هدیه ارزشمند گوگل برای افراد مبتلا به دیابت

خدا نکند شما دیابتی باشید، اما اگر خدایی نکرده، خدایی نکرده شما هم به این دنیای خطرناک قدم گزاشته باشید، حتما می دانید که باید در طی روز چندین بار قند خون تان را چک کنید و مراعات میزان قندی که مصرف می کنید را نیز داشته باشید.

از جایی که مثلاً در قرن 21 هستیم، گوگل شیوه جالبی را معرفی کرده که دیگر نیازی نیست انگشتتان را سوراخ کنید؛ این لنز های تماسی هستتد که کارتان را راحت کرده اند…

چند وقتی است که گوگل در حال کار بر روی لنز های تماسی اش است که اگر به دنیای تجاری وارد شود با سنسور هایی که درون آن ها تعبیه شده است می توان میزان قند خون را به دست آورد.

اما این لنز ها قرار نیست به شما چشمانی ماوراء طبیعی بدهند پس بیخودی دلتان را صابون نزنید . فقط با استفاده از سنسور های درون لنزی و آنتنی نازک تر از مو به افراد دیابتی امکان نمایش گلوکز خونشان را می دهد.

اندازه گیری دیابت توسط این لنز

در حالی گوگل این خبر را پنجشنبه (92.9.26) اعلام کرد که در لابراتوار تحقیقاتی [Google[x اش به صورت یک پروژه سرّی بر روی آن کار کرده بود. فقط کار به همین تولید چند نمونه اولیه از لنز ها بسنده نشده بود و علاوه بر آن، چندین مطالعه ی کلینیکی مطابق با سازمان غذا و دارو آمریکا بر روی آن انجام شده و این شرکت به دنبال شریک هایی بالقوه برای ارائه آن در بازار می باشد.

LED-Contact-Lens
‘در حال حاضر، ما در حال تست لنز هایی هوشمند هستیم که به طور اختصاصی برای معیار سنجی میزان گلوکز بدن ساخته شده و با قرار گرفتن در چشم و با استفاده از یک حسگر مینیاتوری گلوکز که در بین دو لایه از متریال لنز تماسی نرم قرار گرفته است، این اجازه را به شما می دهد.’
جالبی اش این جاست که هموطن عزیزمان دکتر بابک پرویز نیز که به نوعی با شرکت داشتن در پروژه عینک هوشمند دیگر از اعضای اصلی این شرکت به حساب می آید، نیز به همراه برایان اوتیس در این پروژه شرکت دارند و نوشته های داخل کوتیشن از آن هاست. ‘ما در حال تست نمونه های اولیه ای هستیم که بتواند یک تست بر هر ثانیه داشته باشد’

گفته می شود دیابت یکی از بزرگترین بیماری های در حال گسترش در جهان است که به گفته گوگل در هر 19 نفر یکی را مورد تهاجم قرار می دهد. و همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم،  این افراد به جهت اندازه نگاه داشتن سطح قند خون شان در طول روز باید چندین بار دستشان را سوزن بزنند و با خونی که از آن خارج می شود، میزان آن را از دستگاه مورد نظر مشاهده کنند.

تست های حساس آسیب رسانی

این تست ها علاوه بر این که دردناک هستند و به صرف وقت هم می انجامد، اگر از کنترل خارج شود می تواند آسیب هایی جدی و جبران ناپذیر برای چشم ها، کلیه ها و حتی قلب ایجاد کند.

پژوهشگران 4 سال در حال بررسی راه هایی دیکر برای چک کردن قند خون بوده اند و در کنار این که راه های متعددی برای آن شناسایی شده، کنترل خون به وسیله اشک ها یکی از آسان ترین آن ها بوده و ایده ی لنز های تماسی نیز از همین جا نشئت می گیرد.

استفاده از اشک هم مشکل و پیچیده است، زیرا جمع آوری آن ها کار آسانی نیست. بنابراین میزان تاثیر گزاری و روان بودن این جسم در میزان گلوکز کامل مشخص نیست. در ادامه، این محصول از مسیر اصلی به دور است. گوگل تنها نیاز به یافتن شریک برای عرضه آن به بازار ندارد، بلکه این ایده باید پروسه دشوار گذشتن از FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) را نیز طی کند.

در کنار تست قند خون، گوگل امیدوار است که این لنز های تماسی هوشمند بتواند کاربران را از پائین یا بالا بودن مفرط قند خونشان مطلع کند.
اوتیس و پرویز همچنین نوشتند: ‘اکنون، در حال کاوش برای یکپارچگی نور های LED بسیار کوچکی هستیم که بتواند متناسب با نمایش گذراندن سر حد های میزان گلوکز موجود در خون، امکان روشن شدن با رنگ های مختلف داشته باشد.’

‘امیدواریم این محصول روزی راهی متفاوت برای مدیریت بیماری افراد دیابتی باشد.’

 

منبع : TugAgency ، Cnet

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا