پروژه‎ی Loon گوگل به اندونزی مهاجرت می‎کند

روز 4 شنبه اعلام شد که در رابطه با Project Loon، قسمتی از کمپانی مادر گوگل یعنی Alphabet توافق نامه‎هایی با سه اپراتور موبایل در اندونزی، Indosat، Telkomse و XL Axiata امضا شده است تا تست‎های این سرویس اینترنتی قدرت گرفته از بالن در سال 2016 شروع شود.

4

تنها یک سوم جمعیت 250 میلیونی اندونزی به اینترنت متصل هستند

در این پروژه سیگنال‎هایی از مناطق متصل به اینترنت به یک پایگاه زمینی اینترنتی در بین چندین بالن در هوا کره (stratosphere) و سپس از آنجا به نواحی که دسترسی به اینترنت ندارند منتقل خواهد شد.

این پروژه تا الان به صورت بیسیم داده‎هایی را بین بالن‎هایی با فاصله‎ای بیش از 100 کیلومتر انتقال داده است. هدف این پروژه این است که یک حلقه‎ی دایمی از اتصال را اطراف جهان با همکاری با اپراتور‎های موبایل فراهم کند.

هر بالن از یک مخزن پشتیبانی می‎کند که حامل دستگاه‎های الکترونیکی است که برق آن‎ها توسط خورشید تامین می‎شود. در این پروژه یک رادیوی ارتباطی از شبکه‎ی تله کام در زمین ایجاد می‎شود و دسترسی به اینترنت در مناطق بدون پوشش فراهم می‎شود.

واکنش‎هایی که نسبت به این پروژه بوده است در گوگل پلاس بسیار مثبت بوده است.

Satrio AD چنین نوشته است: بسیار عالی است. من، در اندونزی زندگی می‎کنم، و امیدوارم که این تست نتایج خوبی داشته باشد.

Yosef Chandra چنین نظر داده است : “درست است از آخر به کشور من بیایید.”

ساکنین دیگر کشور‎ها، هم در این منطقه و هم جای دیگر، این حرکت را تحسین کرده‎اند.

Jaramel “Meth” Cruz چنین گفته است “این پروژه را در فیلیپین نیز تست کنید.”

Aaron Scheiwiller که همچنین پرسیده است که این کمپانی آیا پروژه Fi را نیز لحاظ کرده است یا نه گفته است: “من فوق العاده برای این قضیه هیجان زده هستم، بنابراین یکی از مشتریان شبکه‎ی بیسیم گوگل هرجا که بالون‎های شما برود اینترنت خواهد داشت.”

Floris Coetzee توسعه دهنده‎ی نرم افزاری این پروژه با اشاره به آفریقا گفته است که ما مشتاق تست این پروژه در آنجا هستیم.

بیش از 17500 جزیره باعث شکل گیری مجمع الجزایر اندونزی شده است که حدود نیم، یا 8800، تای آن‎ها نام گذاری شده و 922 عدد از آن‎هایی که نام گذاری شده‎اند دارای مردمی با سکونت دایمی هستند.

سخنران شرکت گوگل Veronica Navarrete در گفتگو با TechNewsWorld چنین گفت: “Loon پتانسیل کمک به شرکت‎های تله کام برای آوردن قابلیت اتصال به اینترنت برای ده‎ها میلیون فرد در اندونزی را دارد، چون می‎تواند بدون مشکلات ایجاد شده توسط کو‎ه‎ها، جنگ‎ها و آب در اختیار مردم پوشش وسیعی از اینترنت قرار دهد.”

گرچه امکان درک پتانسیل کامل این پروژه وجود ندارد.

Rob Enderle که آنالیزور ارشد Enderle Group است چنین اظهار نظر کرد که با توجه به شکست اخیر تست بالن هوایی کوچک ارتشی که بسیاری از منابع برق را از بین برد، شاید خواسته باشید در رابطه با این قضیه تجدید نظر کنید.

با اینحال او در گفتگو با TechNewsWorld اعلام کرد که “بالن‎ها به هرحال راه ارزانی برای فراهم سازی دسترسی به اینترنت به شمار می‎روند و با آنکه Project Fi تنها در ایالت متحده دیده‎ می‎شود، ولی چیزی مشابه با آن در نهایت در پروژه‎ی Loon خواهیم داشت.”

Guang Yang، آنالیزور گروه Strategy Analytics در یک گزارش تحقیقاتی گفت: Project Loon به احتمال زیاد در‎آمدهای ناشی از هر مشتری جدید را که برای استفاده از آن ثبت نام کند را با شرکت‎های تله کام سهیم خواهد شد.

او چنین اشاره کرد که “قابلیت برقراری ارتباط در تمامی نقاط به صورت ارزان رویای صنعت جهانی فن آوری‎های ارتباطات و اطلاعات و بسیاری از دولت‎های ملی است.”

Yang اشاره کرد که “شکاف بین تقاضای جهانی برای اینترنت و موجودیت میزان پوشش و ظرفیت پتانسیل رشد را برای این صنعت در آینده به وجود می‎آورد.” گرچه بعضی از کشور‎ها ممکن است نخواسته باشند که شهروندان آن‎‎ها دسترسی بدون محدودیتی به وب داشته باشند و چنین چیزی می‎تواند برای این پروژه مشکل آفرین باشد.

 

technewsworld

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا