FTC و معاملات سرویس موسیقی جدید اپل با ناشران موسیقی

هر روز که می‎گذرد بیش‎تر از روز قبل، اپل باید با تنظیم کننده‎ها سر شایعات مختلف سر و کله بزند. این شایعات بیشتر حول سرویس موسیقی جدید اپل می‏گذرند و آنطور که پیداست قرار است با حق پرداخت اشتراک همراه باشد. با ارجاع دادن به منابعی که در این‎باره اطلاعات بیشتری دارند، مانند بلومبرگ، گزارش‎ها حاکی از آن هستند که کمیسیون تجارت فدرال الایات متحده از اپل درخواست کرده تا ریز معاملات خود با ناشران موسیقی را اعلام کند.

1

گزارش‎های نشان می‎دهند که این وزارت در حال بررسی کردن موضوعی با دقت زیاد است و آن موضوع این است که امکان دارد اپل از موقعیت برترش در بازار به عنوان بزرگترین فروشنده‎ی دانلود موسیقی سوء استفاده می‎کند تا سرویس‎های پخش موسیقی رقیب مانند Spotify، Rdio، Pandora ، یوتیوب و بقیه را متضرر کند.

با اینکه این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، اما محققان FTC روابط تجاری اپل را با بیش از یک ناشر موسیقی مورد بررسی قرار داده اند. گفته می‎شود که کمپانی اپل حق انحصاری پخش موسیقی را از ده‎ها موزیسیسن از جمله Florence and Machine به دست آورده است.

هدف اصلی از این تحقیقات و بررسی‎ها این است که مشخص شود آیا کمپانی اپل در تلاش است تا رابطه‎ی ناشران موسیقی را با سایر سرویس‎های پخش تغییر بدهد خیر. این تغییر آنطور که شایعه شده قرار است ” دسترسی به موسیقی رایگان را کمتر کرده و آهنگ‎ها را با قیمت‎های بالاتری به فروش برساند”.

از طرف دیگر، یکی از فعالان صنعت موسیقی قضیه را کمی روشن و اعلام کرد که اپل هرگز چنین درخواستی از ناشران نکرده است.

The Verge، روز دوشنبه گزارش کرد که وزارت دادگستری ایالات متحده نیز کمپانی اپل را به خاطر “تاکتیک‎های سلطه جویانه‏اش” به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار خواهد داد. آنها بر این باورند که اپل سعی دارد از “قدرت قابل توجه‎اش در صنعت موسیقی” استفاده کند تا مانع ناشران موسیقی برای تمدید جواز Spotify جهت پخش آهنگ‎ها از رسانه‎ی رایگانش بشود.

یکی دیگر از فعالان در صنعت موسیقی که نخواست نامش فاش شود به یکی از نشریه‎ها اینطور گفته است:”همه‏ی آدم‎های اپل، از آن پایین‎ها گرفته تا تیم کوک، یک مشت آدم زورگو هستند”. ماه گذشته کمیسیون رقابت اتحادیه‎ی اروپا نیز، یک سری تحقیقات را علیه اپل مبنی بر چنین اتهاماتی به راه انداخت.

گفته شده که قرار است سرویس پخش موسیقی Beats به صورت رسمی در WWDC رونمایی شود. همچنین در این مراسم قرار است اپ موسیقی دوباره تنظیم شده‎ی iOS 8.4 ، یک محتوای منحصر به فرد و یک اپ اندرویدی و خیلی چیزهای دیگر نیز معرفی شوند.

بر هیچ کس پوشیده نیست که میزان فروش دانلود آهنگ‎ها طی دو سال گذشته سیر نزولی داشته است، این در حالی است که سرویس‎های پخشی مانند Spotify با ثبات به افزایش محبوبیت خود ادامه داده‎اند.

طبق آمار فدراسیون بین الملی صنعت صدانگار (IFPI) ، میزان دانلود آهنگ‎ها در سال پیش 8 درصد کاهش داشته است، در حالی که سود حاصله از سرویس‎های پخش موسیقی 39 درصد افزایش یافته است.

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا