را در مقابل سرطان سینه افزایش دهد .

قهوه :

مقدار کالری : صفر

قهوه ی سیاه یکی از کم کالری ترین نوشیدنی های موجود است و می تواند در کاهش وزن کمک فراوانی به شما بکند . قهوه می تواند سطح پپتیدها ی روده را تغییر دهد .افرادی که قهوه می نوشند کمتر در معرض ابتلا به سرطان کبد و روده ی بزرگ  ، دیابت نوع 2 و بیماری پارکینسون قرار دارند و می تواند به شما کمک کند مدت زیادی زندگی کنید . مطالعه ای که در سال 2008 انجام شد ، نشان میداد که زنانی که به طور منظم قهوه می نوشند( 6 فنجان در روز )  کمتر از دیگران به علت های مختلف می میمرند . کافئین موجود در قهوه می تواند سرعت سوخت و ساز در بدن را افزایش داده  و چربی ها را بسوزاند که این موضوع  نیز منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع2 و چاقی می شود .

گریپ فوروت:

مقدار کالری:39 کالری در نصف میوه

مطالعات نشان میدهد که به طور متوسط زنانی که گریپ فوروت مصرف میکنند 10 پوند ( 4.5 کیلوگرم )کمتر از دیگران وزنشان اضافه می شود و 6 درصد شاخص توده ی بدن( BMI ) کمتری نسبت به سایرین دارند . این میوه منبعی از  ویتامین C ، فولیک اسید و پتاسیم است که می تواند برای سلامتی قلب مفید باشد . همچنین گریپ فوروت پکتین دارد که یک فیبر محلول در آب بوده  و می تواند در مقابل آترواسکلروز بسیار مفید باشد  و .نوع قرمز و بنفش آن همچنین دارای ویتامین A و لیکوپن  است که  دیواره های شریانی را از آسیب اکسیداتیو محافظت میکند .

قارچ :

مقدار کالری: 15 کالری در هر پیمانه

این ماده بسیار کم کالری بوده و فوق العاده متنوع است . قارچ انواع مختلفی دارد که می توان به قارچ دکمه ای ،قارچ صدفی ، قارچ قهوه ای، قارچ طلایی  وقارچ پورتابلا  اشاره کرد . خوشبختانه ،تقریبا تمام قارچها شامل آنتی اکسیدانهای افزایش دهنده ی قدرت سیستم ایمنی بوده و دارای مواد مغذی همچون پتاسیم ، فیبر و ویتامین B  هستند . به عنوان مثال قارچ طلایی (Shiitake) شامل لنتینان است که یک ماده ی مغذی بوده و  دارای خاصیت ضد سرطانی است . تمامی قارچها منبع خوبی برای ویتامین D ، تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، ویتامین B6 ، اسید پانتوتنیک، فسفر، پتاسیم، مس و سلنیوم  هستند .

گوجه فرنگی :

مقدار کالری: 22 کالری در یک گوجه متوسط

گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است . لیکوپن آنتی اکسیدانی است که به ندرت در سایر مواد غذایی یافت می شود . مطالعات نشان میدهد که گوجه فرنگی می تواند پوست را در برابر پرتوهای مضر ماورا بنفش  و در نتیجه ابتلا به سرطان محافظت کند . به علاوه گوجه فرنگی ، حاوی مقداری پتاسیم ، فیبر  و ویتامین C  است .

شلغم :

مقدار کالری:36 کالری در هر پیمانه

شلغم منبعی غنی از فیبر ، ویتامین C  بوده و بار گلیسمی پایینی دارد . بیشتر افراد دوست دارند شلغم را به صورت پخته شده در سوپ و یا خام مصرف کنند .

آب تره :

مقدار کالری: 4 کالری در هر پیمانه

آب تره با داشتن خاصیت پاک کنندگی سبزیجات چلیپایی و خاصیت ضد سرطانی کلم بروکلی و کلم بروکسل ، شامل سولفورافان و سایر ترکیبات است و می تواندخطر بیماریها را کاهش دهد . مطالعات نشان میدهد که افرادی که به طور منظم آب تره می خورند ، در برابر سرطان ریه محافظت شده هستند.

کدوی سبز:

مقدار کالری:20 کالری در هر پیمانه

این ماده ی جادویی ، غذایی با حجم بالاست . این گیاه به آسانی  در تابستان رشد میکند و دارای ویتامین  A  بوده و بنابراین خوردن آن به صورت خام و یا پختن آن با سایر مواد در طول سال بسیار ساده است .

اسفناج:

مقدار کالری:7 کالری در هر پیمانه

این برگهای سبز حاوی مقادیر زیادی آهن ، اسید فولیک و ویتامین K  است . همچنین این گیاه حاوی آنتی اکسیدانهای ضد سرطانی ،بتا کاروتن و ویتامین C    و لوتنین است که  چشم را در مقابل دژنراسیون ماکولای وابسته به سن محافظت می کند .شما می توانید از این گیاه به عنوان جایگزینی برای کاهو و به همراه هویج خرد شده ، قارچ برش خورده و سیر استفاده کنید .

لیمو ترش و لیمو شیرین:

مقدار کالری :20 کالری به ازی هر میوه

مرکبات منبع خوبی برای ویتامین C   و فیبر هستند . مطالعات نشان میدهد که مصرف مرکبات در روزهای اولیه ی بیماری می تواند دوران سرماخوردگی را کاهش دهد . معمولا اضافه کردن مقدار کمی از مرکبات می تواند بدون افزوده شدن کالری، چربی  و کلسترول طعم خوبی به غذا بدهد .

کلم پیچ :

مقدار کالری:5 کالری در هر پیمانه

کلم پیچ  سالم ترین ماده غذایی است که دارای مواد مغذی مختلفی است که میتواند از ابتلا به سرطان همچون سرطان سینه پیشگیری کند .دانشمندان در یافته اند که مواد مغذی موجود در کلم پیچ می تواند کبد را برای تولید آنزیم هایی تحریک کند که  به طور طبیعی مواد ایجاد کننده سرطان را خنثی سازد . این گیاه همچنین منبع خوبی از  ویتامین B  ، اسید فولیک و منگنز است و می تواند در تنظیم قند خون موثر باشد و برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ضروری است .

سیر :

مقدار کالری : 4 کالری در هر بوته

سیر می تواند در مبازره با سرماخوردگی و  سرطان موثر باشد و حتی می تواند عفونتهای ادراری را دفع کند .رژیم غذایی سرشار از سیر می تواند به خاطر وجود خاصیت ضد میکروبی آن بسیار مفید باشد . برای اینکه بتوانید از تمام مزیت این گیاه استفاده کنید ، اجازه دهید سیر خرد و یا له شده به مدت 10 دقیقه قبل از گرم شدن ، بیرون بماند . این روش بیشتر از یک سوم خاصیت ضد سرطانی آن را حفظ میکند .

فلفل:

کالری: 30 کالری در نصف پیمانه

فلفل های تند یا متوسط منبع خوبی از ویتامین C  ، فیبر بوده اما کالری کمتری دارد طعم  تندی در برخی از فلفل ها نشان دهنده ی وجود ترکیبی به نام کاپسایسین است که به همراه کاپسیات می تواند بدن را به سمت سوزاندن و مصرف کردن 50 الی 100 کالری بیشتر از مواقع دیگر پیش ببرد .

پیاز:

مقدار کالری:32 کالری در نصف پیمانه

پیازها را نگه ندارید . این ماده ی بودار که می تواند شیرین یا تلخ باشد ، دارای سولفید است . این ترکیب در مقابل سرطان محافظت کننده است .

کدو تنبل :

کالری: 30 کالری در هر پیمانه

این کدوی کم کالری سرشار از پتاسیم و بتا کاروتن بوده و شیرینی طبیعی آن برای افرادی که دوست دارند شیرینی بخورند بسیار خوب است . این گیاه  منبع خوبی برای ویتامینهای A ، C  و E  بوده و دارای پتاسیم( برای کاهش فشار خون عالی است ) و مس است .خوردن کدو تنبل ممکن است برای افراد دیابتی نیز خوب باشد . مطالعات،  دو ترکیب( تری گونلین و اسید نیکوتینیک) در اینگونه گیاهان را یافته اند که می تواند سطح مقاومت  به گلوکز را در موشها بهبود بخشد .

5

تربچه :

کالری: 19 کالری در هر پیمانه

این سبزی خوش رنگ ،دارای پتاسیم ، اسید فولیک ، آنتی اکسیدان و ترکیبات سولفوری است که  می تواند به هضم غذاها کمک کند .برگهای سبز این گیاه را فراموش نکنید . این قسمتها 6 برابر بیشتر از ریشه آن دارای ویتامین C  و کلسیم است . می توانید برشهای کوچکی از خود تربچه و برگهای آن را در سالاد و یا آبگوشت سبزیجات به کار ببرید .

6

چای:

مقدار کالری : صفر

هنگامی که صحبت از چای به میان می آید منظور ما چای سبز ، سیاه ، سفید و اولانگ است .تمام چایها سرشار از پلی فنول  هستند . این ترکیب یک آنتی اکسیدان است که می تواند سلولها را از آسیب DNA محافظت کند . همچنین چای می تواند سطح کلسترول بد خون را پایین بیاورد ، قدرت مغز را افزایش  دهد، پوکی استخوان را دفع کند و شما را لاغر نگه دارد .پس حتما چای بخورید .

رازیانه :

مقدار کالری: 27 کالری در هر پیمانه

این سبزی ترد ، خوشمزه و با طعم  شیرین بیان  می تواند نفس شما را تازه کند ، سرفه های زمستانی  شما بهبود بخشد و حتی شکم شما را کوچک کند . همچنین این ماده سرشار از فیبر  بوده و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی است .

کرفس:

مقدار کالری: 16 کالری در هر پیمانه

این سبزی ترد و کمی شور دارای فیبر بوده و یک سلاح مخفی برای آشپزهاست . این گیاه دارای ویتامین A ، C  و فولات است که برای سلامتی مادر باردار بسیار مفید می باشد .

توتها :

کالری : 32 کالری به ازای نصف پیمانه

تمشک ، بلوبری و توت فرنگی همه دارای مواد ضد التهابی هستند و می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهند . این مواد سرشار از آنتی اکسیدن ، می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند به خصوص زمانی که به صورت وحشی برویند . در سال 2007 ، دانشمندان دانشگاه Cornell دریافتند که بلوبری وحشی  حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار فعالی است .

7

هویج :

مقدار کالری:22 کالری  در هر نصف پیمانه

هویج ، مقدار بسیار کمی چربی اشباع و کلسترول دارد . همچنین این ماده منبع خوبی از تیامین ، نیاسین ، ویتامین B6 ، فولات و منگنز است . همچنین هویج فیبر ، ویتامین A ، C ، K   و پتاسیم خوبی دارد .

منبع : health

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا