زبانه های مرورگر گوگل کروم را بی صدا کنید

براي شما هم حتما پيش آمده است كه در جلسه و قرار ملاقاتي بسيار مهم حضور داشته باشيد و يك دفعه ، و بدون هيچ هشدار قبلي ، در يكي از زبانه هاي مرورگر تان تبليغي باز شده و صداي ناهنجار آن نظم آن جلسه را به هم مي ريزد شما حول مي كنيد و شروع به گشتن زبانه اي مي كنيد كه اين صدا از آن پخش مي شود ، منتهي مشكل اين جا است كه تعداد زبانه هايي كه باز است خيلي زياد است. پيدا كردن يه موقع آن زبانه بدون آن كه آبروي شما برود ، غير ممكن است.

سال پيش ، شركت گوگل به ما كمكي كرده و به مرورگر خودش گزينه آيكون بلندگو اي را اضافه كرد. اين آيكون در قسمت سر برگ زبانه اي كه صدا از آن پخش مي شود نمايان مي شود تا به شما كمك كند تا زبانه اي را كه منبع صدا است زودتر پيدا كنيد. ولي خود مسئولين شركت گوگل هم مي دانستند كه اين قابليت كافي نيست ؛ شما هنوز هم مي بايست بين زبانه ها جست و جو مي كرديد و پس از پيدا كردن زبانه مربوطه به سراغ پخش كننده موسيقي و يا ويديوي تبليغاتي مي رفتيد كه صدا از آن پخش مي شد ، و تازه آن موقع بود كه مي توانستيد پخش آن صدا را متوقف كنيد. اما حالا آخرين نسخه مرورگر گوگل كروم – كه نسخه شماره 46 آن است – به شما اجازه مي دهد تا زبانه ها را به صورت مجزا بي صدا كنيد ، بدين صورت كه به آن زبانه رفته ، روي سربرگ آن راست كليك مي كنيد و سپس از منوي ظاهر شده گزينه mute tab را انتخاب مي كنيد.

2015-10-21_152350

اين كمپاني نزديك به يك سال است كه در حال آزمايش بر روي اين ويژگي جديد بوده است ، ولي در حال حاضر آن را براي تمامي كاربران در دسترس قرار داده است.

براي آن كه پي ببريد كه آيا نسخه آخر از اين برنامه را داريد يا نه ، بر روي آيكون سه خط روي هم كه در قسمت بالا و سمت راست مرورگر تان قرار گرفته است كليك كنيد. در قسمت نمايش داده شده ، ابتدا گزينه Help and About و سپس گزينه About Google Chrome را انتخاب كنيد. در اين قسمت شما قسمتي را خواهيد ديد كه در آن نوشته شده است كه آيا مرورگر شما آخرين نسخه ارائه شده است يا مي بايست آن را بروز رساني كنيد.

اين ويژگي جديد ممكن است برخي افراد را متعجب كند ، چرا كه در برهه زماني خاصي شركت گوگل اعلام كرد كه گزينه بي صدا كردن زبانه ها را هيچ گاه به مرورگر خودش اضافه نخواهد كرد ، چرا كه اين كار بدين معني خواهد بود كه اين مرورگر در حال كنترل كردن محتوا هاي نمايش داده شده به كاربر است. بشارت دهنده اخبار و اطلاعات گروه Chromium ، آقاي فرانسيس بيوفورت (François Beaufort  ) سال پيش در حساب كاربري Google+ خودش اين گونه توضيح داد كه :

“بعد از بحث و گفت و گوي بسيار ، ما تصميم گرفتيم كه ويژگي بي صدا كردن زبانه ها را به مررگر مان اضافه نكنيم ، چرا كه با انجام دادن اين كار از خط قرمز بسيار مهمي عبور خواهيم كرد : اگر ما به مرورگر كروم قابليت كنترل كردن محتوا هاي نمايشي را بدهيم ، ما به اين امر اذعان كرده ايم كه مرورگر كروم مي بايست حتما بر روي محتوا ها نظارت كرده و آن ها را سانسور كند.

امروزه ، كاربران از آزار و اذيتي كه از پخش محتوا هايي كه به صورت خودكار صوت و تصوير را به نمايش مي گذارند بسيار ناراضي هستند و حق هم دارند ، اما آن ها مي بايست به مديران و مسئولين اين سايت ها فشار بياورند تا نحوه نمايش محتوا هايشان را نغيير دهند. همچنين ، برخي به اين موضوع اشاره كرده اند كه در حال حاضر گزينه اي براي خاموش كردن زبانه مود نظر در مرورگر ها وجود دارد و آن هم گزينه ضربدر موجود در سربرگ براي بستن آن زبانه است. امروزه بسياري از سايت ها در صفحات شان از رخداد هاي مخصوصي استفاده مي كنند كه به آن ها خبر مي دهد كه كاربران چه وقتي سايت آن ها را ترك كرده اند. بنابراين ، بستن يك زبانه از طرف شما پيغام صريح محكمي به دارنده آن سايت خواهد داد و آن ها خواهند فهميد كه تبليغات آزار دهنده آن ها در حقيقت مشتريان بالقوه شان را از آن ها فراري مي دهد.

در مورد برخورد با اين محتوا ها هم بايد بيان كرد كه براي يك كاربر واقعا معقول به نظر مي رسد كه بخواهد وارد زبانه اي شده و پخش محتوا هاي آن را به صورت دستي موقف كند. در اين حالت نيز ، وجود گزينه اي براي خاموش كردن و بي صدا كردن آن زبانه بي اهميت و زائد خواهد بود. اين زيادي بودن بد است چرا كه ممكن است كاربران را گيج كند ( به عنوان مثال ويديويي در زبانه اي را به حالت اجرايي در بياورد در حالي كه فراموش كرده كه آن زبانه را چند روز پيش به حالت بي صدا در آورده است ) ؛ و با توجه به تجربيات بنده وتيمم ، كاربراني كه گيج شده باشند معمولا رفتار هاي عجيب مرور گرشان را به عنوان باگ و اشكال مرورگر به ما گزارش مي دهند ، كه حواس پرتي و مشكلات زيادي را ممكن است براي تيم پشتيباني و مهندسي ما به وجود بياورد”.

اما با اين حال شركت گوگل با اضافه شدن افزونه هايي از طرف سازنده هاي ديگر كه اين قابليت را به مرورگر اضافه مي كنند مخالفتي نكرده است ، منتهي بايد آن ها از طرف تيم Chromium بررسي شده و تاييد كامل شوند. افزونه هاي Mute tab shortcuts و Mute inactive tabs برخي از اين موارد هستندكه در حال حاضر در فروشگاه مرورگر كروم براي كاربران در دسترس قرار گرفته اند.

اما حالا مثل اين كه شركت گوگل روش خود را عوض كرده است و شما بالاخره مي توانيد با استفاده از يك كليك ساده زبانه هاي مرورگر تان را به طور كامل خاموش و بي صدا كنيد.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا